Закриття опікової рани трансплантатом як оцінити її готовність

Опіки є одними з найбільш небезпечних травм, які може отримати людина. Дія високих температур в будь-яких їх формах і проявах, наприклад, вплив сонячних променів, полум'я або гарячих рідин, може бути не просто небезпечним для організму, а навіть призводити до летального результату. В результаті опікової травми може дивуватися не тільки шкіра, але і набагато більш глибокі шари тканин, і їх відновленням займається пластична хірургія. Оптимальним варіантом лікування великих і глибоких опікових ран є пересадка трансплантатів, про що докладніше читайте на .

Оцінка готовності опікової рани до хірургічного лікування

Пересадка трансплантатів в даний час є найбільш ефективним методом закриття опікових ран. Відновити цілісність шкірних покривів, а також втрачені глибші шари тканин, вдається за допомогою цього оперативного методу лікування опіків. Суть методу полягає в тому, що з донорської зони, до якої висуваються певні вимоги, проводиться взяття необхідного розміру трансплантата, який переноситься на область заздалегідь підготовленої опікової рани і хірургічним шляхом приживляється. В подальшому необхідно тривале спостереження за трансплантатом, так як можливо його відторгнення.

Опікова рана:

 • критерії оцінки готовності опікової рани до закриття;
 • основні вимоги, які пред'являються до донорським зонам;
 • як закривається донорська зона після взяття трансплантата для опікової рани.

Критерії оцінки готовності опікової рани до закриття

Виробляти пересадку трансплантатів на опікову рану можна тільки після того, як була проведена оцінка її готовності до оперативного втручання. Виконується оцінка за наступними критеріями:

 • наявність соковитих, бархатистих, яскравих, дрібнозернистих грануляцій, які при дотику до них не кровоточать;
 • наявність чіткого сліду марлі після зняття пов'язок;
 • наявність вираженої крайової епітелізації;
 • рідше застосовується метод кількісного виміру мікроорганізмів в 1 г тканин або на 1 кв. см опікової рани.

У тому випадку, якщо на дні рани спостерігаються некротичні маси, гіпергрануляцій з нальотом або оголені хрящі й кістки, пересадку трансплантата виробляти протипоказано, і необхідно продовжувати місцеве лікування або попередньо виконувати остеонекротомію.

Основні вимоги, які пред'являються до донорським зонам

Так як закриття опікової рани проводиться за допомогою пересадки на неї трансплантата з донорської зони, до ділянок взяття трансплантуються тканин також висуваються певні вимоги:

 • тканини в донорській зоні повинні бути максимально близькі за кольором і будовою до закривається ділянці;
 • донорські зони повинні розташовуватися в таких областях тіла, які легко можна приховати під одягом;
 • донорська зона повинна знаходитися на тій же поверхні, де і опікова рана, що необхідно, щоб уникнути переміщення пацієнта на операційному столі;
 • донорська зона повинна розташовуватися в місцях, які будуть легкодоступні для перев'язок;
 • не рекомендується забирати трансплантати над поверхнею суглобів. Винятком є ​​дефіцит донорських місць при великих опіках.

Як закривається донорська зона після взяття трансплантата для опікової рани

Після взяття трансплантата для опікової рани в донорській зоні проводиться ретельний гемостаз за допомогою зрошення її теплим фізіологічним розчином з адреналіном. Після цього на рану в донорській зоні накладаються стерильні тиснуть пов'язки, які повинні підтримувати в ній оптимальну мікросередовище, захищати від механічних впливів і запобігати вторинне інфікування рани. Якщо краї рани вдається зіставити - на них накладають зближують шви і рану ведуть стандартно. У зворотному випадку для закриття донорської рани використовують розщеплений шкірний трансплантат, який фіксується по її краях. При сприятливих умовах епітелій в донорській зоні відновлюється до 8-12 дня після забору трансплантата, а через 16-18 днів після цього донорську зону можна використовувати повторно.