Аналіз крові на онкомаркер S100 - значення дослідження при меланомі шкіри

Меланома (злоякісна пухлина шкіри) є однією з найбільш агресивних форм раку. Діагноз меланоми підтверджується після проведення дерматоскопія і гістологічного дослідження шкіри. Також дуже важливу роль в діагностиці меланоми відіграє визначення онкомаркера S100 в крові.

Що собою являє онкомаркер S100?

Білки S100 - це кальцій-зв'язуючі білки, які виробляються переважно клітинами шкіри і нервової тканини. Всього відомо близько двадцяти п'яти видів білків S100. В організмі людини ці білки відіграють важливу роль: вони необхідні для нормального росту і диференціювання клітин, скорочення міофібрил і забезпечення інших не менш значущих функцій.

Також відомо, що білки S100 регулюють клітинний цикл, а тому можуть брати участь в процесі розвитку новоутворень. Білки S100 в нормі синтезуються в організмі кожної людини. Але при злоякісному процесі клітини шкіри починають посилено продукувати цю речовину. Тому підвищення рівня онкомаркера S100 в крові може свідчити про наявність злоякісної пухлини шкіри.

Крім того, білки S100, що визначаються в крові і спинномозкової рідини, є маркерами ураження нервової системи, тому що при багатьох неонкологічних захворюваннях головного та спинного мозку відзначається посилена продукція білка нервовими клітинами - астроцитами.

Онкомаркер S100 - що показує?

Серед усіх злоякісних новоутворень шкіри на частку меланоми припадає близько 1%. Меланома є найбільш небезпечною формою раку шкіри. Звичайно, виявлення захворювання на ранніх стадіях дозволяє домогтися ремісії і запобігти подальшому прогресу онкологічного процесу. З огляду на цей факт, вчені посилено працюють над тим, щоб створити такий діагностичний метод, який зміг би визначати меланому на ранніх етапах. Такі надії покладалися на аналіз крові на онкомаркер S100, проте виявилося що не все так просто.

важливо

Вчені прийшли до висновку, що визначення онкомаркера S100 малоинформативно на початкових етапах меланоми, оскільки в більшості випадків рівень онкомаркера в цій фазі хвороби не підвищується. З цієї причини аналіз крові на онкомаркер S100 ніколи не використовують в якості первинної діагностики (скринінгу) раку шкіри.

Однак в ході наукових досліджень було встановлено, що підвищення онкомаркера S100 прямо пропорційно пов'язано з поширеністю злоякісного процесу і стадією хвороби. так, при першій-другій стадіях меланоми підвищення онкомаркера S100 спостерігається тільки в 2% випадків, при третьої - в 9% випадків, а при четвертій - вже в 70-80% випадків.

Меланома небезпечна тим, що дуже часто ускладнюється метастазированием і рецидивами. Для контролювання перебігу хвороби і якості лікування, раннього виявлення метастазів і рецидивів якраз призначається аналіз на онкомаркер S100. Вивчення онкомаркера дозволяє визначити прогноз хвороби, тому що його підвищення свідчить про досить агресивному перебігу недуги.

Онкомаркер S100 - розшифровка значення, норма

Для визначення онкомаркера проводиться забір крові з вени в умовах медично-діагностичного закладу. норма онкомаркера S100 - до 0,105 мкг / л.

Зверніть увагу

Якщо рівень білка не визначається або знаходиться в межах норми, це приблизно говорить про те, що у людини немає раку шкіри. Однак такий результат не є стовідсотковою гарантією відсутності злоякісного новоутворення, оскільки на ранніх етапах меланоми рівень онкомаркера просто не підвищується. І для виключення можливого раку шкіри проводять цілий комплекс інших досліджень.

Якщо онкомаркер S100 підвищений - це може говорити на користь меланоми. Також дуже важливо порівнювати рівні онкомаркера під час лікування меланоми. Так, якщо після проведеного лікування рівень онкомаркера S100 залишається високим - це прогностично несприятлива ознака, який свідчить про високу ймовірність рецидиву хвороби. І навпаки, якщо після проведеного лікування рівень онкомаркера S100 значно знизився - це свідчить про те, що лікування виявилося ефективним.

Які ще захворювання впливають на результати?

Далеко не завжди високий рівень онкомаркера S100 є наслідком раку шкіри. Так, підвищення онкомаркера може бути викликано неонкологічними захворюваннями нервової системи. Збільшення цього білка відзначається при інсультах, внутрішньомозкових крововиливах, черепно-мозкових травмах, хвороби Альцгеймера.

Зверніть увагу

Характерно, що концентрація білка S100 безпосередньо корелюють з тяжкістю інсульту або внутрішньомозкового крововиливу. І високий рівень онкомаркера при цих захворюваннях - ознака несприятливого перебігу.

Крім того, онкомаркер S100 може підвищуватися і при таких захворюваннях:

  1. Злоякісні новоутворення інших органів (шлунка і підшлункової, сечостатевих органів);
  2. Захворювання міокарда, зокрема інфаркт міокарда;
  3. Аутоімунні захворювання (наприклад, системний червоний вовчак, ревматоїдний артрит);
  4. Дерматологічні захворювання (псоріаз);
  5. печінкова недостатність.

З огляду на ці нюанси, діагноз "меланоми" не ставиться лише на підставі результатів аналізу на онкомаркер S100. Тільки вивчення рівня онкомаркера спільно з гістологічним дослідженням зразка шкіри допоможе визначити правильний діагноз.

Григорова Валерія, лікар, медичний оглядач