Врослі волосся як їх розпізнати і запобігти ускладненням

Почервоніла, припухла і зудить шкіра з дрібними гнойничками може попереджати не тільки про розвиток шкірних захворювань, а й про проблему з доглядом за нею - причиною запалення іноді виявляються врослі волосся. Зазвичай такий прояв шкірного запалення трапляється в місцях на тілі, які піддаються гоління або там, де робиться епіляція волосся. Локалізація сверблячки, гіперемії і гнійників в певних місцях - гомілки, пахви, зона бікіні, обличчя і шия, а також докладний опитування пацієнта про те, як давно його турбує висип і після яких маніпуляцій вона виникла, допоможе лікарю правильно поставити діагноз і порекомендувати лікування.

 Вросшими називають таке волосся на тілі, які при деяких певних умовах змінюють напрямок свого зростання. Зазвичай це відбувається після сбривания або обламування волосся, після чого його стрижень залишається під шкірою, але не може пробитися крізь неї і продовжує своє зростання інтрадермально.

Врослі волосся (псевдофоллікуліт) можуть зустрічатися і у чоловіків, і у жінок. Деякі фахівці вважають, що до вростання більш схильні жорстке волосся і апелюють до того, що найбільш часто врослі волосся зустрічаються у представників негроїдної раси, яка має від природи більш жорстким волоссям в порівнянні з європейцями. Передбачається, що жорсткий волосся частіше змінює напрямок росту і розвивається інтрадермально. Інші дерматологи впевнені, що жорсткого кінчика волосини, навпаки, легше прокласти правильний шлях крізь шкіру навіть після обламування або сбривания стрижня. Всі фахівці вважають, що найбільший ризик отримати врослі волосся піддаються власники кучерявої шевелюри, у яких волосся від природи мають стрижень, скручується спіраллю.

 Причини, за якими з'являються врослі волосся

Вважається, що основною причиною врослого волосся є неправильно проведена епіляція волосся. В цьому випадку збривав надкожная частина волоска, а з кожної подальшої процедурою гоління (особливо якщо часто проводити бритвою по одному і тому ж місцю) волосяна цибулина виробляє все більш слабкі і тонкі волоски, які не в силах пробитися крізь шкіру і закручуються, викликаючи запалення.

При використанні воскових смужок для епіляції волосся часто обламуються на рівні шкіри, що призводить до неправильного їх зростанню в подальшому і до проблеми врослого волосся.

Причиною, через яку з'являються врослі волосся, може стати неправильний догляд за шкірою. Якщо шкіра не піддається пілінгу, якщо не проводиться її очищення, пом'якшення і зволоження, то волоссю важче пробитися через щільний бар'єр епідермісу.

Помилки епіляції волосся, через які можливі врослі волосся:

  • не підготовленою до епіляції шкіра;
  • зневага пом'якшуючими засобами для гоління;
  • сбривание волосків проти їхнього росту;
  • тиснуть руху бритвою по одному і тому ж місцю;
  • використання бритви з затупленим лезом.

Врослі волосся бувають у людей з сухою шкірою, зі специфічним розташуванням волосяних цибулин під нахилом до поверхні шкіри і на великій глибині.

 Характерні прояви врослого волосся, діагностика і лікування

Суть запальної реакції при вростання волосся полягає в тому, що врослі волосся сприймаються організмом як чужорідне тіло, а тому викликають запальну реакцію.

Врослі волосся потрібно диференціювати з фолікулітом, піодермією, вуграми, фолікулярним гіперкератозом - захворюваннями, що мають аналогічні клінічні прояви.

Врослі волосся викликають спершу набряклість і гіперемірованна шкіри, де була епіляція. Через кілька днів на цьому місці з'являються папули, хворобливі і сверблячі, іноді наповнюються гноєм. Крізь папулу може просвічувати кінчик волосини. Після стихання запалення на місці папул можуть залишатися рубці і сліди гіперпігментації.

Найбільш ефективними методами лікування врослого волосся на сьогодні вважаються лазерна епіляція і фотоепіляція. При сильному запальному процесі рекомендується місцево антибактеріальна мазь. Пацієнтці слід порадити надалі не ризикувати домашніми методами епіляції шкіри і користуватися процедурами видалення волосся під контролем косметолога.