Аналіз на онкомаркер бета-2-мікроглобуліну

Сучасні методи лабораторної діагностики дозволяють виявити будь-які порушення в організмі. Зокрема, проведення аналізу на бета-2-мікроглобуліну дає лікаря уявлення про стан нирок і імунної системи. Коли ж призначають цей аналіз і чим він може бути корисний?

Що собою являє бета-2-мікроглобуліну?

Бета-2-мікроглобуліну - це невеликий за розмірами білок, який розташовується на поверхні багатьох ядерні клітин організму. Бета-2-мікроглобуліну в великій кількості представлений на лімфоцитах. І рівень цього білка відображає проліферацію лімфоцитів і їх клітинний оборот. При різних патологічних станах імунної системи, зокрема при лімфопроліферативних захворюваннях, відзначається підвищення бета-2-мікроглобуліну в крові.

Відомо також, що бета-2-мікроглобуліну піддається фільтрації в ниркових клубочках. А потім в ниркових канальцях повторно всмоктується в кров. Тому у здорової людини в сечі визначаються лише сліди бета-2-мікроглобуліну. Виявлення підвищення концентрації цього білка в сечі свідчать про поразку канальців нирки.

Онкомаркер бета-2-мікроглобуліну - що показує?

Бета-2-мікроглобуліну міститься у всіх біологічних рідинах організму. З діагностичною метою білок визначають в крові, сечі, спинномозкової рідини. Визначення бета-2-мікроглобуліну в крові показано при підозрі на гематологічні проліферативні захворювання, а в сечі - на патологію нирок.

Отже, в яких же конкретно випадках показано проведення аналізу крові на онкомаркер бета-2-мікроглобуліну?

 • Для виявлення множинної мієломи, визначення тяжкості і стадії онкологічної хвороби, складання прогнозу;
 • Для визначення масштабів поширеності, можливого метастазування лейкемії і злоякісних лімфом, складання прогнозу.

Аналіз крові на онкомаркер бета-2-мікроглобуліну, на жаль, не має високу специфічність. Тому тест не може використовуватися для первинної діагностики онкогематологічних захворювань. Однак за наявності точного діагнозу лимфолейкоза лікар може призначити періодичне проходження даного дослідження, оскільки результати дозволяють оцінити масштаби хвороби. Так, високий рівень цього білка говорить про прискорене клітинному обороті лімфоцитів і значну поширеність злоякісного процесу.

Дослідження сечі, як правило, призначають разом з дослідженням крові. Такий підхід збільшує специфічність тесту. В цілому, аналіз сечі на бета-2-мікроглобуліну призначають в таких випадках:

 • Для виявлення ниркової патології;
 • Для проведення диференціальної діагностики між клубочкової і канальцевийрозладами порушеннями в нирках;
 • Для оцінювання ступеня недостатності нирок;
 • Для раннього виявлення відторгнення трансплантованою нирки.

Для більш детальної оцінки порушень роботи нирок пацієнту також призначають дослідження сечі на креатинін, мікроальбумін і сечовину.

Онкомаркер бета-2-мікроглобуліну - норма і розшифровка

Для дослідження відбирається кров з вени або порція ранкової сечі. Процедуру бажано проводити вранці натщесерце. Допускається вживання негазованої води. Напередодні дослідження потрібно відмовитися від вживання спиртних напоїв і жирної їжі, оскільки ці чинники можуть вплинути на аналіз.

Норма бета-2-мікроглобуліну в сечі для людей будь-якого віку - до 0,3 мг / л.

Причинами підвищення білка в сечі є такі патологічні стани:

 1. Захворювання нирок з ураженням ниркових канальців (це спостерігається при нефриті, нирковій недостатності, амілоїдозі, діабетичної нефропатії);
 2. Лімфопроліферативні захворювання (множинні мієломи, Ходжкінская і неходжкінська лімфома, лімфолейкози);
 3. Аутоімунні захворювання, гострі вірусні інфекції;
 4. Отруєння солями важких металів.
Зверніть увагу

Норми значень бета-2-мікроглобуліну в крові відрізняються в різних вікових групах. Так, у дітей (особливо у новонароджених) відзначається більш високий рівень білка. У віці до півроку норма бета-2-мікроглобуліну в крові становить до 3,324 мг / л у хлопчиків і до 3,774 мг / л у дівчаток.

Норма бета-2-мікроглобуліну в крові у дорослих - до 2,329 мг / л. Підвищення бета-2-мікроглобуліну в крові пов'язано з посиленням синтезу білка, а також з порушенням його виведення. Підвищення бета-2-мікроглобуліну в крові пацієнта може свідчити про таку патології:

 1. Лімфопроліферативні захворювання (множинна мієлома, Ходжкінская і неходжкінська лімфома, лімфолейкози);
 2. Захворювання нирок (підвищення білка в крові, що супроводжується зниженням білка в сечі свідчить про дисфункцію клубочків нирок);
 3. Відторгнення трансплантованою нирки;
 4. Аутоімунні захворювання та вірусні інфекції.

Варто також відзначити, що не завжди підвищення бета-2-мікроглобуліну пов'язано з хворобою. Так, підвищення білка спостерігається при вагітності і вживанні певних ліків (аміноглікозиднихантибіотиків, цитостатиків).

Григорова Валерія, лікар, медичний оглядач