Закупорка слинної залози, лікування

Статті по темі:

  • Класифікація аденоми слинної залози
  • Лікування слинних залоз народними засобами
  • Аденома привушної слинної залози
  • Запалення під'язикової слинної залози
  • Рак слинної залози

Слинні залози розташовані під слизовою оболонкою ротової порожнини. Функцією будь-яких слинних залоз є вироблення слини. Секрет виділяється через протоки в порожнину рота, завдяки чому полегшується процес травлення. Фермент - амілаза, присутній в слині сприяє розщеплення крохмалю і перетворення в мальтозу.

Існує дві групи слинних залоз:

  • великі - в області вух (привушні), під щелепою (підщелепні) і під язиком (під'язикові залози). Вони парні розташовані по три з кожного боку голови і шиї. Околоушная - найбільша слинна заліза, розташована спереду і знизу від вушної раковини. Підщелепні залози займають верхню частину шиї.

  • малі залози - розміщуються на губах, в ротовій порожнині і в горлі. Їх близько 600, в основному виділяють слиз, що виконує захисну і зволожуючу функцію.

Застійні явища в слинних залозах або іншими словами блокування нормального потоку слини провокує набряк, який непостійний, виникає під час прийому їжі, супроводжується хворобливими відчуттями. Лікування застою слини може і не знадобитися, часто ця патологія проходить сама по собі, але в деяких випадках без хірургічного втручання не обійтися.

Закупорювання слинних залоз може утворюватися у великих слинних залозах і їх протоках, в підщелепних залозах, в привушних. У привушних залозах набагато рідше, оскільки їх протоки ширше. Під'язикові залози закупорюються рідко. Обструктивні ознаки проявляються в результаті появи слизових пробок в виводять слину протоках. У деяких випадках, а саме при стенозі (звуженні отвору каналу) виникає як вторинний симптом хронічної травми.

Всі фактори, що сприяють зниженню вироблення слини або зміни її консистенції (згущення), призводять до процесу утворення каменів. Так однією з причин появи каменів у слинних залозах є містяться в слині мінеральні речовини. В основному в їх складі виявляється кальцій. Також серед причин виділяють зневоднення, неповноцінне харчування.

Нерідко прийом певних медикаментозних засобів антигістамінного і психотропної характеру і коштів, призначених для нормалізації кров'яного тиску і функції сечовипускання. Пошкодження слинних залоз також відноситься до причин, через які підвищується ризик утворення закупорки. Поки процес тільки розвивається, немає симптомів завдають занепокоєння хворому.

Але, як тільки це призводить до блокування протоки, порушується відтік слини, і з'являються болі, спостерігається набрякання залози. Біль має стрибкоподібний характер, при прогресуванні процесу стан може значно погіршуватися і приєднується інфекції. Ефективним методом діагностики закупорки залоз вважається рентгенографія, її виконують в кількох проекціях, в тому числі і всередині ротової порожнини. Часто проводять сіалографію або рентгенологічне дослідження з використанням контрастної речовини.


Лікування закупорки слинних залоз

Лікування полягає в стимулюванні слиновиділення, досить посмоктати лимон або кислий фрукт. У разі якщо закупорка відбувається внаслідок утворення каменю, то стоматолог вручну виштовхує ущільнення з протоки. При каменях більшого розміру, потрібне втручання хірурга. Сьогодні лікарі користуються сіалоскопіей - новим методом видалення каменів, розробленим в Європі.

Необоротні процеси в запущених випадках небезпечні хірургічним видаленням всієї залози. Приєдналася інфекцію усувають антибіотиками. Більшість слинних закупорок з часом проходять самі, але допомогти позбутися від такої патології може в першу чергу консервативне лікування, наприклад масаж залоз. Поліпшити функцію залоз вдається за допомогою використання лікарських речовин, що стимулюють вироблення слини, їх призначає лікар.

Біль буває настільки гострою, що може знадобитися призначення коштів знеболюючої дії. У людей, схильних до закупорка слинних залоз, рецидиви часті. Поки невідомо про науково-обгрунтованих методах профілактики закупорки слинних проток. Але за спостереженнями лікарів це відбувається у тих, хто проживає в зонах з жорсткою водопровідною водою, у страждаючих від сечокам'яної хвороби і від утворення каменів в жовчному міхурі.

Найчастіше закупорка вражає підщелепну залозу, рідше привушні залози і практично ніколи під'язикові. будь-яких особливих правил профілактики закупорки немає, все залежить від індивідуальних особливостей кожної людини. Обов'язково потрібно уникати впливу різних травмуючих чинників. І важливо пам'ятати про правила гігієни ротової порожнини. До них необхідно привчати дітей з раннього віку.