Аналіз крові на онкомаркер NSE - коли призначають дослідження?

Аналіз крові на онкомаркери - це виявлення в крові особливих речовин, які продукуються клітинами злоякісного новоутворення. Існує велика кількість онкомаркерів, проте кожен з них має специфічністю до певних тканин. В якому ж випадку лікарі призначають аналіз на онкомаркер NSE і за яких злоякісних захворюваннях відзначається підвищення його рівня?

Коли призначають аналіз крові на онкомаркер NSE?

Онкомаркер NSE також відомий як нейроспецифічні енолаза. Спочатку в лабораторних умовах ця речовина була виявлена ​​в нейронах і нейроендокринних клітинах (які знаходяться в щитовидній залозі, надниркових залозах, підшлунковій залозі, органах шлунково-кишкового тракту, легенів). При злоякісних новоутвореннях нервової системи, а також при нейроендокринних пухлинах (апудомах) значно збільшується вироблення даної речовини. Найчастіше аналіз крові на NSE призначають для комплексної діагностики пухлин нервової системи і дрібноклітинного раку легенів і що не менш важливо для оцінки ефективності призначеного лікування цих хвороб.

NSE при онкопатології легенів

Рак легенів називають однією з найбільш поширених форм раку. За гістологічною типу розрізняють такі види злоякісних пухлин легенів:

 • Недрібноклітинний (зокрема плоскоклітинний) рак;
 • крупноклеточний;
 • аденокарцинома;
 • дрібноклітинний.

Відомо, що в слизовій дихальних шляхів містяться нейроендокринні клітини, їх також називають клітинам APUD-системи. І злоякісне переродження цих клітин призводить до розвитку дрібноклітинною форми раку легенів. Тому при дрібноклітинному раку легенів відзначається збільшення рівня NSE в крові.

важливо

При цьому інші види раку легенів, зокрема, недрібноклітинний рак не мають нейроендокринними властивостями, а тому не супроводжуються підвищенням речовини NSE.

Тому при наявності симптомів злоякісного захворювання легенів аналіз крові на онкомаркер NSE може призначатися для проведення диференціальної діагностики між недрібноклітинний і дрібноклітинний рак легені. І якщо за результатами аналізу виявлено збільшення NSE це говорить на користь дрібноклітинного раку.

Крім того, вивчення динаміки рівня NSE в крові може використовуватися для складання прогнозу перебігу захворювання. Так, збереження високої концентрації цього онкомаркера після пройденого лікування є несприятливим знаком, який прогнозує швидке прогресування захворювання. А зниження NSE навпаки говорить на користь уповільнення прогресування.

NSE при захворюваннях нервової системи

Речовина NSE в нормі міститься в нейронах. Однак його концентрація сильно підвищується при злоякісних новоутвореннях нервової тканини. так, NSE є маркером нейробластоми (Пухлина симпатичної нервової системи), переважно зустрічається в дитячому віці. також онкомаркер NSE достовірно підвищується при Медулобластома - пухлини, що вражає головний мозок.

Зверніть увагу

Варто відзначити, що рівень NSE підвищується і у відповідь на гіпоксичний або травматичне ураження нервової тканини.

Тому підвищення NSE також відзначається і при цілому ряді неонкологічних захворюваннях нервової системи, а саме при інсульті, субарахноїдальний крововилив, черепно-мозковій травмі. Швидке збільшення рівня NSE при цих захворюваннях є прогностично несприятливою ознакою з посилюванням неврологічного дефіциту.

Онкомакер NSE - що показує у чоловіків і жінок?

Отже, онкомаркер NSE може підвищуватися при онкологічних захворюваннях нервової системи і при різних нейроендокринних пухлинах. Однак ізольоване визначення онкомаркера не може застосовуватися в якості первинної діагностики раку. По-перше, на ранніх стадіях раку онкомаркер NSE може і не підвищуватися. По-друге, підвищення NSE може бути викликано різними незлоякісними процесами. Тому при наявності тривожних симптомів для первинного виявлення злоякісного новоутворення лікар призначає цілий комплекс досліджень, який в тому числі може включати і аналіз крові на NSE.

В цілому, аналіз крові на онкомаркер NSE призначають для виявлення, контролю лікування та складання загального прогнозу при:

 • Дрібноклітинному раку легенів;
 • Пухлинах нервової тканини (нейробластома, медуллобластома);
 • Злоякісної пухлини надниркових залоз - феохромоцитома;
 • Раку щитовидної залози;
 • Нейроендокринних пухлинах шлунково-кишкового тракту і підшлункової.

Онкомакер NSE - норма і розшифровка результатів

Рівень нейроспецифічні енолази визначають в венозної крові. норма онкомаркера NSE - до 16,3 нг / мл. Якщо рівень речовини в межах норми, це можна розцінювати як відсутність онкозахворювання. Однак потрібно пам'ятати про те, що на початкових стадіях раку онкомаркер може і не підвищуватися.

причинами підвищення NSE є такі стани:

 1. Дрібноклітинна форма раку легенів;
 2. Нейробластома, медуллобластома;
 3. Рак щитовидної залози;
 4. феохромоцитома;
 5. Нейроендокринні пухлина підшлункової залози;
 6. семинома;
 7. Ураження головного мозку (інсульт, ЧМТ);
 8. Неонкологічної захворювання легенів (наприклад, доброякісні новоутворення, туберкульоз).

Прийняти вважати, що якщо онкомакер NSE підвищено незначно - це, швидше за все, говорить на користь незлоякісного процесу. У той час як значне підвищення онкомаркера при наявності тривожних симптомів цілком може свідчити про онкологічне процесі. Так чи інакше, розшифровкою аналізу займається лікар, і при цьому обов'язково враховуються результати інших досліджень.

Григорова Валерія, лікар, медичний оглядач