Аналіз крові на онкомаркери при раку кишечника

Злоякісні новоутворення товстого кишечника є однією з найбільш поширених форм раку. Щорічно в світі на рак товстого кишечника захворює близько 600 тис. Чоловік - це досить значні цифри. При підозрі на злоякісні новоутворення кишечника лікар призначає пацієнтові комплекс необхідних досліджень, який в тому числі включає і аналіз крові на онкомаркери.

Коли призначають аналіз крові на онкомаркери?

Онкомаркери називають речовини, поява яких в крові пов'язано зі злоякісними новоутвореннями. Одні онкомаркери продукуються безпосередньо на злоякісні новоутворення, інші - здоровими тканинами організму у відповідь на що почався онкологічний процес. Існує велика кількість онкомаркерів, але в діагностиці раку кишечника застосовують кілька найбільш значущих онкомаркерів.

важливо

Аналіз крові на онкомаркери при раку кишечника не використовують для первинного виявлення злоякісного новоутворення. Це пов'язано з тим, що дослідження не має високу специфічність.

Так, при початкових стадіях раку рівень онкомаркерів може залишатися в межах норми. А підвищення онкомаркерів може бути і зовсім пов'язано з неонкологічними захворюваннями. Тому аналіз крові на онкомаркер призначають тільки в комплексі з іншими дослідженнями (колоноскопією, біопсією, аналізом калу на приховану кров).

У яких же випадках призначають аналіз крові на онкомаркери кишечника?

  1. Для первинної діагностики раку кишечника (в комплексі з іншими дослідженнями);
  2. Для оцінювання поширеності злоякісного процесу;
  3. Для моніторингу перебігу захворювання, своєчасного виявлення можливих рецидивів;
  4. Для аналізу ефективності пройденого лікування;
  5. Для складання прогнозу захворювання.

Які онкомаркери підвищуються при раку кишечника?

Онкомаркери - це різні речовини, переважно білкової природи. Також до онкомаркерів відносять пов'язані з пухлиною антигени, продукти обміну, гормони, ферменти та ін. Основними онкомаркерів, застосовуваними в діагностиці раку кишечника є: РЕА, СА 242, СА 19-9, СА 72-4, Tu М2-РК. також в комплексі лікар може призначити дослідження інших, менш специфічних онкомаркерів таких, як LASA-P, АФП, CYFRA 21-1.

Онкомаркер РЕА

РЕА (раково-ембріональний антиген) відноситься до онкофетальні антигенів. У нормі ця речовина виробляється у плода під час внутрішньоутробного розвитку. Після народження рівень антигену знижується. Якщо ж у дорослої людини в аналізі крові виявлено підвищення РЕА - це може свідчити про злоякісному новоутворенні кишечника або шлунка. Підвищення антигену також спостерігається при злоякісних новоутвореннях інших локалізацій і при різних неонкологічних захворюваннях. Чутливість методу при колоректальному раку - 50%.

онкомаркери СА

Ще один широко визначається онкомаркер при колоректальному раку - СА 19-9. Цей антиген виробляється епітеліальними клітинами органів шлунково-кишкового тракту і є прогностичним маркером. Так, дуже високий рівень СА 19-9 свідчить про сильному поширенні раку і високий ризик летального результату. Також підвищення СА 19-9 відзначається при раку підшлункової залози, шлунка, жовчного міхура і печінки. Чутливість методу при колоректальному раку - всього 25%.

Антиген СА 242 в порівнянні з СА 19-9 володіє великою специфічністю. Так, практично в 90% випадків підвищення СА 242 є наслідком злоякісного процесу в органах шлунково-кишкового тракту (кишечнику, шлунку або підшлункової залози). Дуже рідко відзначається підвищення антигену при неонкологічних захворюваннях. Чутливість методу при колоректальному раку - 40%.

СА 72-4 також є компонентом слизової оболонки шлунково-кишкового тракту. В основному цей онкомаркер використовують для діагностики раку шлунка та товстого кишечника. Також підвищення рівня СА 72-4 часто спостерігається при раку яєчників. Чутливість онкомаркера до колоректальному раку становить приблизно 20-41%.

Онкомаркер Tu М2-РК

Онкомаркер Tu М2-РК (синонім - пухлинна піруваткіназа) - це фермент, який у великій кількості синтезується пухлинними клітинами. Для визначення онкомаркера Tu М2-РК як біологічного матеріалу використовують зразок калу. Виявлення підвищеного рівня цього онкомаркера може свідчити про розвиток злоякісного процесу в організмі. Зокрема високий рівень Tu М2-РК відзначається при раку кишечника, шлунка, підшлункової залози, нирок, легенів і молочної залози. Чутливість тесту при колоректальному раку досягає 78%.

Онкомаркери при раку кишечника і прямої кишки: норми

Зверніть увагу

Розшифровувати результати необхідно з урахуванням референсних значень, зазначених в бланку дослідження. Справа в тому, що показники норми можуть трохи відрізнятися в різних лабораторіях, що пов'язано з використанням різних обладнання та методів.

Нормальні показники онкомаркерів кишечника:

показник норма
РЕА До 5 МО / мл
СА 19-9 До 37 МО / мл
СА 242 До 20 МО / мл
СА 72-4 До 6,9 МО / мл
Tu М2-РК До 4 МО / мл

Ізольоване підвищення будь-якого онкомаркера не є достовірним підтвердженням або спростуванням раку. Для постановки діагнозу обов'язково враховуються результати всіх проведених досліджень, в т.ч. інструментальних.

Григорова Валерія, лікар, медичний оглядач