Аналіз сечі за Зимницьким норми і розшифровка у дітей

З самого народження нирки немовляти активно функціонують і фільтрують відпрацьовані водорозчинні речовини, що виводяться з сечею. Основні функції нирок, які оцінюють при аналізах - фільтраційна, реабсорбційна і концентраційна. За рахунок них підтримується постійний склад крові і активно йде обмін речовин.

Патології нирок і їх виявлення

Нирки активно функціонують у немовляти ще внутрішньоутробно. Від їх функціональності багато в чому залежить стан здоров'я в цілому. Вони виділяють продукти обміну, солі, ліки, надлишки вітамінів, води. Якщо страждає яка-небудь ланка в цьому ланцюгу через ураження нирок, порушуються зростання і розвиток дітей, страждає їх загальний стан, виникають тривожні симптоми. У комплексі обстеження функцій нирок дітям часто призначають аналіз сечі за Зимницьким (або, як його називають, проба 8-ми баночок).

важливо

Хоча загальний аналіз сечі зазвичай дає лікаря багато даних про здоров'я дітей, але він не покаже змін функцій нирок в динаміці, протягом доби, і не відобразить їх реакції на ті чи інші зовнішні чинники. Тому проба Зимницьким - це додаток до загального аналізу, що оцінює роботу нирок за добу.

Аналіз сечі за Зимницьким: що показує у дітей

Аналіз сечі за Зимницьким може давати уявлення про те, наскільки добре нирки справляються з функціями виділення. Крім того, оцінюється здатність до концентрації і розведення сечі протягом доби, так як є певна динаміка в роботі нирок протягом дня. Аналіз не складний в проведенні, але виконується в стаціонарі, де можна проводити дослідження кожні 3 години. Він проводиться при підозрі на запальні, обмінні та інші ниркові ураження, при виявленні ниркової недостатності.

Аналіз показує зміну обсягу сечі протягом доби, а також коливання її щільності, співвідношення нічного виділення сечі до денного. Також аналіз покаже особливості співвідношення щільності в різних порціях сечі, пов'язані з харчовою і водним навантаженням, що відображають динаміку роботи нирок.

Аналіз сечі за Зимницьким: норма і розшифровка у дітей

Для кожної порції проводиться визначення ряду показників, що визначають роботу нирок - питома вага, об'єм сечі. Коливання в показниках допустимі, але є певні нормативні значення, які оцінюють по аналізу дитини.

Так, нирками виділяється як мінімум 80% випитої за добу рідини, і на тлі форсованого прийому рідини посилюється діурез. У нічний час нирки працюють менш активно, ніж днем, тому співвідношення добової сечі до нічного має строго задані показники.

Норми у дітей, які враховуються при проведенні аналізу за Зимницьким:

  • Питома вага сечі повинен варіювати в межах від 1013 до 1034 різниця між показниками не повинна перевищувати 12.
  • Хоча б в одній порції щільність сечі повинна бути вище 1016
  • На нічні порції повинно припадати до третини всього діурезу за добу, на денний - більше 2/3 об'єму
  • Співвідношення обсягу сечі до спожитої рідини має бути не менше 70% від випитого
  • Загальний обсяг сечі, в залежності від віку, не менше 1-1.5 літрів.

При аналізі отриманих результатів необхідна оцінка кількості сечі, яку виділив за добу дитина. Воно визначається за рахунок підсумовування обсягу всіх отриманих порцій. Обсяг сечі залежить від споживання пиття і їжі, активності дитини, впливу гормонів і здоров'я нирок.

важливо

Зменшення кількості сечі (так само як і збільшення) більш ніж на третину - це ознака уражень нирок і порушення їх функціонування.

Співвідношення випитого до виділеного визначають за рахунок порівняння записів споживання води і виділеної за добу сечі. Ставлення не повинно бути менше 70% виділеного об'єму рідини від випитого. Інша частина води втрачається з калом, потом і диханням.

Варіанти коливань показників

Не менш важливою є робота нирок вдень і вночі - відношення обсягу нічних порцій до денних. Нормальні нирки активніше працюють вдень, фільтруючи сечу, при проблемах з їх роботою співвідношення обсягів день / ніч може страждати.

Обсяг кожного виділення сечі коливається від 50 до 200 мл, зміна цих показників вказує на порушення концентраційних здібностей нирок і розведення сечі. Порції сечі в різні години повинні бути різними, причому обсяг коливань повинен бути більше 50-100 мл.

важливо

Особливо важлива динаміка зміни щільності сечі (вона ж - питома вага). Це показник, що відображає концентраційні здатності нирок, їх можливості фільтрації солей і обмінних продуктів.

Нирки їх концентрують і виводять з сечею, що і дає коливання щільності. Протягом доби щільність закономірно змінюється, різниця досягає 1010 одиниць, максимальний концентрат сечі виділяється в період від 9 вечора до 3 ночі.

Як збирати аналіз сечі за Зимницьким

Важливо правильно підготуватися до проведення даного аналізу, особливо якщо це діти раннього віку. Тоді в зборі аналізу чималу роль гратимуть батьки. Зазвичай дослідження призначають в стаціонарі, в плані обстеження нирок і їх функцій.

Важливо перед дослідженням не змінювати раціон дитини і його питний режим, що не активізувати фізичні навантаження і не піддавати малюка стресу. За добу до початку дослідження скасовуються всі медикаментозні препарати, які можуть спотворити дані дослідження і вплинуть на функції нирок.

Вранці, о 6-7 годині, перед початком дослідження дитини потрібно підмити, а першу порцію сечі вилити. Збір сечі в баночки проводиться з 9 години ранку. Усі наступні добу важливо збирати кожні 3 години порції сечі в свою баночку, якщо в проміжок 3-х годин дитина не помочився, особливо вночі - банку віддається порожній.

Збір йде за схемою 9-12-15-18-21-24-3-6 годин. Всі порції сечі в цей проміжок збирають в баночку, фіксуючи загальний обсяг сечовипускання. Паралельно зі збором сечі ведеться листок з урахуванням всієї прийнятої малюком рідини (вода, питво, супи, рідкі фрукти).

Парецкі Алена, лікар-педіатр, медичний оглядач