Все про прорізуванні молочних зубів. Чим допомогти дитині?

Терміни прорізування перших зубів у малюка можуть трохи змінюватись. Вони залежать від ряду факторів, в числі яких спадковість (генетика), регіон проживання (кліматичні умови), особливості перебігу вагітності у матері, якість і характер харчування і т. Д. Вважається, що чим тепліше клімат, тим раніше з'являються зуби, але це не аксіома. Велике значення має загальний стан здоров'я дитини; внаслідок перенесених в ранньому віці захворювань терміни можуть "відсунутися".

Зверніть увагу: Іноді дитина може вже народитися з декількома зубками, проте такі випадки вкрай рідкісні.

Ознаки прорізування зубів у немовлят

Які ознаки можуть говорити про те, що у малюка починають різатися зубки? В першу чергу - це неспокійне поведінку і порушення сну, пов'язане з дискомфортом, який відчуває дитина. Часто відзначається погіршення апетиту. Характерно, що діти можуть відмовлятися від їжі вдень, але вимагати груди в нічний час.

Досить специфічним симптомом прорізування зубів є покусування материнських грудей і прагнення все тягнути в рот - таким чином, дитина намагається зменшити свербіж в яснах. Якщо заглянути в рот малюка, то можна виявити, що ясна почервоніли і набрякли. На місці майбутнього зуба нерідко помітний білуватий кульку. Він означає, що до появи краєчка зуба залишилося зовсім недовго.

Підвищена температура при прорізуванні зубів у дітей відзначається досить часто. Першою ознакою є почервонілі щоки. Малюк може при цьому бути млявим, оскільки він відчуває загальну слабкість. Потрібно поставити дитині градусник і визначитися, чи потрібно дати жарознижуючі. Підвищена температура є вторинним симптомом, т. Е. Обумовлена ​​не самим процесом появи зуба. Гіпертермія - це реакція організму на місцеве запалення.

Пронос при прорізуванні зубів - також не щось незвичайного. Діарея зумовлена ​​загальним нездужанням, прямим наслідком якого є тимчасова дисфункція травного тракту. Крім того, режим харчування нерідко порушується внаслідок погіршення (або повної відсутності) апетиту, а організм малюка дуже чутливий до таких збоїв. важливо: при появі проносу необхідно неодмінно проконсультуватися з педіатром, оскільки даний симптом може супроводжувати ряд дуже серйозних захворювань! У будь-якому випадку діарея супроводжується більш-менш вираженою дегідратацією (втратою рідини), тому дуже важливо стежити за питним режимом дитини.

Важливо пам'ятати, що пронос і гіпертермія рідко тривають більше 3 діб. Якщо симптоми зберігаються довше, то, по всій видимості, справа - зовсім не в зубах.

Нерідко поява зубів супроводжують симптоми застуди. Це пояснюється зниженням місцевого імунітету в області носоглотки.

Зверніть увагу: не варто втручатися в природний хід подій і застосовувати "бабусині методи", такі, як додаткове роздратування ясен шматочком цукру, рукояткою ложки або хлібної скоринкою. Проходження зуба через кісткову тканину щелепи це ніяк не прискорить. Єдине, чого ви можете добитися таким чином - занесення інфекції в дуже чутливу слизову оболонку. Крім того, не виключена травма і самого Зубика, тверді тканини якого ще остаточно не сформувалися.

Терміни та схема прорізування зубів у дітей

У нормі у людини зуби міняються всього один раз в житті. Точніше - 20 молочних змінюються на 20 постійних, а решта 12 з'являються тільки в постійному прикусі. Варіантом норми є відсутність третіх молярів, т. Е. "Вісімок" або "зубів мудрості". В цьому випадку у дорослої людини в роті присутня не 32, а 28 одиниць.

Зверніть увагу: описані випадки появи третьої генерації зубів у людей вельми поважного віку (90 років і старше).

Як правило, першими у малюка з'являються нижні центральні різці. Це відбувається в піврічному віці, або - на 2, а то і на 3 місяці пізніше.

Потім в 7-10-місячному віці прорізуються їх антагоністи, т. Е. Центральні верхні різці.

Потім настає черга бічних верхніх і нижніх різців, які з'являються у більшості в 9-10 місяців, але можуть прорізатися і ближче до першого дня народження, т. Е. В рік.

Жувальні (перші корінні) зуби з'являються на верхній щелепі в рік-півтора, а на нижній - в проміжок з 13 до 19 місяців.

Ікла вгорі прорізуються в 16-20 місяців, а внизу - в 17-22.

Потім в 20-33 місяці настає черга друге нижніх жувальних зубів, а другі верхні корінні з'являються останніми - в 2-3 рочки.

Всі терміни є якимись усередненими "середньостатистичними". У сучасних малюків прорізування перших зубів все частіше починається ближче до 8 місяців. Існує думка, що чим пізніше з'явився перший зуб, тим пізніше почнеться зміна молочних на постійні. Однак прямої залежності тут поки не виявлено, за винятком випадків, коли мова йде про загальну затримку фізичного розвитку.

важливо: до року у дитини повинен з'явитися хоча б один зуб. Якщо цього не відбувається, то потрібно пройти обстеження на предмет можливої ​​наявності таких захворювань, як рахіт (обумовлений гіповітамінозом D і недоліком кальцію), гіпотиреоз (порушення функцій щитовидної залози).

У більшості випадків зуби однієї групи ріжуться попарно (можливо - з невеликим відставанням). Нерідкі випадки, коли з'являються і відразу 4 зуба - наприклад, різці відразу на верхній і нижній щелепі. У таких випадках іноді спостерігається виражене погіршення загального стану крихти.

Порядок прорізування зубів може дещо змінюватися. Це не повинно бути приводом для занепокоєння, варіантів норми в даному випадку чимало.

У нормі молочний прикус у малюка повністю формується до трьох років.

Зверніть увагу: Існує думка, що зуби, що прорізаються з деяким запізненням, будуть здоровішими, так як встигнуть отримати більше мінералів, перебуваючи ще в товщі щелепи. Насправді це абсолютно невірно. Рання поява зубів не означає, що їх емаль буде менш міцна - тут важливо враховувати таке поняття, як акселерація.

Після того, як всі молочні зуби прорізуються, проміжки між ними нерідко відсутні, що абсолютно нормально. Треми і діастеми починають утворюватися в середньому з 4-річного віку, коли щелепні кістки дитини приступають до активного росту. Якщо не відбувається формування таких проміжків, це загрожує тим, що постійні зуби будуть кривими, так як для них в щелепи буде недостатньо місця. Якщо зуби постійного прикусу розташовуються нерівно ( "скупчено"), ускладнюється процес подрібнення їжі в роті, що в свою чергу часто стає причиною захворювань органів травного тракту. Нерівні ряди вимагають корекції; дитині зазвичай необхідно тривале лікування у стоматолога-ортодонта.

Що робити батькам, коли у дитини ріжуться зубки?

Зверніть увагу: якщо зуби з якоїсь причини не з'явилися в "звичайні" терміни - не поспішайте бити тривогу. При значної затримки, зумовленої наявністю загальних захворювань, потрібно буде усувати причину, але в жодному разі не слід турбуватися завчасно.

Препарати при прорізуванні зубів у дитини

Чи можна застосовувати заспокійливі засоби? Так, можна і потрібно! Рекомендовані для малюків препарати сертифіковані, і тільки у виняткових випадках (у дітей-алергіків) можуть спровокувати розвиток побічних ефектів.

Гелі "для прорізування зубів" не прискорюють процес, але мають місцеву знеболюючу дію за рахунок входить до їх складу анестетика - лідокаїну. Додатково такі кошти для місцевого застосування містять ментол, який забезпечує охолодження ясна, а також приємні на смак наповнювачі.

Перед початком застосування будь-якого препарату слід попередньо проконсультуватися з педіатром.

Для малюків рекомендовані наступні засоби:

  • Холісал;
  • Дентинокс;
  • Мундізал;
  • Камістад;
  • Калгель.

При наявності алергії на лідокаїн можна порадити використовувати препарат Доктор Бейбі.

Спеціальна паста для обробки слизової оболонки порожнини рота Солкосерил прискорює процес загоєння м'яких тканин. Вона показана, якщо у дитини є болючі виразки на яснах.

Застосування знижують хворобливість гелів при прорізуванні зубів не вимагає дотримання певної схеми; використовувати їх потрібно в міру необхідності, т. е. коли малюк стає особливо неспокійним. В даному випадку важливо не захоплюватися: небажано наносити препарати на ясна частіше 4 разів на добу. Не варто використовувати гелі більше 3-4 днів поспіль, оскільки у дитини може розвинутися лікарський звикання і ефективність засобу знизиться.

Підйом температури тіла при прорізуванні зубів не вимагає застосування жарознижуючих засобів. Пам'ятайте, що зубки не дають температуру в 39˚-40˚С.

Значна гіпертермія, а також блювота, повна відмова від їжі, судоми і задуха - це грізні симптоми, які ніколи не потрібно списувати на появу перших зубів. Якщо у малюка розвиваються такі клінічні ознаки - негайно викликайте лікаря, а не намагайтеся самостійно впоратися з ними.

Важливе питання, пов'язане з прорізуванням зубів - вакцинації при "лізуть" зубки.

Масаж при прорізуванні зубів у малюка

Жоден препарат не прискорить процес появи зубика. Єдиним більш-менш ефективним засобом для прискорення процесу є м'який масаж ясен дитини в області, де повинен прорізатися зуб. Мама може робити такий масаж пальцем. Важливо ретельно мити руки гарячою водою з милом перед кожною подібною процедурою. Необхідно уникати надмірного тиску на м'які тканини, щоб уникнути їх травмування.

Малюкові можна дати простерилізованих злегка охолоджену пустушку. В даний час у продажу є також спеціальні пристосування - прорізувачі з охолоджувальною рідиною.

У період прорізування зубів у дитини може з'явитися неприємний кислуватий запах з рота. Зазвичай він не сильно виражений. Поява незвичайного запаху обумовлено розкладанням присутньої в ранці крові слини. Це не повинно викликати у батьків особливого занепокоєння, але все ж не зайве проконсультуватися з педіатром. Неприємний запах нерідко є одним із симптомів деяких захворювань органів шлунково-кишкового тракту.

Деякі можливі відхилення

Між центральними верхніми різцями може сформуватися дуже широкий проміжок. У більшості випадків таке відхилення обумовлено глибоким розташуванням особливого тяжа - вуздечки. За рекомендацією ортодонта, згодом може виникнути потреба в регулюванні вуздечки хірургічним шляхом.

Окантовка на шийці зуба (дуже темного відтінку) нерідко є ознакою хронічного запального процесу.

Жовтувате або коричневе забарвлення емалі - це патологія, відома як "тетрациклінові зуби". Вона пов'язана з тим, що мати дитини приймала антибіотики тетрациклінової групи в період вагітності.

Жовтувато-зеленуватий відтінок свідчить або про патологічному руйнуванні червоних кров'яних тілець (еритроцитів), або про серйозне порушення метаболізму білірубіну.

Червонуватий відтінок може свідчити про наявність важкого вродженого захворювання - порфірії.

Аномальний прикус (зокрема - відкритий) часто формується внаслідок того, що малюка довго не вдається відучити від пустушки.

Скупченість зубів може бути обумовлена ​​малими розмірами щелепних кісток.

Інші аномалії розташування виникають внаслідок травм і порушень обмінних процесів.

Якщо зуб (або ціла група) вперто не бажає з'являтися, необхідно звернутися до лікаря і провести рентгенологічне дослідження щелепи. У рідкісних випадках може мати місце адентія, т. Е. Повна відсутність зубних зачатків.

Якщо у вас залишилися питання з приводу прорізування зубів у немовлят, рекомендуємо подивитися цю передачу:


ПЛІС Володимир, стоматолог