Жирова, повітряна, легенева і газова емболія

Що таке емболія?

Емболія - ​​це патологія, виключно, артеріального судинного русла, в основі якої лежить перекриття його просвіту на певному рівні з частковим або повним припиненням кровотоку, викликане факторами, не пов'язаними з патологією ураженої судини. Емболами називають ті речовини внутрішнього середовища організму або навколишнього середовища, які перекривають судинний просвіт. Це означає що:

 1. Емболія обумовлена ​​потраплянням або міграцією емболів в артерії великого чи малого кола кровообігу з інших ділянок судинного русла;

 2. Емболи можуть мати різну природу: згустки крові, тромби, що відірвалися атеросклеротичні бляшки, жирові клітини і маслянисті розчини, повітря;

 3. Джерелами емболів можуть стати артеріальні і венозні судини будь-якої локалізації, а також серце;

 4. Діаметр ембола визначає калібр артерії, яку він перекриє;

 5. Передбачити, в який саме басейн артеріального судинного русла потрапить емболії, неможливо.

Патогенез емболії може проходити за трьома шляхами:

 1. Джерелом емболів є артеріальні судини. В такому випадку уражається той басейн, в якому сталася поломка. При цьому тромб або атеросклеротична бляшка, відриваючись зі свого місця в посудині великого діаметра, стають емболом і мігрує в більш дрібні судини в басейні свого розгалуження;

 2. Джерелом емболів є венозні судини. В їх ролі можуть виступати тромби, повітря, жирові клітини. Їх міграція трохи складніше, тому що вони спочатку потрапляють з вен в серце, звідки викидаються в будь-які напрямки (мозок, кінцівки, кишечник, нирки і т.д.);

 3. Джерелом емболів є серце. Це, як правило, дрібні тромби, які утворюються на тлі аритмій. Після того, як вони відриваються з звичного місця локалізації, вони мігрують в будь-артеріальні судини.

Емболія - ​​це завжди гострий стан, що вимагає невідкладних заходів. Попадання емболів в артеріальні судини призводить до припинення кровотоку. Це може призвести до виникнення ішемії, яка може перетворитися на гангрену або інфаркт органу (протягом 6-12 годин). Дана особливість відрізняє її від тромбозу артерій, який є хронічним процесом, що компенсує втрачений кровотік за рахунок колатеральних (додаткових) судин.


види емболії

В основу класифікації емболій покладені вид емболії і його остаточна локалізація після припинення міграції. Основні види емболії наведені в таблиці.

Вид емболії за походженням ембола

Вид емболії по локалізації емболії

Тромбоемболія (в ролі ембола виступають тромби артерій, вен і серця)

 1. Тромбоемболія легеневої артерії;

 2. Тромбоемболія сонних артерій і їх гілок;

 3. Тромбоемболія підключичних артерій і її гілок (верхніх кінцівок);

 4. Тромбоемболія вісцеральних гілок аорти (мезентеріальні і ниркові артерії);

 5. Тромбоемболія клубових, стегнових артерій і їх гілок (нижніх кінцівок);

 6. Одночасне множинне ураження артеріального русла в декількох басейнах.

Повітряна і газова емболія (емболи утворюються при попаданні повітря в вени або з бульбашок газів крові)

Жирова емболія (емболія є жирові клітини або речовини)


З таблиці стає очевидним, що незалежно від природи ембола, його остаточної локалізацією може виявитися будь-який з судин артеріального типу.

жирова емболія

Жирова емболія виникає в результаті проникнення крапель жиру з розплавлених або зруйнованих жирових клітин організму в венозний русло. Це можливо при масивних пошкодженнях (травми кісток і м'яких тканин кінцівок, панкреонекроз). Ще одним джерелом жирової емболії можуть стати введені внутрішньовенно жирові розчини, які не призначені для такого способу введення. Потрапивши в кровотік, краплі жиру не здатні розчинитися в крові. Їх рознесення по всьому артеріального руслу призводить до скупчення жирових частинок в певних місцях. Якщо їх стає більше, ніж диметр судини, це призводить до виникнення ознак порушення кровотоку. Як правило, жирова емболія протікає порівняно не важко, так як вражає дрібні судини.

Повітряна і газова емболія

Являє собою перекриття просвіту артеріальних судин бульбашками повітря або газу. Таке можливо при пошкодженнях великих вен, особливо в області шиї. Якщо така рана не буде вчасно закрита, а вена здавлена, це може закінчитися засмоктуванням в її просвіт повітря, який з потоком крові потрапить в серце і рознесеться по всьому артеріальним басейнах. Що стосується можливості виникнення повітряної емболії від попадання повітря в шприц або систему при виконанні внутрішньовенних маніпуляцій, то це практично не можливо. Для виникнення клінічних проявів повітряної емболії його кількість повинна бути близько 20 мл

Газова емболія виникає без порушення цілісності судин. В її походження винні різкі перепади атмосферного тиску. Таке можливо у аквалангістів і називається Кесон хворобою. Якщо водолаз швидко піднімається з великої глибини, вдихувана їм газова суміш не встигає засвоїтися настільки швидко, як це відбувалося на високих глибинах. Як результат - нерозчинені бульбашки повітря, які перекривають дрібні артеріальні судини по всьому організму.

легенева емболія

Однією з найбільш частих і грізних емболій є емболія легеневої артерії. У більшості випадків вона представлена ​​тромбоемболією. Не залежно від конкретної природи ембола, прояви захворювання при ураженні судин певного діаметра будуть ідентичними. За цією ознакою легеневу емболію класифікують так:

 1. Емболія центрального стовбура легеневої артерії;

 2. Емболія великих гілок легеневої артерії;

 3. Емболія дрібних гілок легеневої артерії.

Самим грізним станом вважається перший вид захворювання. Це пов'язано з можливістю рефлекторної зупинки серця в момент виникнення емболії в результаті пульмокоронарного рефлексу. Таке можливо, виключно, при тромбоемболії, коли великі тромби серця стають емболами і фіксуються в гирлі легеневої артерії. Повітряна і жирова емболія призводять до поразки тільки дрібних гілок легеневої артерії і не викликають важких проявів. Виняток становлять випадки масивного викиду дрібних тромбів з постійним новим викиданням з серця. Поразка великих гілок легеневої артерії часто закінчується летальним результатом через розвиток гострої серцево-легеневої недостатності або інфаркту легкого.

Емболія артерій і судин

Найнебезпечнішими її видами вважаються тромбоемболічні ураження артерій мозку, кишечника і нирок. У всіх випадках ураження великих магістральних судин на протязі короткого часу виникає омертвіння відповідного органу (інфаркт нирки, гангрена кишечника, інсульт мозку). Це призведе або до глибокої інвалідизації, або до летального результату. Набагато легше протікають емболії периферичних артерій кінцівок. Зазвичай, їх легко діагностувати, оскільки такі стани виникають дуже гостро і супроводжуються яскравою клінічною картиною. Вчасно проведене, оперативне втручання, запобігає тяжкі наслідки. В іншому випадку, виникає гангрена кінцівки.


причини емболії

Кожен з видів емболії має свої причини виникнення.

При тромбоемболії:

 1. Миготлива аритмія та інші порушення серцевого ритму;

 2. Інфаркт міокарда;

 3. ендокардит;

 4. Аневризма лівого шлуночка;

 5. Гиперкоагуляция крові;

 6. Захворювання венозної системи таза і кінцівок (тромбофлебіт, варикоз, посттромбофлебітичний синдром);

 7. Великі операції на органах таза, живота і кінцівках;

При повітряної емболії:

 1. Травматичні пошкодження великих вен;

 2. Кесон хвороба;

 3. Грубі порушення техніки внутрішньовенних маніпуляцій;

 4. Оперативні втручання в гінекології з порушенням техніки їх проведення, аборти і важкі пологи.

При жирової емболії:

 1. Масивні травми кінцівок;

 2. Внутрішньовенне введення заборонених жиросодержащих препаратів;

 3. важкий панкреонекроз.


симптоми емболії

Симптоми емболії добре описані в таблиці нижче:

локалізація емболії

симптоми

легенева артерія

 1. Раптова біль за грудиною або в одній з половин грудної клітки;

 2. Профузна пітливість;

 3. Падіння артеріального тиску (90/50 і нижче);

 4. Задишка і часте дихання (більше 20);

 5. Тахікардія (більше 100) і порушення серцевого ритму;

 6. Виражена загальна слабкість;

 7. Кашель і кровохаркання (приєднуються пізніше).

Сонна артерія

 1. Головний біль;

 2. запаморочення;

 3. Порушення координації рухів;

 4. Рухові розлади по типу парезів і паралічів;

 5. Порушення мови;

 6. затьмарення свідомості.

мезентериальная артерія

 1. Найсильніший пекучий біль в животі;

 2. Криваві рідкі випорожнення;

 3. Здуття живота;

 4. Тахікардія і зниження артеріального тиску;

 5. Відсутність бурчання і перистальтики кишечника;

ниркова артерія

 1. Біль в проекції ураженої нирки;

 2. Червоний колір сечі;

 3. Олігоурія (кількість сечі нижче норми).

артерії кінцівок

 1. Раптова біль в місці локалізації емболії, яка потім поширюється на всю кінцівку;

 2. Блідість шкіри кінцівки;

 3. Похолодання ураженого сегмента і його оніміння;

 4. Неможливість активних і пасивних рухів;

 5. Ознаки гангрени (бульбашки з темною рідиною, чорні плями).


лікування емболії

Оскільки, емболія відноситься до гострих захворювань, її лікування вимагає невідкладних заходів. Чим раніше вони будуть надані, тим краще прогноз для хворого. Диференційована лікувальна тактика приведена в таблиці.

вид емболії

Комплекс лікувальних заходів

тромбоемболія

 1. Екстрене оперативне втручання - тромбоемболектомія. Показано в ранні терміни після виникнення захворювання (бажано до 6 годин). Виконується на всіх артеріях великого і середнього калібрів, включаючи артерії кишечника і головного мозку. На легеневої і ниркової артерії тромбоемболектомія практично не виконується у зв'язку з технічними труднощами і тяжкістю стану хворих (високий операційний ризик). На кінцівках втручання виконується під місцевою анестезією і не становить труднощів. Головним критерієм його доцільності є відсутність контрактури кінцівки. Під час втручання тромбоемболії витягуються з артерій за допомогою спеціального зонда Фогарті;

 2. Екстрений фибринолиз. Найчастіший вид лікування при неможливості виконання тромбоемболектоміі. Його спрямованість - розчинення тромбоемболії. Для цих цілей застосовуються ФАРМАКІНАЗА, альтеплаза, Арікстра;

 3. Антикоагулянтна терапія - розрідження крові. Найкраще використовувати звичайний гепарин, який пізніше замінюють його аналогами (фраксипарин, клексаном);

 4. Поліпшення реологічних властивостей крові і метаболічна терапія для уражених тканин (реосорбілакт, рефортан, трентал, актовегін, корвитин, Метилдронат, аскорбінова кислота);

 5. Симптоматичні заходи. Вони спрямовані на підтримку основних параметрів гомеостазу - гемодинамічні показники і дихання. Для цього вводяться серцеві глікозиди (строфантин, корглікон), глюкокортикоїдних гормони (преднізолон, дексаметазон), сечогінні засоби (фуросемід), нітрати (нітро-мик, ізокет), еуфілін, инстиляции кисню, церебропротектори (цераксон, пірацетам, тоіцетам);

 6. Після купірування критичного стану призначається адекватний обсяг харчування (в тому числі і парентерального), антибіотикопрофілактика ускладнень інфекційного характеру, стресових виразок і кровотеч;

повітряна емболія

 1. Надати нижнього кінця тіла високе становище. Голова при цьому трохи опускається;

 2. Якщо встановлено центральний венозний катетер, потрібно спробувати аспирировать повітря шприцом;

 3. При прогресивному погіршенні стану рекомендовано переведення хворих на штучну вентиляцію легенів та виконання реанімаційних заходів;

 4. Лікування в барокамері і гіпербаричнаоксигенація;

 5. Інстиляції кисню;

 6. Стабілізація показників гемодинаміки і інфузійна терапія.

жирова емболія

 1. Стабілізація життєво важливих параметрів при їх порушенні (ШВЛ, реанімаційні заходи);

 2. Інстиляції кисневої суміші;

 3. Препарати, що сприяють розчиненню жирових емболів (есенціале, липостабил, дехолін);

 4. Глюкокортикоїдних гормони (дексаметазон, гідрокортизон, преднізолон);

 5. Антикоагулянти (гепарин, клексан);

 6. Серцеві глікозиди та інші симптоматичні препарати в залежності від переважної клінічної картини.


профілактика емболії

Профілактичні заходи складаються з декількох розділів.

Профілактика тромбоемболії:

 1. прийом антикоагулянтів (аспірин, Кардіомагніл, варфарин);

 2. Контроль показників згортання крові (АЧТЧ, ПТІ МНО), особливо у осіб з групи ризику по тромбоемболічним ускладнень;

 3. Своєчасне і адекватне лікування порушень серцевого ритму;

 4. Усунення венозної патології нижніх кінцівок;

 5. Установка кава-фільтрів у осіб з групи ризику;

 6. Еластична компресія гомілок і профілактичні дози антикоагулянтів у осіб з групи ризику, яким належить оперативне втручання;

 7. Дозовані фізичні і психічні навантаження.

Профілактика повітряної емболії:

 1. Дотримання правил плавного підйому з високих глибин водолазами;

 2. Правильна і швидка обробка ран з пошкодженням венозних судин;

 3. Правильне укладання жінок на операційному столі під час гінекологічних операцій, ретельна і швидка перев'язка пошкоджених вен;

 4. Чітке дотримання техніки виконання внутрішньовенних ін'єкцій;

Профілактика жирової емболії:

 1. Профілактика травматизму;

 2. Швидка і стійка іммобілізація пошкодженої кінцівки;

 3. Ранні оперативні втручання або інші способи репозиції, що призводять до стабілізації кісткових уламків;

 4. Дотримання правил внутрішньовенного введення препаратів.