Врослий ніготь на нозі лікування та профілактика оніхокріптоз

Врослий ніготь в медицині класифікується як оніхокріптоз і позначає вростання нігтьової пластини в бічний край нігтьового шкірного валика. Найчастіше подібне спостерігається на великих пальцях ніг.

Пацієнти з подібною проблемою звертаються за медичною допомогою в той момент, коли місце вростання нігтя вже запалилося, почервоніло і в деяких випадках загноїлося. А відбувається це тому, що відразу визначити вростання нігтя неможливо - симптоми з'являються з деяким "запізненням".

причини оніхопріктоза

Якоїсь однієї конкретної причини вростання нігтя лікарі не зможуть назвати, але виділені деякі фактори, які можуть спровокувати цей процес.

Зовнішні причини вростання нігтя:

 1. Педикюр, проведений з порушеннями. Цей фактор "спрацьовує" в 95% випадків даної проблеми, а головні помилки при проведенні педикюру - обрізання куточка нігтя, очищення вільної частини нігтьової пластини манікюрними ножицями, залишення задирок і гострого краю. Щоб не допустити помилок, потрібно пам'ятати два головних правила педикюру - не повинно залишатися закругленого краю нігтя після педикюру і занадто коротко підстригати нігті теж не можна.

 1. Неправильно підібране взуття. Йдеться про взуття з вузькими носками, яка підібрана не в розмір. Просто на нігтьову пластину чиниться постійний фізичний тиск, що і провокує зміна напрямку росту нігтя.

Зверніть увагу: багато лікарів стверджують, що до вростання нігтя можуть привести і надмірні навантаження на нижні кінцівки, але ця теорія так і не отримала офіційного підтвердження.

Захворювання, які можуть привести до вростання нігтя:

 • Плоскостопість, вальгусні стопи - відбувається деформація всієї стопи і зокрема пальців ніг, на великий палець починає тиснути другий, ніготь росте не в звичному напрямку;
 • грибкові ураження нігтьових пластин - захворювання грибкової етіології призводять до деформації, розшарування нігтьової пластини;
 • травмування пальця на нозі або його обмороження;
 • ендокринні захворювання - цукровий діабет, ожиріння і деякі серцево-судинні патології. Всі ці хвороби призводять до порушення харчування нігтя;
 • пройдена терапія по відношенню до онкозахворювань - променева терапія, хіміопрепарати негативно впливають на здатність тканин до регенерації;
 • деякі шкірні захворювання, які сприяють деформації нігтів - лишай, бородавки, псоріаз.

Симптоми врослого нігтя

Щоб вчасно помітити проблему і почати її вирішувати, потрібно знати симптоми, які вкажуть на вростання нігтя. До основних і яскраво виражених симптомів врослого нігтя відносяться:

 1. В області нігтьового валика, з боку проблемної ділянки нігтьової пластини з'являється біль. Спочатку вона незначна, але потім починає посилюватися, особливо при ходьбі і носінні взуття.
 2. У місці, де ніготь почав вростати, з'являється невелика ранка - це відбувається через травмування шкірних покривів нігтем.
 3. Валик опухає, набуває червоного відтінку, з'являється пульсуючий біль - це означає, що приєдналася інфекція і в місці вростання нігтя утворюється гній.
 4. На пальці ноги з боку врослого нігтя розростається тканина нігтьового валика, вона стає грануляційної, має колір сирого м'яса.

Зверніть увагу: якщо процес запущений, триває вже довгий час і ніякої медичної допомоги не виявляється, то відбуваються незворотні зміни нігтя, його деформація, потовщення і вкорочення, а м'які тканини стають грубими.

Лікування врослого нігтя консервативними методами

Врахуйте, що лікування врослого нігтя консервативними методами буде ефективним тільки в початковій стадії розвитку, тому затягувати момент відвідування лікаря не варто - буде простіше позбавитися від проблеми. Перелічені нижче методи консервативного лікування врослого нігтя можна застосовувати в домашніх умовах:

 1. Ванночки з марганцівкою, харчовою содою або морською сіллю. Проводити їх треба 2-4 рази на добу, вода повинна бути гарячою, але не обпалює, кожен день потрібно чергувати розчини - сьогодні ванночка з марганцівкою, завтра - з морською сіллю і так далі. Під впливом гарячої води шкіра в місці врослого нігтя розм'якшується, її можна буде акуратно відсунути (ні в якому разі не зрізати!) І видалити ніготь. Після процедури місце обрізання нігтя потрібно обробити йодом.
 2. Бинт, змочений хлоргексидину. Потрібно зробити нещільний марлеву серветку з бинта, змочити її хлоргексидину і вставити між нігтем і валиком, залишити до повного висихання, після чого знову нанести лікарський препарат на серветку. Кожен день потрібно потроху просувати марлеву серветку, тим самим поступово звільняючи все більше нігтьової пластини. Як тільки стане можливим, ніготь просто обрізається. Якщо проводити подібну процедуру регулярно, то лікування буде досить ефективним.
 3. компрес. Потрібно взяти 10 мл димексиду і розвести 20 мл води, додати до отриманого складу 1 ампулу анальгіну і 1 мл дексаметазону. Отриманою сумішшю намочити марлеву серветку, прикласти до проблемного місця, зверху накладаємо поліетилен і забинтовують палець. Такі компреси потрібно робити на ніч, протягом 3-4 днів поспіль. Якщо через цей час ніякого результату не буде, то потрібно звернутися за допомогою до хірурга.

Деякі рекомендують зробити вертикальну борозенку за допомогою манікюрною пилочки на проблемному нігті. Згодом ця борозенка буде затягуватися, піднімаючи / стягуючи врослі куточки.

Зверніть увагу: дуже часто можна зустріти рада при пульсуючого болю і яскраво вираженому запальному процесі в місці врослого нігтя опускати на 10 секунд палець в дуже гарячу воду, а таких опускань робити 20-30 разів поспіль. Не варто проробляти цю маніпуляцію - по-перше, симптоми вказують на розвиток гнійного запального процесу, по-друге, можна обпектися (додаткові проблеми), по-третє, врослий ніготь не перестане бути таким.

Щоб лікування даної проблеми було успішним і не зайняло багато часу, потрібно під час проведення терапії дотримуватися деяких правил:

 • взуття потрібно носити вільний;
 • регулярно проводити гігієну стоп;
 • шкарпетки потрібно міняти мінімум 2 рази на день;
 • нігті потрібно підстригати правильно. 

Медикаментозна терапія при врослому нігті на нозі

Якщо домашні засоби не допомогли, то при зверненні до лікаря кожен пацієнт з вросшим нігтем отримає медикаментозні призначення. Перелічимо найбільш поширені і ефективні лікарські препарати для вирішення даної проблеми.

Ноктінорм

Препарат випускається у вигляді бальзаму, який розм'якшує нігтьову пластину, знижує інтенсивність болю, позбавляє від запального процесу.

Як застосовувати: розпарити ноги до такого стану, щоб куточки нігтя здалися з-під нігтьових валиків. Потім даний бальзам наноситься і на валик, і на нігтьову пластину, в день потрібно проводити 2 процедури.

Уродерм

Основною діючою речовиною цього кошти є сечовина - вона розм'якшує тканини і сам ніготь, що значно полегшує обрізання проблемного нігтя.

Як застосовувати: на абсолютно сухий ніготь наноситься крем Уродерм, а спеціальною лопаткою засіб потрібно "заправити" в простір між нігтьової пластиною і валиком. Після обробки засобом на ноги одягають шкарпетки і залишають так на 1-2 години. Користуватися Уродермом потрібно 3 дні поспіль (по 2 процедури в день) і потім можна обрізати врослий ніготь.

Мазь Вишневського

Якщо до проблеми врослого нігтя приєдналася інфекція, то доцільно буде застосування мазі Вишневського.

Як застосовувати: наноситься даний засіб на проблемне місце під пов'язку, такий "компрес" краще робити на всю ніч. Як тільки ніготь вийде з-під валика (це може статися і після першої процедури), його потрібно обрізати.

ІХТІОЛОВА мазь

Напевно, найпопулярніший засіб для вирішення проблеми врослого нігтя. Іхтіолова мазь знищує бактерії, позбавляє від болю, запалення і набряклості з почервонінням, розм'якшує нігтьову пластину.

Як застосовувати: пов'язка (закрита) з представленим лікарським засобом накладається на всю ніч. Як правило, вранці можна буде вже обрізати врослий ніготь.

Окремо варто згадати про скобах і спеціальних пластинах - вони працюють за принципом зубних брекетів і навіть нагадують їх зовні. Скоби і пластини покликані піднімати краю врослого нігтя, звільняти його з-під валика. Такі пристосування встановлюються на нігтьову пластину тільки лікарем, вони можуть носитися цілодобово, тому що не завдають ніякого дискомфорту навіть при носінні взуття.

Хірургічне лікування врослого нігтя на нозі

Якщо розглянута проблема знаходиться в занедбаному стані, то лікар може призначити хірургічне лікування. Воно проводиться трьома способами:

 1. Видалення врослого нігтя. Операція проводиться під місцевою анестезією, найчастіше лікар видаляє всю нігтьову пластину. Проблема полягає в тому, що після того, як відросте новий ніготь (це займає близько 3 місяців) можливий розвиток рецидиву. Лікарі намагаються запобігти цьому - вони видаляють частину валика, щоб в майбутньому нігтьова пластина з ним не контактувала.
 2. припікання лазером. Якщо ніготь вріс на рівні кутикули, то проблему можна вирішити за допомогою лазера - це найсучасніша методика, яка забезпечує позбавлення від врослого нігтя і зведення можливості рецидиву до мінімуму.
 3. радіохвильове вплив. Самий ощадливий метод лікування врослого нігтя - не залишається шрамів, не виникають рецидиви.

Зверніть увагу: якщо ніготь вріс в валик у дитини, то потрібно відразу ж звернутися за медичною допомогою. Справа в тому, що в дитячому віці больовий поріг занижений, і будь-які методи позбавлення від проблеми в домашніх умовах може тільки посилити проблему.

Дії після операції

По-перше, після оперативного втручання з приводу врослого нігтя дуже довго заживає нігтьової валик. І весь післяопераційний період потрібно остерігатися занесення інфекції - протягом місяця дотримуватися правил гігієни стопи, регулярно робити промивання нігтьового валика будь-яким антисептичним засобом (наприклад, хлоргексидин).

По-друге, в перші кілька діб після операційного втручання потрібно забезпечити проблемної нозі повний спокій - хворий повинен дотримуватися постільного режиму, навіть якщо він знаходиться вдома, а не в стаціонарі.

По-третє, весь відновний період (2-3 місяці - на розсуд лікаря) хворий повинен носити зручне, широке / вільне взуття.

можливі ускладнення

Багато хто вважає, що врослий ніготь не є чимось небезпечним - важливо просто його вчасно вирізати. Насправді, лікарі попереджають про можливі ускладнення на тлі даної проблеми:

 • гангрена пальця;
 • лімфаденіт;
 • абсцес пальця;
 • остеомієліт.

Врослий ніготь являє собою не тільки косметичний дефект - це проблема, яка повинна швидко вирішуватися, часто в тандемі з лікарями. В іншому випадку, це стан може призвести до тяжких наслідків.

Циганкова Яна Олександрівна, медичний оглядач, терапевт вищої кваліфікаційної категорії