Чи завжди фіброаденома молочних залоз вимагає оперативного втручання

   Жіночі груди є органом жіночності і жіночої краси, призначеним для здійснення жінкою природного "плану" - вигодувати дітей. Але навіть в такому органі можуть утворюватися новоутворення. Вони можуть бути як доброякісними, так і злоякісними. Частим доброякісним новоутворенням молочної залози є фіброаденома. Фіброаденома молочної залози може з'являтися в будь-якому віці жінки, але частіше це відбувається у віці 20-35 років. Чому ростуть фіброаденоми в тканини залози? Як лікувати і запобігти фіброаденому молочної залози, читайте в нашій статті.

Фіброаденома молочної залози. Причини появи змін в залозі

Причиною утворення фіброаденоми молочної залози є гормональні порушення. Протягом усього життя жінки в її організмі відбуваються гормональні перебудови, що є закономірним і нормальним. Але при підвищеному вмісті гормонів або їх дефіциті на якомусь етапі тканину молочної залози починає тут же реагувати. А все тому, що тканина молочної залози найбільш чутлива до змін гормонів. Так, при підвищенні естрогенів і / або зниження прогестерону тканину піддається гіперплазії і дисплазії.

Такі порушення гормонального фону у жінок відзначаються при наявності захворювань щитовидної залози, гіпофіза, яєчників, надниркових залоз, патології печінки, цукровому діабеті, ожирінні і наявності нерегулярного менструального циклу.

З'ясовано, що застосування гормональних контрацептивів у дівчат до 23 років підвищує ризики виникнення фіброаденоми молочної залози.

На окрему увагу заслуговує фіброаденома молочної залози при вагітності. Перебудови гормонального фону при настанні вагітності впливають на вже наявну фіброаденому і провокують швидкий її зростання. Це може заважати нормальному годівлі грудьми. Тому жінкам перед плануванням вагітності потрібно перевірити груди на наявність фіброаденоми молочної залози і при її виявленні видалити. Якщо до вагітності змін в залозах не було, ризик виникнення її теж існує. В цьому випадку діяти недоцільно. Всі питання потрібно вирішувати після завершення лактації.

Види і прояви фіброаденоми молочної залози

Як правило, фіброаденома не має жодних клінічних симптомів і проявів. Виявити її можна лише при обмацуванні грудей і виявленні маленького щільного "кульки", розмір якого може коливатися від декількох міліметрів до декількох сантиметрів. Кулька має чіткі межі і може виявлятися як в одних грудей, так і в обох. Фіброаденоми молочної залози можуть збільшуватися перед менструацією, потім знову зменшуватися. Хворобливі відчуття можуть спостерігатися тільки при філлоідную фиброаденоме молочної залози.

Види фіброаденом:

  • Філлоідная. Це фіброаденома зростає дуже повільно і може залишатися непоміченою роками. Потім може посилено рости. При цьому можуть з'явитися виділення із сосків. Це єдиний тип фіброаденоми, при якому можуть бути болі. Шкіра на грудях через великого розміру фіброаденоми може набувати синюшного відтінку.
  • Інтраканалікулярна. Така фіброаденома молочної залози характеризується пухкою консистенцією і часточковим будовою. Чіткі кордону фіброаденоми відсутні.
  • Периканалікулярна. При цій фиброаденоме відбувається розростання клітин сполучної тканини в залозі. При цьому утворюється локалізована від інших тканин пухлина щільної консистенції, де іноді можуть відкладатися солі кальцію (у жінок похилого віку). Тоді діагноз може звучати як кальцинована фіброаденома молочної залози.

Переродження фіброаденоми молочної залози в злоякісну пухлину практично неможливо. Ризик малігнізації існує у жінок з філлоідную фиброаденомой залози. При цьому хірурги стверджують, що після видалення фіброаденоми і проведення біопсії іноді виявлявся її злоякісний характер. Це говорить про те, що до кінця природа фіброаденом не вивчена, і, можливо, в майбутньому з'являться нові відомості про причини і лікуванні фіброаденом молочної залози.

Діагностика і лікування фіброаденоми молочної залози. видалення фіброаденоми

Діагноз ставиться на основі огляду, пальпації, збору анамнезу, загального і біохімічного аналізу крові, аналізу на рівень статевих гормонів, мамографії, УЗД молочних залоз, біопсії і цитологічного дослідження тканин новоутворення.

Лікування фіброаденом, на думку фахівців, на сьогоднішній день не вимагає оперативного втручання. Винятки становлять філлоідную фіброаденоми, які потрібно видаляти оперативним шляхом тільки в тому случає, якщо вони перевищують 3 см в довжину або інтенсивно ростуть. А також оперативне втручання може знадобитися при появі помітного косметичного і естетичного дефекту грудей. Також рекомендують видалення фіброаденоми перед планованою вагітністю для меншу ймовірність порушення лактації. При настанні вагітності операцію не проводять.

Видалення фіброаденоми проводиться двома методами:

лампектомія (резекція аденоми із захопленням здорових тканин) проводитися при підозрі на злоякісний характер новоутворення;

нуклеація (видалення лише фіброаденоми).

Після операції виконується гістологічне дослідження виділеного матеріалу. На жаль, видалення фіброаденоми не гарантує того, що фіброаденома не з'явилося знову, адже гормони все ж можуть бути не в порядку.

У всіх інших випадках виявлення фіброаденоми молочної залози рекомендовано перебувати на обліку. Для запобігання виникнення фіброаденоми молочних залоз жінкам рекомендується вчасно виявляти і коригувати гормональні порушення, позбавлятися від зайвої ваги, а також включати в раціон харчування вітамін Е і йод. Для раннього виявлення фіброаденоми варто щомісяця обмацувати груди на наявність округлих затвердінь. Це допоможе вчасно виявити процес, а значить-з ним буде легше впоратися.