Аналіз сечі по Сулковича норми і розшифровка у дітей

У дітей в сучасних умовах класичний рахіт буває рідко, але ось ледь помітні метаболічні зміни досить типові. Щоб їх виявити, визначити концентрацію кальцію в сечі, необхідно виконання проби Сулковича. Переважно застосовують аналіз у дітей до двох років, коли рахіт небезпечний і актуальний.

Розвиток рахіту: сучасні умови

Наявність достатнього обсягу кальцію в плазмі необхідно для повноцінного росту і розвитку скелета дитини, і необхідно строго заданий кількість цього мінералу як в крові, так і сечі.

Надлишкові втрати кальцію з сечею на тлі дефіциту вітаміну Д при рахіті призводять до деформацій кісток і аномалій роботи систем і органів. Не менш небезпечні і надлишок кальцію з вітаміном Д, які загрожують порушеннями метаболізму і проблемами з функціонуванням нервової системи.

Для профілактики рахіту багатьом дітям призначають вітамін Д в краплях, за даними проби Сулковича контролюють його застосування, виключаючи передозування. За ступенем вираженості кальціурії - виділення кальцію з сечею, визначають стан мінерального обміну.

важливо

Ця проба призначається дітям, яких лікують вітаміном Д, щоб виключити можливість передозування і отруєння, інтоксикації препаратами. Особливо це небезпечно, якщо батьки самі застосовують препарати, коли ознак рахіту у дітей немає.

Аналіз сечі по Сулковича у дітей: що показує

Проба Сулковича - це Напівкількісний метод скринінгової діагностики на рахіт і рівень кальцію у дітей до двох років. Він допомагає в підборі і корекції дози прийнятого вітаміну Д. Також подібний аналіз може призначатися при підозрі на вроджений гіпотиреоз і поразки паращитовидних залоз, що відповідають за метаболізм кальцію в організмі.

За рахунок змішування реактивів відбувається осадження солей кальцію, які формують каламутність сечі. За ступенем помутніння визначають кількість кальцію.

Вітамін Д істотно впливає на кількість кальцію в сечі, тому пробу застосовують при лікуванні рахіту, для оцінки ефективності терапії вітаміном Д і виключення передозування, яка небезпечна серйозними наслідками.

важливо

У рідкісних випадках застосовують пробу у дітей для діагностики онкологічних або системних уражень.

Аналіз сечі по Сулковича: норма і розшифровка у дітей

Аналіз проводять швидко, отримані результати відображають такі стани дитячого організму як дефіцит кальцію (він же гіпокальціємія) або надлишок його (гіперкальціємія). Показники проби Сулковича мають градацію по 5 категоріям - від 0 до ++++ (чотири плюса або хреста). Нормативним значенням є показник на ++ або +, зниження або збільшення показників - це відхилення від норми, зі зниженням забезпеченості кальцієм або його надлишком. Обидва крайніх стану негативно впливають на розвиток дитини, дефіцит вітаміну Д і кальцію загрожує рахіт і деформацією кісток, надлишок - ураженням нирок і нервової системи.

Результати можуть бути такими:

  • Сеча на "0" - немає реакції з кислотою, прозорість не змінюється. Це підтвердження вираженої гіпокальціємії, різкої нестачі кальцію в крові, в сечі він взагалі не фільтрується.
  • Сеча на "+" або "++" - середня або нормативна реакція, кількість кальцію в організмі достатньо для повноцінного метаболізму, надлишкові його рівні видаляються з сечею.
  • Сеча на "+++" або "++++" - надлишок кальцію, що загрожує здоров'ю організму. Така гиперкальциемия вимагає корекції, вона можлива при передозуванні вітаміну Д.

Обидва варіанти відхилень показників у дітей вимагають уваги лікарів і лікування, проводяться додаткові дослідження крові, рівня іонізованого кальцію плазми.

Відхилення від норми у дітей

Розшифровка результатів проводиться на підставі ймовірних причин відхилень. Так, негативний результат може бути ознакою рахіту, дефіциту вітаміну Д або аномальної роботи паращитовидних залоз (гіпопаратіреоідізм).

Виражене помутніння з надлишком кальцію можливо при зворотних ситуаціях - отруєння вітаміном Д і надмірну активність залоз.

Сеча з нульовим значенням можлива при судорожному синдромі і синдромі мальабсорбції кальцію в кишечнику, дефіциті магнію, що працює в тандемі з кальцієм. Також таке можливе при гіпоальбумінемії, дефіциті плазмових білків, при нирковій недостатності або прийомі деяких препаратів.

Як зібрати аналіз сечі по Сулковича у немовлят і старших дітей

Для того, щоб результати не були змінені за рахунок впливу зовнішніх факторів і дефектів збору, необхідна правильна підготовка малюка до дослідження. Для проведення тесту потрібна ранкова сеча, отримана до прийому їжі і пиття, до прикладання немовлят до грудей або отримання суміші штучниками. Збирають одну з найбільш ранніх порцій сечі дитини після пробудження.

важливо

Якщо це діти на прикормах, то за три доби до збору сечі важливо виключати з їх харчування продукти з високим рівнем кальцію. Важливо обмежити надходження молочних прикорму, різної харчової хімії, капусти і бананів, зелені і мінеральної води, солі. Також у дітей виключають сильну фізичне навантаження і активні ігри, стреси.

Перед збором середньої порції сечі необхідно ретельно підмити дитини, оббирати сечу можна в стерильний мочеприймальник або ємність, спеціально продається в аптеці. З горщика збирати сечу на аналіз заборонено! Також не можна збирати сечу з пелюшки або ватки. Доставка аналізу в лабораторію проводиться протягом максимум 2 годин. Баночка з аналізом протягом усього часу повинна бути щільно закрита.

Парецкі Алена, лікар-педіатр, медичний оглядач