Аналіз на алергію у дитини що показує, норма, розшифровка, як здавати

Сьогодні алергія є досить поширеною патологією серед дітей, тому важливо відрізняти її від багатьох інших, зовні схожих захворювань. Висип та свербіж шкіри типові не тільки для харчової алергії або полінозу, а й для контактних дерматитів, інфекційної екземи або дитячих інфекцій. Зовні відрізнити ці стани часто непросто. Для уточнення діагнозу і визначення не тільки факту алергії, а й конкретних алергенів, нерідко застосовують тести на алергію - аналізи крові і шкірні проби. 

Виявлення алергії: що застосовують?

Зовні за симптомами алергію можна тільки припустити, але не точно поставити діагноз. Допомогти в уточненні може лабораторна діагностика - проведення аналізів, які виявлятимуть алергію. Сьогодні для визначення алергії і виявлення конкретних видів алергенів використовують два види тестування:

 • шкірні проби.
 • Специфічні аналізи крові.

Однак, коли мова йде про дітей - діагностика Можуть виникнути труднощі зі, особливо якщо це малюки раннього віку, які мають особливості реагування імунної системи.

важливо

У дитячому віці достовірність результатів шкірних проб до 5-6 років сумнівна, крім того, для їх проведення необхідна наявність ремісії хвороби, що не завжди можна досягти.

Тому частіше в ранньому віці лікарі вдаються до проведення клінічних досліджень крові, які прямо або побічно підтверджують алергію.

важливо

Допомогти у визначенні алергії можуть як загальний аналіз крові, в якому будуть змінюватися окремі показники, так і специфічні тести на рівень загального імуноглобуліну Е і визначення специфічних іммуноглобудінов Е і G до тих чи інших алергенів.

Аналіз крові на алергію: що показує

Імунна система дітей при контакті з алергенами формує відповідні реакції у вигляді синтезу особливих речовин - імуноглобулінів. Але на відміну від звичайної імунної реакції при інфекціях, у відповідь на контакт з антигеном імунітет провокує особливі види антитіл - реагіни (імуноглобуліни Е). Крім цього, для боротьби з алергенами активізуються особливі види лейкоцитів - еозинофіли, які стимулюють виробництво особливих огрядних клітин.

Тому оцінку алергії проводять, вивчаючи дані загального аналізу крові в комбінації з даними більш специфічних аналізів.

Отже, аналіз крові у дітей, що мають зовнішні ознаки алергії або підозрілі симптоми, необхідний для:

 • Підтвердження алергічної природи запалення
 • Визначення специфічних алергенів
 • Виявлення реагинового типу алергічної реакції
 • Диференціювання між алергічними та псевдоаллергическими реакціями (помилкова алергія).

В загальному аналізі крові зазвичай оцінюють загальне число лейкоцитів, яких може бути більше норми через запалення, і кількість еозинофілів, як в процентному відношенні, так і в абсолютних числах.

В аналізі на загальний імуноглобулін Е оцінюють його концентрацію в плазмі крові. Загальний Ig E - це сумарна кількість всіх імуноглобулінів плазми, вироблених в ході алергічної реакції. Вони беруть участь в забезпеченні реакцій негайного типу у відповідь на впровадження в тіло алергену, паразитів або найпростіших. Високий рівень імуноглобуліну Е може бути маркером алергічної схильності і ризику розвитку алергії у найближчі пару років.

Крім того, високий його рівень просто підтверджує наявність алергії, але не дає конкретного речовини, яке її спровокувало. Крім того, можлива така реакція і при наявності в організмі глистів (гострики, аскариди, ехінокок). Високий рівень цього IgE повинен стати приводом для подальших обстежень.

В аналізі на певні алергени визначають рівень специфічного імуноглобуліну Е до тієї чи іншої речовини.

важливо

Після 5-6 років для виявлення конкретних груп алергенів дане дослідження може бути доповнено шкірними пробами, щоб визначити конкретні алергени, винні в реакціях у дитини.

Аналіз крові на алергію: норма і розшифровка у дітей

Загальний аналіз крові, якщо його проводять для виключення інфекційної природи запалення і висипу, для підтвердження алергії, покаже відхилення в білому паросток крові. Показники червоної крові залишатимуться інтактними.

Так, змінюється кількість лейкоцитів - норма 4-8 * 109. При алергії можливе зниження кількості лейкоцитів або їх підвищення вище цих меж. Крім того, змінюється відносне і абсолютне кількість еозинофілів. У нормі вони складають в середньому від 1 до 5%, а в абсолютних числах 0.2-0.5 * 109. Підвищення рівня цих показників вище крайніх значень говорить про наявність алергії (або паразитоза).

В середньому у дітей рівень загального імуноглобуліну Е на перевищує 100Ме, але нормативні значення зазнають суттєвих змін по віковим групам. Чим молодша дитина, тим менший рівень імуноглобуліну Е у нього допустимо:

 • До року значення не повинні перевищувати 15-20 Ме,
 • до 6 років не більше 60Ме,
 • до 10 років - не більше 100Ме.
Зверніть увагу

Важливо пам'ятати, що одне тільки підвищення рівня загального Ig E - це не абсолютний показник алергії, але якщо значення дуже високі і виключена наявність паразитів, необхідно визначати ймовірні алергени.

Проведення аналізу на специфічні Ig E і G допомагає в ідентифікації алергену. Вони виробляються як реакція імунітету вже на конкретну речовину - їжу, ліки, пилок або хімічна речовина, специфічні білки.

При наявності алергії їх рівень різко і суттєво підвищується, що дозволяє ідентифікувати конкретні алергени:

 • Нормативним значенням для специфічних Ig E і G є менш 50 Од / мл,
 • Однозначно є виражена реакція на алерген,
 • Якщо рівень перевищений більш 200 Од / мл, а в проміжку від 50 до 200Ме / мл реакція вважається сумнівною або слабо вираженою.

Підготовка до аналізу на алергію

Загальний аналіз крові у дітей здається вранці натщесерце, ніякої особливої ​​підготовки до нього не потрібно.

важливо

Для виконання аналізів на загальний Ig E, а також на рівень специфічних Ig E і G є певний алгоритм підготовки.

За дві доби до аналізу не варто вводити в харчування дітей нові, особливо алергенні і екзотичні продукти - полуницю, цитрусові, шоколад або рибу. Не варто переїдати святкових страв - салатів з майонезом, жирного м'яса, цукерок.

Вранці в день забору крові і ввечері напередодні варто уникати стресів і гучних ігор, бігу і важкого фізичного навантаження. Варто скасувати всі препарати проти алергії (якщо це можливо і лікар дозволив). Якщо препарати скасувати не можна, про їх прийом потрібно повідомити лікаря, забирають аналізи - це гормони, препарати протисудомної ряду або інші засоби.

Кров береться вранці, натщесерце, збирається з вени, перед забором крові можна пити воду без газу. Після аналізу можна вести звичне життя.

Парецкі Алена, лікар, медичний оглядач