Жировик на голові

Жирове освіту під шкірою волосистої частини голови може стати не тільки серйозної косметичної проблемою, але і привести до розвитку запалення в результаті, наприклад, травмування гребінцем. Розмір жировика на голові варіюється від декількох міліметрів до 5-6 см в діаметрі, а таку велику пухлину не приховаєш під волоссям. Лікування цієї патології слід довірити лікаря-дерматолога або хірурга, намагатися самостійно позбутися жировика на голові не слід, адже це загрожує інфікуванням рани, неповним видаленням і подальшим збільшенням освіти до ще більш значних розмірів. Крім того, будь-яка пухлина потребує ретельної діагностики, оскільки за симптомами жировика може ховатися інша, набагато більш небезпечна хвороба.

Зміст статті:

 • Симптоми жировика на голові
 • Причини формування жировика на голові
 • Чи є небезпека для життя і здоров'я?
 • діагностика
 • Лікування жировика на голові
 • профілактика рецидивів

Симптоми жировика на голові

Волосиста частина голови, потилиця, область за вухами, шкіра обличчя - це насичені сальними залозами ділянки тіла. З різних причин їх секрет не знаходить виходу, вивідний проток закупорюється, і жир починає накопичуватися всередині. Так розвивається атерома - кіста сальної залози. Саме ця патологія зазвичай мається на увазі під словосполученням "жировик на голові".

Атерома являє собою опуклість правильної округлої форми, що підноситься над поверхнею шкіри. Найчастіше вона не змінює свій колір, якщо в капсулу не влучає інфекція. Іноді вміст жировика проглядає через верхній шар епідермісу, освіта набуває білий або інтенсивно жовтий відтінок. При пальпації атерома еластична і безболісна, вона може зміщуватися в сторони і перекочуватися під шкірою.

Існує й інша поширена патологія, яку називають жировиком - ліпома. Це доброякісна пухлина, що складається з жирових клітин, укладених в соединительнотканную капсулу.

Диференціювати ліпому від атероми на голові досить складно, але все ж ці жировики мають деякі очевидні відмінності:

 • Ліпома зазвичай локалізується глибше, ніж атерома, тому її вміст не проглядає назовні;

 • Виглядає липома, як округлий або овальний горбок над поверхнею голови, в той час як атерома більше схожа на перекочується під шкірою кулька;

 • У ліпоми м'якша і рихла консистенція, атерома ж щільна і еластична на дотик;

 • Шкіру над поверхнею великої ліпоми можна зібрати в складку, що абсолютно неможливо у випадку з атеромою;

 • Ліпома на голові може досягати розмірів апельсина, в той час як атерома рідко виростає більше ніж до 3-4 сантиметрів в діаметрі.

Обидва типи жировиків на голові великої небезпеки для здоров'я не становлять. Якщо ліпома або атерома діагностована у маленької дитини, причому, освіта не доставляє дискомфорту і не схильне до швидкого зростання, рекомендується почекати, поки пацієнт не досягне семирічного віку, щоб мати можливість видалити жировик без загального наркозу і пов'язаних з ним ризиків.


Причини формування жировика на голові

До закупорці вивідних проток сальних залоз на волосистій частині голови призводить надлишкова продукція шкірного сала в поєднанні з неправильним доглядом і травмуванням епідермісу. Зазвичай атероми на голові виникають у людей, паралельно страждають жирної себореєю, лупою або гіпергідрозом. Причин тому може бути декілька, починаючи від спадкової схильності, закінчуючи гормональним збоєм.

Що ж стосується ліпоми, то тут все набагато складніше - така доброякісна пухлина часто має неясну етіологію. Провідним чинником, на думку сучасних вчених, виступає вроджена недостатність ферменту ТАГ-ліпази, відповідального за витяг з ліпідів, що накопичуються в адипоцитах, енергії і води. Таким чином, не важливо, наскільки багато ліпідів знаходиться в жирових клітинах конкретної людини - важливо те, що ці ліпіди не розщеплюються правильно. Ось чому ліпоми на голові або в інших частинах тіла нерідко виникають у худорлявих людей.

Додаткові причини утворення жировик:

 • Гормональні порушення, викликані ендокринними патологіями (гіпотиреоз, цукровий діабет) або відбуваються на тлі вікових змін (пубертации, вагітність, клімакс);

 • Печінкова і ниркова недостатність, захворювання органів шлунково-кишкового тракту, що призводять до збоїв обмінних процесів;

 • Неправильне харчування, несприятлива екологічна обстановка, шкідливі звички.

Жирове освіту на голові може бути єдиним або множинним. В останньому випадку мова йде про ліпоматозу - системне захворювання, що має спадкову природу.


Чи є небезпека для життя і здоров'я?

Дуже рідко жировик піддається малігнізації, тобто в його структурі виникають атипові клітини, розвивається ліпосаркома. Щоб виключити таку небезпеку, слід пройти повний цикл обстеження у лікаря-дерматоонколога. Доктор може призначити цитологічний аналіз, УЗД, взяття частини пухлини на біопсію. Діагностика допоможе вибрати оптимальний метод лікування, виключити інші види патології зі схожими симптомами.

Тканини голови багаті кровоносними судинами, і до лікування будь-якої патології, локалізованої тут, слід поставитися з особливою увагою. При перших симптомах неблагополуччя слід звернутися за медичною консультацією. Самостійне видалення жировика на голові небезпечно, тому що завжди існує ризик занесення і поширення інфекції.


діагностика

Під час візиту до лікаря він проведе візуальний огляд, при необхідності призначить ультразвукове дослідження, аналіз на цитологію і гістологію. Якщо пухлина має великий розмір, слід визначити глибину її розташування і вибрати оптимальну методику видалення за допомогою рентгенографії або комп'ютерної томографії. Перед операцією потрібно також здати стандартні аналізи крові і сечі.


Лікування жировика на голові

Жировик на волосистій частині голови майже завжди має тенденцію до поступового збільшення в розмірах. Отже, підвищується ризик тиску його капсули на навколишні тканини, судини і нервові закінчення. Крім того, така освіта виглядає дуже непривабливо з естетичної точки зору. Тому пацієнти з жировики на голові прагнуть позбутися від них з використанням сучасних методів.

Ще кілька десятиліть тому основним способом лікування жировик було їх хірургічне видалення під загальною або місцевою анестезією. Таке втручання залишало на шкірі голови помітні шрами і рубці. На сучасному етапі розвитку медицини розроблені більш щадні і ефективні методи видалення ліпідних утворень на голові. Обов'язкова умова успішного втручання - ретельне вилущування капсули, в якій накопичується жир. Якщо залишаться клітини сполучної тканини, істотно зросте ризик рецидиву.

Способи лікування:

 • Традиційне хірургічне втручання - застосовується в разі жировиків великого розміру, в тому числі, які зазнали інфікування і запалення;

 • Введення в порожнину освіти спеціальної речовини, що розчиняє жири - застосовується для лікування дрібних невоспаленних жировиків;

 • Ліпосакція - відкачування сального секрету спеціальним ліпоаспіратором, при використанні цього методу існує ризик рецидиву;

 • Радиоволновая енуклеація - видалення жировика на голові за допомогою радіоножа, процедура займає мінімум часу, не викликає ускладнень і рецидивів;

 • Лазерне видалення - висічення жировика за допомогою узконаправленного лазерного променя, при цьому коагулируются судини, не залишається рубців і шрамів, жировик не розвивається повторно.

Вміст капсули жировика відправляється на гістологічне дослідження для визначення наявності або відсутності атипових клітин. Післяопераційний період проходить під контролем лікаря, щоб виключити інфікування рани, і займає близько десяти днів.


профілактика рецидивів

Щоб жировики на голові не виникали знову, потрібно постаратися виключити фактори, що викликають посилену секрецію шкірного сала. Для цього необхідно дотримуватися правил особистої гігієни, користуватися якісною косметикою для догляду за обличчям і волоссям, але не зловживати миттям голови - чим частіше ми це робимо, тим активніше працюють сальні залози, намагаючись у такий спосіб компенсувати сухість. Розчісувати волосся слід максимально акуратно, щоб не пошкодити епідерміс. І пам'ятайте, що перші симптоми появи підозрілої пухлини або ущільнення на голові - привід для негайного звернення до лікаря. Рання діагностика і лікування дозволять правильно диференціювати патологію і усунути жировик без рубців і шрамів.