Аналіз крові на онкомаркер SCC (SCCA) - переваги і недоліки дослідження

Одним із сучасних методів діагностики раку є визначення онкомаркерів в крові, яке допомагає оцінити ступінь поширення злоякісного процесу і відстежувати стан пацієнта після проведеної терапії. Існує велика кількість онкомаркерів, але кожен з них має специфічністю до певних форм раку. Так, онкомаркер SCC (SCCA) є маркером плоскоклітинного раку. Чим же може бути корисно вивчення онкомаркера SCC при злоякісному новоутворенні?

Що таке онкомаркер SCC (SCCA)?

Онкомаркер SCC (SCCA) Також називають антигеном плоскоклітинного раку. За своєю хімічною структурою онкомаркер SCC є білком глікопротеїном. Відомо, що в нормі ця речовина в малій кількості виробляється клітинами плоского епітелію шкіри і слизових оболонок різних органів (шийки матки, гортані, стравоходу).

При злоякісному переродженні клітини плоского епітелію починають посилено виробляти онкомаркер SCC. Речовина потрапляє в потік крові, і його концентрацію вдається визначити під час лабораторного дослідження за допомогою імуноферментного аналізу.

Онкомаркер SCC - що показує?

Оскільки онкомаркер SCC виробляється виключно клітинами плоского епітелію, з цього випливає, що підвищення рівня цієї речовини може бути наслідком плоскоклітинного раку. Зокрема, підвищення онкомаркера відзначається при плоскоклітинному раку шийки матки, глотки, стравоходу або легких.

Відомо, що між ступенем поширеності злоякісного процесу і рівнем онкомаркера SCC існує пряма кореляція. Визначення концентрації цього онкомаркера в крові, а особливо відстеження динаміки її коливань, допомагає лікареві імовірно оцінити стадію захворювання, величину пухлини, ступінь її поширеності, наявність метастазів.

Таким чином, визначення онкомаркера SCC являє собою цінність в таких ситуаціях:

 • Для моніторингу плоскоклітинного раку і прогнозування його перебігу;
 • Для оцінювання ефективності лікування плоскоклітинного раку;
 • Для планування подальшої тактики лікування.

В цілому, результати визначення онкомаркера SCC вже за наявності точного діагнозу можуть послужити хорошу службу. Ці дані дозволяють оцінити ефективність проведеного хірургічного лікування, виявити рецидиви за кілька місяців до появи симптомів, проаналізувати доцільність застосування того чи іншого методу терапії.

Недоліки онкомаркера SCC

Істотним недоліком даного дослідження є його мала чутливість. Так, підвищення онкомаркера SCC спостерігається приблизно в 60% випадків раку шийки матки. Тест погано розпізнає початкові стадії хвороби. Наприклад, при початковій стадії раку шийки матки рівень онкомаркера підвищується лише в 10% випадків. У той час як на останніх стадіях захворювання чутливість тесту досягає 80%. Крім того, збільшення концентрації онкомаркера в крові іноді спостерігається при неонкологічних захворюваннях.

Зверніть увагу

Аналіз на онкомаркер SCC не проводять в якості первинної діагностики раку, адже він просто буде марний на початкових етапах хвороби.

Ізольоване визначення онкомаркера SCC не дозволяє абсолютно виключити або підтвердити наявність онкологічного захворювання. Однак, як вже було зазначено, відстеження рівня онкомаркера вже на тлі лікування злоякісного новоутворення може бути дуже інформативним.

Онкомаркер SCC - розшифровка результату, норма

Для визначення концентрації онкомаркера SCC в умовах лабораторії роблять забір венозної крові. норма онкомаркера SCC - до 1,5 нг / мл. Якщо онкомаркер SCC підвищений, це повинно наштовхнути на думку про наявність патологічного процесу в організмі.

Значне підвищення онкомаркера SCC відзначається при таких захворюваннях:

 1. Рак шийки матки;
 2. Рак шкіри;
 3. Рак легенів;
 4. Рак глотки;
 5. Рак стравоходу;
 6. Рак анального каналу.

Якщо рівень онкомаркера залишається високим після курсу лікування злоякісного новоутворення, це говорить про малу ефективність розпочатої терапії і високий ризик появи рецидивів.

У деяких ситуаціях при первинній діагностиці аналіз крові показує незначне підвищення онкомаркера SCC. Як правило, подібне спостерігається при різних неонкологічних захворюваннях, таких як:

 • Дерматологічні захворювання (екзема, псоріаз, пухирчастий дерматит);
 • Легеневі захворювання (бронхіальна астма, туберкульоз, саркоїдоз);
 • Ниркова або печінкова недостатність.

У будь-якому випадку для комплексного обстеження організму і виявлення захворювання призначають кілька досліджень, а не тільки лише аналіз на онкомаркер SCC. Саме такий підхід дозволить поставити правильний діагноз.

Григорова Валерія, лікар, медичний оглядач