Аналіз крові на кір як здавати, норми і розшифровка

Кір - дуже заразна дитяча інфекція, якою може захворіти і дорослий невакцинована або вакцинована давно людина. До основних проявів кору відносять висип, залишає після себе тимчасову пігментацію, підвищену температуру тіла, запальні процеси в носоглотці і кон'юнктиві очі. Захворювання може протікати і без характерних симптомів. Для підтвердження діагнозу "Кір" проводиться аналіз крові на специфічні антитіла. Це дослідження особливо актуально в разі нетипового перебігу хвороби.

 

Опис аналізу крові на кір

Кір - це вірусне захворювання. При проникненні корового вірусу в організм людини виникає бурхлива реакція імунної системи, починають вироблятися антитіла (імуноглобуліни) різних класів. Саме на визначенні цих антитіл в крові хворого і базується лабораторна діагностика розглянутого недуги.

Першими синтезуються імуноглобуліни класу М (Ig M). Їх можна виявити вже через кілька днів після появи елементів, що висипали на шкірі. Кожну наступну добу концентрація IgM зростає і так десь до 2-3 тижні від маніфестації хвороби. З 4 тижні зміст цих антитіл в крові починає поступово падати. У половини перехворіли на кір осіб через 4-5 місяців IgM перестають виявлятися.

Слідом за антитілами класу М в крові з'являються імуноглобуліни класу G (IgG) До вірусу кору. Ці антитіла зберігаються в організмі перехворів довічно. Якщо він повторно буде мати справу з даної інфекцією, титр IgG буде рости, не даючи вірусу атакувати клітини. Крім того, ці ж антитіла виробляються імунною системою і після вакцинації від кору. Тому для підтвердження діагнозу аналіз крові на IgG необхідно проводити два рази (з інтервалом10-14 днів), що дозволить побачити не просто їх наявність, а динаміку зміни показника.

Як здавати аналіз на кір

Направлення на аналіз на корову інфекцію можна взяти у свого лікуючого лікаря (інфекціоніста, педіатра, терапевта). Показанням для проведення дослідження є:

 • Необхідність підтвердження діагнозу (IgM і IgG).
 • Необхідність оцінки поствакцинального імунітету (IgG).
 • Необхідність з'ясування причини енцефаліту, бронхіту, пневмонії (IgM і IgG). Ці захворювання дуже часто виникають як ускладнення кору.
важливо

Аналіз на IgG доцільно здавати не раніше 4-7 дня з моменту появи висипу, на IgM - можна на пару днів раніше.

Пошук антитіл до вірусу кору проводять в венозної крові. До здачі цього матеріалу пацієнт повинен підготуватися наступним чином:

 • Чи не наїдатися і не вживати алкоголь напередодні (необхідність обстежитися на кір може виникнути і у дорослої людини).
 • Чи не снідати перед походом в лабораторію.
 • Уникати надмірних фізичних навантажень і не курити в день дослідження.

Норми аналізу крові на кір

Поняття "норма" для цього аналізу немає. Оскільки прийнятним вважається і позитивний, коли антитіла є, і негативний, коли антитіл немає, результат дослідження. Тобто все залежить від особливостей клінічної ситуації.

про "Негативному" внаслідок кажуть, якщо імуноглобуліну немає взагалі або ж якщо його концентрація не перевищує порогове значення (в одних лабораторіях воно може бути 0,12 МО / мл, в інших 0,8 і виражатися у вигляді індексу без одиниць виміру). "Сумнівний" результат - показник трохи більше мінімальної межі (наприклад, знаходиться в межах 0,9-1,0). "Позитивний результат - імуноглобулін виявлено в кількості, що перевищує порогове.

можливі й "Хибнопозитивні" результати дослідження, зокрема на протикорову IgM. Причини цього феномена - хронічний гепатит, аутоімунні захворювання, інфекційний мононуклеоз.

Розшифровка аналізу на кір

Інтерпретація результатів аналізу на противокоревой IgM здійснюється наступним чином:

 • "Негативний" - інфекційного захворювання і імунітету до кору немає. Крім того, такий результат може свідчити про передчасне проведенні дослідження, коли в крові ще не встигли накопичитися антитіла, або ж про те, що інфекція давня (їй понад 3 місяців).
 • "Позитивний" результат дозволяє констатувати наявність у хворого гострого періоду кору або ж інфекції, якої не більше 3 місяців.
 • "Сумнівний" - потрібне повторне дослідження (через 1-2 тижні).

Розшифровка аналізу крові на IgG до вірусу кору має такі особливості:

 • "Негативний" - імунітету до кору немає взагалі, відповідно не було захворювання, вакцинації або ж вона виявилася неефективною. Також такий результат може говорити про ранніх термінах інфекції.
 • "Позитивний" - є імунітет, який отриманий або внаслідок щеплення, або перенесеного раніше захворювання.
Зверніть увагу

Крім того такий результат характерний для гострої кору, але при цьому має бути наростання концентрації антитіл і позитивний результат тесту на IgM.

 • "Сумнівний" - дослідження бажано повторити.

Якщо аналіз крові на антитіла до вірусу кору проводився вагітній жінці з метою з'ясування можливих ризиків для майбутньої дитини, результати інтерпретують наступним чином:

 • Є IgM і IgG - можна говорити про коровий інфекції (в останні 10-120 днів) і можливий ризик для малюка.
 • Немає IgM і IgG - у жінки немає імунітету і ознак гострого захворювання. Щоб остаточно виключити ймовірність кору, рекомендується повторне дослідження через кілька тижнів.
 • IgM "+", а IgG "-" - свідоцтво гострої коровий інфекції і високого ризику для плода.
 • IgG "+", а IgM "-" - є імунітет після щеплення або перенесеної колись раніше кору, дитині нічого не загрожує.

Цю інформацію можна знайти для ознайомлення. Крім результатів аналізу крові на кір для постановки точного діагнозу і вибору певної медичної тактики необхідні клінічні дані і показники інших досліджень. Самостійно проводити діагностику і тим більше призначати собі лікування не рекомендується.

Зубкова Ольга Сергіївна, медичний оглядач, лікар-епідеміолог