Аналіз сечі по Нечипоренко норми і розшифровка у дітей

Робота нирок у дітей повинна бути повноцінною і безперервної ще зі внутрішньоутробного періоду. Будь-які відхилення в їх роботі негайно позначаються на загальному розвитку, призводять до серйозних обмінним патологій. При наявності інфекцій або підозрі на запальні процеси показаний як загальний, так і більш специфічний аналіз сечі - по Нечипоренко.

Навіщо потрібен уточнююче аналіз?

Поряд зі стандартним дослідженням сечі в дитячому віці в стаціонарних умовах часто призначається дослідження по Нечипоренко. Подібне дослідження допомагає у визначенні інфекційних і запальних процесів, що вражають ниркову тканину або сечові шляхи.

Зверніть увагу

За даними цього тесту можна виявити - яка частина сечового тракту вражена, визначити ступінь тяжкості запалення, виявити наявність лейкоцитів або кров у складі сечі.

В одиниці сечі (зазвичай це 1 мл) ведеться підрахунок формених елементів, порівнюється з нормативним значенням і дається висновок. Перевищення нормативних показників для дітей говорить про наявність патології, але для достовірності результатів важливий правильний збір матеріалу, щоб дані не були помилковими.

Аналіз сечі по Нечипоренко у дітей: що показує

Тестування сечі за цим методом - це оцінка сечового осаду з мікроскопічним дослідженням клітин - лейкоцитів, циліндрів з еритроцитами, підраховують на 1 мл матеріалу. Його призначають для уточнення клінічної ситуації, якщо виявлені зміни в загальному аналізі. Він допомагає в підтвердженні або виключення патологій. Дослідження показано для визначення запальних поразок протягом сечового тракту дітей - це наявність запалення уретри, сечового міхура, сечоводів і ниркових мисок. Крім цього, аналіз допомагає в діагностиці уражень нирок на тлі різного роду патологій системного характеру - це вовчак, ревматизм.

важливо

Дані аналізу допомагають в уточненні діагнозу і локалізації уражень, а також допомагають у здійсненні контролю за лікуванням.

Його призначають дітям будь-якого віку при наявності підозр на поразку сечових шляхів, якщо є зміни в забарвленні сечі, її прозорості, при наявності болю в животі і паху під час сечовипускання. Він призначається, якщо є виражені відхилення загального аналізу, є хвороби, які загрожують ураженням нирок, при обстеженні дитини в стаціонарі, при профілактичних обстеженнях у хронічних пацієнтів.

важливо

При наявності нормального аналізу сечі подібний тест вже не призначається.

Аналіз сечі по Нечипоренко: норма і розшифровка у дітей

Дослідження виконується шляхом підрахунку формених елементів (кров'яні клітини) в 1-му мл дитячої сечі. Кожен з показників відображає певні зміни в організмі. Поява крові в складі сечі може бути ознакою сечокам'яної хвороби (солі і камені) або нефропатії, а також циститу, ураження нирок - нефриту або пієлонефриту, гломерулонефриту. Високі рівні лейкоцитів можуть бути при запальних ураженнях сечового тракту.

Перш за все, досліджують лейкоцити. Це специфічні клітини крові, в нормі вони циркулюють всередині судин і виходять в тканини, якщо розвиваються вогнища запалення, відображають роботу імунної системи. Їх поява в сечі відображає наявність запалення, інфекції і активність імунітету по боротьбі з ним.

Норми лейкоцитів, що визначаються в тесті по Нечипоренко - до 2тис на 1 мл матеріалу.

оцінюють кількість еритроцитів в тому ж обсязі матеріалу. Це червоні клітини, які повинні знаходитися тільки всередині судин. Норма клітинних елементів на 1 мл сечі - не більше 1 тис., Часто вони навіть не виявляються в сечі. За рахунок активності клубочків нирок все формені елементи залишаються в судинному руслі, якщо ж сеча містить багато еритроцитів, даний факт говорить про пошкодження тканини нирок і порушенні процесів фільтрації.

Оцінюється і кількість циліндрів в сечі. Це зліпки сечових шляхів з особливих білків. Норма їх становить не більше 20 шт на 1 мл, якщо вони зростають, це говорить про пошкодження нирок пухлинної або інфекційної природи (в залежності від типу циліндрів).

Особливості трактування результатів у дітей

Є певні відхилення від норми, які вказують на певні хвороби і поразки тканини нирок. Так, високі рівні лейкоцитів можуть вказувати на інфекційну природу поразки. Важливо підозрювати такі проблеми як пієлонефрит (мікробне запалення чашечок і мисок нирок) або гломерулонефрит (ураження інтерстицію і тканини нирок). Підвищення рівня лейкоцитів може бути свідченням поразки сечових шляхів або стінок сечового міхура, а також проявом сечокам'яної хвороби.

підвищення числа еритроцитів часто є свідченням пошкоджень сечових шляхів каменем, або пухлинним процесом, крім того, може бути маркером ураження нирок на тлі аутоімунних, обмінних чи інших патологій, гломерулонефриту.

Циліндри, в залежності від їх типу в виявленому зразку, можуть вказувати на рівень ураження і певні хвороби.

важливо

У дітей не повинно бути взагалі зернистих циліндрів, вони утворюються через що гинуть клітин епітелію, що вистилає сечовий тракт.

воскоподібні циліндри в сечі дітей типові для амілоїдного ураження нирок.

еритроцитарні циліндри виникають через склеювання еритроцитів в канальцях, вони з'являються при тромбозі ниркових вен.

епітеліальні циліндри типові для різних серйозних патологій, це можуть бути вірусні інфекції сечового тракту, токсикози, які виникають на тлі отруєнь ліками. Підвищення рівня циліндрів в сечі говорить про наявність ниркової недостатності, проявах аутоімунної патології.

важливо

Незадовільні аналізи сечі можуть бути на тлі дефектів збору, якщо в зразок потрапили матеріали з геніталій або ануса.

Підготовка до аналізу сечі по Нечипоренко

Для того щоб результати були максимально коректними, і не давали помилкових діагнозів, важлива повноцінна підготовка до дослідження з правильним забором матеріалу. За добу до збору зразка важливо виключити з раціону дітей всі продукти, які можуть привести до аномального фарбування сечі і не приймати полівітаміни. Також по можливості варто прибрати прийом усіх медикаментів, які так чи інакше, можуть вплинути на результати тесту.

важливо

Перед здачею аналізу за добу варто захищати дітей від важкого фізичного навантаження, щоб не провокувати неправдиву ерітроцітуріі. Заборонено проводити аналіз у дітей з симптомами грипу і серйозних застуд. У дівчат підлітків не проводять дослідження при менструації. 

Перед забором аналізу необхідно ретельне підмивання дитини, дівчаткам підмивають не тільки геніталії, але і область ануса, хлопчикам - область крайньої плоті. Сеча збирається тільки з ранку, після сну, перша порція. Для аналізу потрібна середня порція сечі, тому малюк мочиться в горщик, потім збирається зразок в баночку, що залишилося - знову в унітаз. Досить приблизно 10-20 мл сечі. Новонародженим збирають сечу з мочеприемника, доставляючи сечу в лабораторію не пізніше 2 годин з моменту її отримання.

Проблеми збору сечі, що впливають на результати тесту

Якщо забір матеріалу провели неправильно, це може призводити до спотворення підсумкового результату. Так, при тривалому зберіганні сечі еритроцити вилуговуються і руйнуються, в результаті їх кількість буде занижено.

Травма уретри або важке фізичне перенапруження загрожує появою в сечі надлишку еритроцитів внепочечного походження. Така ж ситуація буде при зборі сечі при менструації.

Якщо погано підмили геніталії, в сечу можуть потрапляти епітелій і лейкоцити з геніталій, які спотворюють результати тесту. Наявність білка в сечі може замаскувати наявність циліндрів. 

Парецкі Алена, лікар-педіатр, медичний оглядач