Аналіз крові на онкомаркер СА 242 - рання діагностика раку органів травлення

Злоякісні новоутворення органів травлення займають значну частку в загальній структурі онкологічної захворюваності. З огляду на високу поширеність онкопатології органів травлення, при появі тривожних симптомів у пацієнта лікар насамперед повинен виключити злоякісну природу захворювання. Зокрема, для виявлення злоякісних новоутворень призначають аналіз крові на онкомаркер СА 242.

Переваги онкомаркера СА 242

Онкомаркер СА 242 за своєю суттю є білкової субстанцією. Відомо, що епітеліальні клітини органів шлунково-кишкового тракту постійно виробляють цю речовину. Однак при злоякісному переродженні клітини починають продукувати антиген СА 242 в надмірній кількості. Тому виявлення в крові антигену СА 242 в великих концентраціях є маркером злоякісних новоутворень органів травлення, а саме шлунка, підшлункової залози і товстого кишечника.

Антиген СА 242 - це не єдиний онкомаркер, який використовується в діагностиці раку органів травлення. Також пацієнтам з підозрою на злоякісне ураження органів травлення призначають аналіз на онкомаркер СА 19-9. Однак при порівнянні цих двох маркерів було встановлено, що онкомаркер СА 242 володіє більшою специфічністю. Практично в 90% випадків підвищення СА 242 свідчить про злоякісну природу захворювання. При доброякісних новоутвореннях підвищення цього антигену спостерігається вкрай рідко.

важливо

Не можна сказати, що онкомаркер СА 242 має високу чутливість. Однак у порівнянні з СА19-9 його чутливість все ж набагато вище.

Так, чутливість онкомаркера СА 242 при початкових стадіях злоякісної пухлини підшлункової залози становить приблизно 41%, а чутливість СА 19-9 - до 30%. При раку товстого кишечника чутливість онкомаркера СА 242 становить 40%, в той час як чутливість СА 19-9 - лише 23%. Таким чином, в діагностиці раку органів травлення аналіз крові на онкомаркер СА 242 має досить вагомими перевагами в порівнянні з іншими маркерами.

Онкомаркер СА 242 - що показує у жінок і чоловіків?

Аналіз крові на онкомаркер СА 242 дозволяє виявити злоякісні новоутворення шлунка, підшлункової залози і товстого кишечника. Дуже часто пацієнтам при підозрі на злоякісну природу захворювання призначають визначення двох онкомаркерів в крові: СА 242 і РЕА. Таке призначення лікаря цілком обгрунтовано, оскільки спільне визначення цих двох речовин значно збільшується специфічність тесту, що в результаті знизить до мінімуму ймовірність помилкового діагнозу.

В цілому, онкомаркер СА 242 призначають в таких випадках:

  1. Для виявлення раку шлунка, підшлункової залози, а також товстого кишечника (в комплексі з іншими діагностичними дослідженнями);
  2. Для проведення диференціальної діагностики між злоякісними і доброякісними новоутвореннями органів травлення;
  3. Для контролю перебігу перерахованих вище захворювань і раннього виявлення рецидивів.

Онкомаркер СА 242 - норма і розшифровка

Матеріалом для дослідження є венозна кров. Проведення дослідження можливо тільки натщесерце або ж потрібно почекати інтервал о шостій годині межу прийомом їжі і тестом. Оптимальний час для забору матеріалу - ранок.

Норма антигену СА 242 в крові - до 20 ОД / мл. З огляду на той факт, що цей тест має досить високу специфічність, виявлення антигену в межах норми з великою ймовірністю свідчить про відсутність злоякісного захворювання.

А ось підвищення СА 242 може говорити про такі захворювання:

  • Рак підшлункової залози (ймовірність в 68-79%);
  • Рак товстого кишечника (ймовірність в 55-85%);
  • Рак шлунка (ймовірність в 44%);
  • Доброякісні захворювання органів травлення (відзначається незначне підвищення).

Дуже інформативним може бути регулярне визначення СА 242 при раку органів травлення. Так, підвищення рівня антигену може свідчити про нинішньому рецидив, хоча клінічних ознак може ще й не бути. Так, регулярне проведення аналізу крові на онкомаркер СА 242 дає можливість виявити рецидиви колоректального раку за 5-7 місяців до появи клінічних симптомів.

Григорова Валерія, лікар, медичний оглядач