Загартовування дітей дошкільного віку консультація педіатра

Загартовуванням можна зайнятися в будь-якому віці, але ці процедури будуть особливо важливими для дитячого віку. Організм малюків зможе виробити адекватну реакцію на різноманітні впливи навколишнього середовища і підвищити опірність різних патологій.

Гартувати дитини можна по-різному - існує остаточно багато методик проведення подібних процедур, але спочатку потрібно все-таки проконсультуватися з педіатром. Справа в тому, що бездумне загартовування, розпочате не за правилами, може призвести до великих проблем зі здоров'ям малюка, а фахівець складе графік загартовування і дасть рекомендації батькам з урахуванням віку дитини, його фізіологічних особливостей і наявних соматичних захворювань.

Загальні правила загартовування дітей

Батьки повинні знати деякі загальні правила проведення загартовування, щоб здоров'ю дитини дійсно була надана користь. До таких правил належать:

 1. Починати процедури загартовування потрібно тільки на тлі повного здоров'я. Це має на увазі, що у малюка не повинно бути ні простудних симптомів, ні будь-яких проявів алергії.
 2. Потрібно отримати консультацію у педіатра, який складе індивідуальну програму загартовування.
 3. Процес загартовування повинен бути поступовим, прискорювати його ні в якому разі не можна.
 4. Всі гартують процедури потрібно проводити систематично, регулярно і круглий рік без свят і вихідних.

Лікарі виділяють три гартують фактора - повітря, сонячні промені і вода, які і використовуються для проведення розглянутих процедур.

Загартовування дитини повітрям

Повсякденне загартовування починають із повітряних ванн, і проводити подібну процедуру можна з перших днів життя немовляти. Переодягаючи крихту, потрібно залишати його без одягу буквально на кілька хвилин, але кожен день потрібно подовжувати час перебування малюка роздягненим. Починати повітряні ванни потрібно з температури комфорту, потім її поступово знижують, але в межах розумного - вона не повинна бути нижче 17 градусів тепла. Таке поступове зниження температури повітря в приміщенні дозволить уникнути переохолодження немовляти.

Загартовування повітрям також має на увазі провітрювання приміщення, прогулянки і сон на свіжому повітрі. Ефективність даних гартують залежить не тільки від того, як довго і як часто дитина перебуває на повітрі, а й від того, яка площа поверхні тіла буде відкритою. Щоб забезпечити повноцінне загартовування повітрям, батьки повинні дотримуватися наступних рекомендацій:

 • одяг для прогулянки на свіжому повітрі повинна підбиратися в суворій відповідності з кліматичними умовами, потрібно уникати надмірного укутування малюка;
 • речі малюка повинні бути пошиті з натуральних тканин;
 • одяг не повинен сковувати рухи малюка;
 • якщо під час прогулянки дитина спітніла, то його обов'язково потрібно переодягнути, так як важлива одяг може викликати переохолодження.

Кожен день потрібно здійснювати з малюком прогулянки тривалістю 3-4 години, причому, в будь-який час року. Звичайно, тимчасові показники можна розділити на кілька раз, але саме регулярність прогулянок сприятиме тренуванні терморегуляторних механізмів і адаптації до різних погодних умов.

Якщо дитина перебуває у віці 2-3 роки, то повітряні ванни рекомендується поєднувати з ранкової гімнастикий. Під час таких занять дитина повинна знаходитися в маєчці, трусиках і шкарпетках, приміщення має бути провітрюваним. Через деякий час можна буде відмовитися від шкарпеток і маєчки, щоб малюк робив ранкову зарядку в трусиках.

Вплив повітря можна використовувати і під час денного / нічного сну. Для цього потрібно добре провітрити приміщення спальні, але слід контролювати температурний режим повітря - до 3 років дітям підійде 19 - 21 градус тепла, а більш старшим і 18 - 20 градусів. Поступово можна і потрібно привчати дитину до сну з відкритою кватиркою або фрамугою не тільки теплу пору року, але і в холодну.

Зверніть увагу: зовсім маленьким дітям педіатри рекомендують проводити загартовування повітрям шляхом забезпечення денного сну на повітрі.

Якщо говорити про сонячних ваннах, то вони повинні вкрай обережно вводитися в алгоритм загартовування - починати з розміщення дитини в тіні, потім поступово давати можливість сонячним променям впливати безпосередньо на відкриті поверхні тіла крихти. Причому, таке ось прямий вплив сонячних променів має надаватися не більше 5 хвилин, а оптимальним часом стане 9-10 годин ранку. Це вже потім, коли батьки переконаються в нормальному стані здоров'я малюка, можна буде збільшувати час його перебування під сонячними променями.

Зверніть увагу: при проведенні сонячних ванн обов'язково потрібно надіти на голову малюка світлу панамку і забезпечити його питвом.

Загартовування дітей водою

Такий тип загартовування можна розділити на щоденні процедури і спеціальні методики. Щоденні процедури - це умивання і миття рук водою, температуру якої потрібно поступово знижувати. Можна дещо урізноманітнити умивання і буде зроблено додатковим - крім обличчя та кистей рук, малюкові миють шию, руки до ліктів і верхню частину грудей. Чищення зубів, до речі, теж відноситься до процедур, що гартують - наприклад, це може захистити зуби від карієсу. Чистити зуби, а потім полоскати рот і горло потрібно теплою водою, потім її температура поступово знижується і досягає можливого мінімуму - 22 градуси.

До спеціальних закаливающим водним процедурам відносяться вологі обтирання, купання у відкритих водоймах, контрастне обливання і плавання. Яку методику можна застосовувати для конкретної дитини, повинен визначити педіатр. Батьки ж повинні запам'ятати деякі особливості загартовування водою:

 1. Обтирання слід починати з сухого розтирання тіла махровим рушником або спеціальною рукавичкою до легкого почервоніння шкіри. Процедура проводиться щодня протягом 7-8 днів. Далі слід переходити на вологі обтирання протягом 3 хвилин, причому, температура води при цьому повинна бути 30 градусів, але кожен день її знижують на 1 градус і доводять до кімнатної. Кожну процедуру вологого обтирання обов'язково потрібно закінчувати сухим обтиранням!
 2. Контрастні обливання стоп або рук потрібно проводити за допомогою глечика або лійки, вода повинна чергуватися 38 і 18 градусів. Якщо дитина часто хворіє, то йому можна зробити менший контраст температур води - наприклад, 38 і 28 градусів. Закінчується контрастне обливання завжди прохолодною водою, а після цього потрібно провести і сухе розтирання шкіри.
 3. Обливання всього тіла дитини проводять протягом 15 секунд, температура води повинна бути 36 градусів на початку курсу загартовування. Далі поступово знижують температуру води, причому, роблять це вкрай обережно - по 1 градусу в тиждень. Одночасно зі зниженням температури води проводять і збільшення часу проведення процедури - до 35 секунд.
 4. Ванни для ніг можна робити контрастними - в одному тазу вода повинна бути 38 градусів, в іншому - 34 градуси вище нуля. Кожен день потрібно знижувати температуру води у другому тазу на один градус, поступово довівши її до 20 градусів.

Зверніть увагу: педіатри вважають, що оптимальне загартовування і зміцнення організму відбувається при плаванні - воно може замінити всі вищеописані процедури з категорії "загартовування водою".

Крім цього, батьки можуть привчати дитину ходити босоніж - це теж одна з методик загартовування, вкрай бажано робити це на твердій поверхні.

Категорично не варто застосовувати до дітей екстремальні методики загартовування - обливання водою на снігу, занурення в ополонку, ходіння босоніж по снігу і так далі. Подібні процедури можуть спровокувати розвиток стресу в організмі дитини, наслідки якого найчастіше протікають важко.

Ще одне важливе попередження: якщо дитина захворіла (навіть банальною простудою), то потрібно припинити всі процедури, що гартують і відновлювати їх можна буде тільки після дозволу педіатра, але не раніше, ніж через тиждень після повного одужання.

Дуже детально про правила загартовування дітей розповідає доктор Комаровський - відомий дитячий лікар:

Загартовування малюка дуже позитивно впливає на його здоров'я. Батьки повинні розуміти важливість розглянутих процедур, але не впадати в крайнощі - все має відбуватися тільки з дозволу лікаря.

Циганкова Яна Олександрівна, медичний оглядач, терапевт вищої кваліфікаційної категорії