Закритий і відкритий перелом ребер

Перелом ребер - це дуже серйозний пошкодження грудної клітини. Як і будь-який зовнішній вплив на живий організм воно може бути дуже небезпечно для здоров'я людини, в разі несвоєчасного діагностування та подальшого лікування. необхідно точно уявляти, які причини переломів зустрічаються, які симптоми їх супроводжують, і на що саме потрібно звернути увагу при наданні першої медичної допомоги.

Спочатку слід розглянути передумови виникнення цього виду ушкоджень. Не останню роль тут відіграє вік травмовану людину, від якого залежить певний рівень еластичності грудної клітини. Найчастіше переломи виникають у людей похилого віку. Їх кістки з віком стають більш крихкими і травму може викликати навіть невелике падіння на твердий кахель або на слизький асфальт взимку.

Ризик пошкоджень у людини 35 - 40 років теж не рідкість, але в цей період вони трапляються трохи рідше і вимагають для себе більш ґрунтовні причини. У маленьких дітей навіть з численними переломами ребер справи йдуть більш позитивно. Високий ступінь еластичності, навіть при сильному стисненні грудної клітини, дозволяє їй зберегти свою цілісність.

Якщо розглядати загальні причини такого серйозного виду ушкоджень, то серед них можна виділити такі як, травматизм в побуті, отримання травм на виробництві, дорожньо-транспортні пригоди, остеопороз, а також пухлинні і різні інфекційні захворювання.

Закритий перелом ребер

Закриті переломи діляться на два види. Нескладні переломи і складні переломи ребер. Якщо в першому випадку все досить ясно, то в другому - проявляється неймовірно сумна картина. Зламані ділянки ребер проникають у внутрішні органи людини і ушкоджують їх або множинні проломи ребер призводять до небезпечної деформації грудної клітини.

При нескладному переломі біль травмованого, як правило, різко проявляється при кашлі, вдиху і видиху, а також при найменшому русі. Якщо ж перелом складний - дихання буде поверховим і прискореним, хворий відчуватиме дуже сильний біль, в деяких випадках справа може дійти до шоку.

У разі виявлення у людини закритого нескладного перелому в першу чергу вводять конкретне знеболюючий засіб. Потім необхідно надати хворому напівсидячому положенні, прив'язати до тіла зігнуту в лікті руку, щоб створити на зламане ребро тиск. При складному переломі, посадити травмовану людину напівсидячи і, нахиливши в сторону пошкодження, накласти гарну підтримуючу пов'язку, закріпивши руку біля тіла, так, щоб знерухомити ребра. В обох випадках негайно викликати швидку допомогу.


Відкритий перелом ребер

Відкриті переломи ребер зустрічаються вкрай рідко. Найчастіше їх причиною є вогнепальне поранення або сильного удару в груди. У разі виникнення таких небезпечних переломів, збільшується кровотеча рани. В цьому випадку кров виділяється піною. Також можна почути звуки, схожі на хлюпання або плямкання.

Перша медична допомога в цьому випадку буде полягати в первісному введенні точної дози промедолу для швидкого знеболення, потім після закриття рани долонею, необхідно посадити травмованого і нахилити його в сторону травми. Далі накладають спеціальний матеріал для перев'язки, закривають його поліетиленом або будь-яким іншим матеріалом, що не пропускає повітря, і тільки потім ретельно забинтовують.

Руку на тій стороні, де конкретно знаходиться пошкодження необхідно иммобилизировать, закріпивши косиночной пов'язкою і прив'язати до тіла, таким чином, щоб ребра були знерухомлені.

При отриманні пошкоджень такого типу спостерігається досить різкий біль в грудях, яка значно посилюється в процесі дихання, розмови і кашлю. Через що дихання прискорене і поверхнево. На стороні, де виявлено ураження, грудна клітка, як правило, сильно відстає в акті дихання, а в місці перелому, в рідкісних випадках, можна виявити набряк.

Також можна відзначити у травмовану людину певний симптом "перерваного вдиху" - коли біль не дає закінчити спробу зробити глибокий вдих - і симптом Пайра (біль, що виникає при нахилах в неушкоджену сторону). Ще важливим фактором є симптом осьових навантажень, коли при стисненні грудної клітини в сагітальній (спереду назад) і фронтальною (паралельно площині опори) площинах біль виникає не в місці здавлювання, а в області дефекту кістки.

Дуже важко переносяться передні і бічні переломи. Нерідко їм супроводжують серйозні розлади легеневої вентиляції, а також порушення газообміну в організмі людини. Перелом ребер ззаду переноситься набагато легше, в таких випадках, порушення легеневої вентиляції, найчастіше, відсутня.

У разі пошкодження легені можуть виникати такі додаткові симптоми, як кровохаркання, підшкірна емфізема (коли повітря накопичується в підшкірній сітківці грудній клітці і переміщається в подальшому на інші ділянки тіла), пневмоторакс (коли повітря або гази скупчуються в плевральній порожнині), гемоторакс (теж скупчення в плевральній порожнині, тільки не повітря, а крові).

При переломі кількох ребер справи хворого йдуть набагато гірше: частішає пульс, блідне шкіра (нерідко набуває синюшного відтінку). Для того, щоб не завдавати собі різкого болю травмований намагається сидіти нерухомо, боїться найменших змін положення тіла. Діагностувати перелом ребер можна тільки в клінічних умовах. За допомогою засобів рентгенологічного дослідження, а також збору анамнезу і проведення додаткових аналізів крові і сечі.