42 тиждень вагітності чим небезпечне переношування?

42 тиждень в більшості випадків стає останнім тижнем вагітності. У жінок, які доношують своїх малюків до такого "пізнього строку" (а їх близько 10%), на цьому тижні обов'язково відбуваються пологи. Ініціатором початку родової діяльності може бути як сам плід, так і лікарі - все залежить від ситуації. Однозначно лише те, що пролонгувати вагітність далі просто немає сенсу, оскільки малюк все, що міг взяти у мами, давно отримав, і внутрішньоутробна життя вже не буде йти йому на користь.

Що таке переношування вагітності?

До кінця 42 тижня вагітність починає вважатися переношеної. Однак переношування - це поняття неоднозначне. Воно може бути істинним і хибним. У першому випадку малюк страждає від того, що перебувати всередині матки і це підтверджується різними діагностичними методами. У другому - вагітність по ряду причин подовжується на 1-2 тижні, але це ніяк не відбивається на стані плода.

Істинне переношування завжди має під собою серйозну основу - різні захворювання жінки. Пролонгована ж вагітність (помилкове переношування) може бути результатом неправильного визначення дати пологів або ж індивідуальних особливостей менструального циклу жінки.

Наприклад, якщо у жінки проміжки між черговими менструаціями складають всього 21 день, овуляція і, отже, зачаття може статися на 7-8 день циклу, тобто ембріональний термін буде не на 2, а всього лише на 1 тиждень менше акушерського. Такий малюк, швидше за все, народиться на кілька тижнів раніше передбачуваної дати пологів. Але нормальний менструальний цикл у жінки може тривати і 35 днів. При цьому овуляція зазвичай відбувається на 20-21 день, а не на 14, як того передбачають все формули розрахунку терміну вагітності і дати пологів. Відповідно, якщо станеться зачаття в такому довгому циклі, ембріональний термін буде майже на 3 тижні менше акушерського - тобто дитині для завершення розвитку знадобитися як мінімум на 1 тиждень більше часу, ніж іншим малюкам.

Є ще один момент: якщо на першому УЗД (воно вважається найбільш достовірним в плані визначення терміну вагітності) були виявлені невідповідності між терміном вагітності за місячними і терміном, обчисленим за розмірами плодового яйця (якщо цей термін виявився значно менше), не варто чекати своєчасних пологів . Малюк обов'язково захоче посидіти всередині мами довше.

Чим небезпечне переношування для малюка?

Як вже було сказано вище, небажаним є тільки справжнє переношування вагітності. Для малюка воно загрожує наступними наслідками:

 • хронічною гіпоксією. Плід продовжує розвиватися, а плацента - немає. Вона, навпаки, стрімко старіє і все гірше справляється зі своїми функціями. Відчуваючи брак в кисні, малюк починає активніше рухатися (наскільки це можливо на такому терміні), ніж може спровокувати обвиття шиї пуповиною. При обвиття, особливо тугому, пологи часто ускладнюються.
 • Попаданням мекония в дихальні шляхи крихти. При кисневому голодуванні малюк рефлекторно спорожняєте свій кишечник в навколоплідні води і намагається зробити перший вдих прямо в утробі матері. Під час таких спроб в дихальні шляхи разом з амніотичної рідиною потрапляє меконий, що може спровокувати розвиток вродженого запалення легенів.
 • Стоншенням підшкірно-жирової клітковини. Переношена малюк не тільки недоотримує кисень, а й поживні речовини, що призводить до його схудненню. На повторних УЗД лікарі можуть помітити, що плід перестає набирати масу або навіть її втрачає. Зменшення товщини підшкірного жиру призводить до того, що малюк народжується з зморщеною обвислій шкірою і нездатністю підтримувати сталість температури тіла.
 • Ущільненням кісток черепа, зменшенням розмірів джерелець і в цілому зниженням здатності голови малюка до конфігурації. При пологах це може стати причиною серйозних травм головки і головного мозку крихти.

Чим небезпечне переношування для майбутньої матері?

Пологи при переношеної вагітності часто протікають з різними ускладненнями:

 • слабкістю родової діяльності;
 • травмами родових шляхів - розривами м'яких тканин, розбіжність кісток тазу і т.д.
 • гострої гіпоксією плода в пологах, яка стає причиною прийняття рішення про проведення кесаревого розтину;
 • кровотечами.

Діагностика істинного переношування

Для лікарів дуже важливо визначити, істинне чи у жінки переношування. На жаль, симптомів, за якими можна точно діагностувати цей стан, немає. Жінка може відчувати себе відносно нормально і не підозрювати, що щось не так. Акушери при огляді пацієнтки також не завжди виявляють якісь відхилення, тому в таких ситуаціях на перший план виходять додаткові методи обстеження:

 • Ультразвукова діагностика. Ознаки справжнього перенашивания на УЗД - маловоддя і "стара" плацента (тонка, з численними кальцифікатами).
 • Допплерометрия. Це дослідження дає можливість оцінити, збережений чи кровотік між плацентою і плодом, плацентою і маткою. При переношеної вагітності, виявляється одна зі стадій порушення кровообігу між мамою і малюком.
 • амниоскопия - вивчення амніотичної рідини за допомогою спеціального оптичного пристрою. Якщо плід перезрілий і страждає від гіпоксії, що оточує його рідина матиме зеленуватий відтінок, характерний для меконіального забруднення вод.
 • Кардіотокографія (КТГ). Про нестабільному стані малюка свідчить і занадто часте, і занадто рідкісне серцебиття, а також поява аритмії.

Застосування цих методів в комплексі, а також оцінка рухової активності малюка і вимір розмірів живота вагітної (якщо є маловоддя, живіт зменшується) дає лікарям можливість з'ясувати, чи можна ще почекати самовільного початку пологів або ж пора приймати якісь заходи для стимуляції родової діяльності.

42 тиждень, а пологів немає: що робити?

На 42 тижні для майбутньої мами дуже важливо звернутися до лікаря. Зараз не час чекати початку пологів вдома. Якщо акушер-гінеколог після обстеження не виявить ніяких відхилень і вагітність буде визначена, як пролонгована, жінці, швидше за все, порекомендують займатися стимуляцією пологової діяльності немедицинскими методами. Це може бути:

 • Інтенсивний масаж сосків, який викликає появу переймів.
 • Прийом проносних засобів, клізми. Посилена перистальтика кишечника дратує матку і тим самим провокує її скорочення.
 • незахищений секс, якщо ще не відійшла слизова пробка. У спермі містяться простагландини, які прискорюють підготовку шийки матки до пологів.
 • Дозовані фізичні навантаження - піші прогулянки, підйом по сходах, танці.

А ось чого небажано робити майбутній мамі на 42 тижні, так це постійно лежати. Щоб почалося розкриття цервікального каналу, головка плода повинна опуститися і своєю вагою тиснути на шийки матку. У горизонтальному положенні це навряд чи станеться.

Пологи при переношеної вагітності

Пологи при переношеної вагітності можуть бути:

 • мимовільними. Імовірність того, що родова діяльність почнеться на 42 тижні, дуже велика. Однак якщо є ознаки істинного переношування, лікарі не будуть чекати, коли малюк сам попроситися назовні. У таких ситуаціях кожен день очікування може мати плачевні наслідки.
 • програмованими. Такі пологи планують заздалегідь, жінку до них готують за допомогою медикаментозних засобів - вагінальних гелів, які прискорюють "дозрівання" шийки матки, і жіночих статевих гормонів. Саму родову діяльність викликають проколом плодових оболонок або ж окситоцином. Процес програмованих пологів завжди проходить під контролем спеціальної апаратури (кардиотокографа) і при повній готовності бригади анестезіологів і хірургів (На випадок виникнення необхідності в екстреному кесаревому розтині). Якщо стан і розміри малюка дозволяють, переношену вагітність намагаються закінчувати саме програмованим шляхом.
 • Оперативними - кесарів розтин. До цього варіанту вдаються тоді, коли є ускладнення з боку мами або маляти або ж якщо розміри голівки плоду не відповідають розмірам маминого тазу, що трапляється досить часто при переношеної вагітності. Також показанням є тазове передлежання, рубці на матці.

важливо: Якщо на 42 тижні вагітності немає ніяких ознак пологів, що наближаються, обов'язково зверніться до лікаря і прислухайтеся до його рекомендацій. Життя і здоров'я малюка в ваших руках!

Зубкова Ольга Сергіївна, медичний оглядач, лікар-епідеміолог