Аналіз на ентеробіоз що показує, норми, розшифровка, як здавати

Ентеробіоз - це паразитарне захворювання, що викликається гостриками. У Російській Федерації серед усіх паразитарних захворювань саме ентеробіоз займає лідируючу позицію. Захворюванню, перш за все, схильні діти і причиною тому ще не сформувалися гігієнічні звички в такому юному віці. Для діагностики захворювання необхідно здати аналізи на ентеробіоз. Що ж показують ці аналізи і як правильно підготуватися до дослідження?

симптоми ентеробіозу

Збудником ентеробіозу є гельмінт Enterobius vermicularis, більш відомий як гострики. Джерелом захворювання є людина, заражений на ентеробіоз. Якщо хворий після туалету не миє руки, він, торкаючись навколишніх предметів, залишає на них яйця гельмінтів. Передача захворювання здійснюється фекально-оральним шляхом. І якщо інший людина не миє руки перед їжею або має звичку постійно торкатися рота - він ризикує заразитися ентеробіоз.

Ентеробіоз особливо поширений серед маленьких дітей, які відвідують дитсадок або початкову школу. У цьому віці гігієнічні навички у дітей не сформовані, вони не завжди миють руки і мають звичку тягти долоньки і різні предмети до рота. Ці фактори значно підвищують ризики зараження ентеробіоз.

Отже, гострики потрапляють в організм людини через брудні руки. Потім гельмінти обгрунтовуються в кишечнику. У нічний час гострики активно виповзають на шкіру промежини, де і відкладають свої яйця. Цей процес супроводжується сильним свербінням. І дуже часто людина, розчісуючи промежину, "заганяє" яйця гельмінта під нігті. А потім знову-таки тягне брудні руки до рота. Так відбувається аутоінфіцірованія, тобто повторне зараження. Цей циклічний процес може повторюватися багато разів, через що тривалість хвороби сильно затягується.

Запідозрити зараження гостриками дозволяють наявність таких симптомів:

 1. Сверблячка в області ануса, промежини;
 2. Поява саден і дерматиту на шкірі промежини внаслідок розчісування;
 3. Неспокійний сон;
 4. Кишкові розлади - біль у животі, метеоризм, часті випорожнення, блювота;
 5. Зниження апетиту, втрата ваги, слабкість;
 6. алергічні прояви.

Як здавати аналіз на ентеробіоз

При появі будь-якого з перерахованих вище симптомів потрібно звернутися до лікаря і здати стандартні аналізи на ентеробіоз.

Дослідження періанального зіскобу

Основним методом діагностики ентеробіозу є дослідження періанального зіскобу на наявність яєць гостриків. Це простий і абсолютно доступний метод дослідження. Відомо, що гострики відкладають свої яйця переважно в періанальних складках. Суть аналізу полягає в тому, що пацієнтові прикладають до анусу липку стрічку, а потім її прикріплюють на предметне скло.

Далі предметне скло розміщується під мікроскопом. Лаборант уважно вивчає зразок. І в разі виявлення яєць гельмінта діагноз ентеробіозу підтверджується.

важливо

Цей аналіз дозволяє більш ніж в 50% випадків виявити ентеробіоз вже при першому дослідженні. Але все ж необхідно проходити дослідження періанального зіскобу три рази з інтервалом в декілька днів, щоб абсолютно точно підтвердити або ж спростувати діагноз.

Щоб результати дослідження були достовірними - необхідно дотримати певні умови. Проходити дослідження необхідно в ранковий час до дефекації. Крім того, в день дослідження не можна підмиватися водою і використовувати мило.

Словосполучення "періанальний зішкріб" для багатьох звучить страхітливо. Насправді ж ця процедура абсолютно проста в проведенні і безболісна.

Як же потрібно здавати аналіз на яйця гостриків?

 1. Пацієнта укладають на бік;
 2. Потім пальцями розсовують сідниці;
 3. До області ануса прикріплюють липку стрічку;
 4. Стрічку знімають з шкіри і розміщують на предметне скло;
 5. Предметне скло передають на дослідження лаборанту.

Дорослим в якості альтернативи можуть запропонувати проведення зіскрібка з допомогою тампона. Принцип дослідження залишається схожим. Пацієнту необхідно підготовленої ватною паличкою зробити зішкріб з поверхні періанальних складок. Потім паличку поміщають в контейнер і передають на дослідження. В лабораторії тампон споліскують в розчині, який потім центрифугують. Отриманий осад лаборант завдає на скло і уважно вивчає його під мікроскопом.

Мікроскопічне дослідження калу

Ще одним методом діагностики енетеробіоза є мікроскопічне дослідження калу. Однак це дослідження лікарі вважають менш інформативним. При одноразовому дослідженні відсоток виявлення гельминтоза невеликий - до 30%.

Як же здавати аналізи калу на мікроскопічне дослідження? Кал збирають в одноразовий контейнер, який можна купити в аптеці, і накривають кришкою. На самому контейнері потрібно написати своє прізвище. Зібраний матеріал передають на дослідження в той же день.

Суть методу полягає в дослідженні зразка калу під мікроскопом на наявність гельмінтів. При цьому виявити яйця в калі малоймовірно, оскільки самка гострики відкладає яйця в просвіті кишечника. Якщо за результатами дослідження лаборант виявив в калі фрагменти гостриків - діагноз ентеробіозу не викликає сумніву.

важливо

Однак якщо в калі гельмінти не були виявлені - це не є підставою для заперечення ентеробіозу.

Клінічний аналіз крові

Запідозрити наявність паразитарного захворювання можна за допомогою звичайного аналізу крові. На користь гельминтоза свідчить підвищення еозинофілів в крові. Нормальний рівень еозинофілів - 1-5%. Коли рівень еозинофілів перевищує 5% - кажуть про розвиток еозинофілії.

Чому ж підвищуються еозинофіли при гельмінтозах? Справа в тому, що паразити в процесі своєї життєдіяльності виробляють різні токсичні продукти. Накопичення цих речовин викликає алергічну реакцію організму і як наслідок підвищення еозинофілів. Однак еозинофілія не є специфічною ознакою ентеробіозу. Еозинофіли підвищуються і при інших гельмінтозах, а також при різних непаразитарних захворюваннях.

Таким чином, основними методами діагностики ентеробіозу є дослідження періанального зіскобу і калу. Виявлення фрагментів гельмінта або яєць підтверджують діагноз ентеробіозу.

Григорова Валерія, лікар, медичний оглядач