Застійний простатит причини, симптоми і лікування

Застійний простатит - це запалення простати неінфекційного походження, пов'язане зі стійкими застійними явищами в венах малого таза, що призводить до порушення дренажу в часточках передміхурової залози. На формування захворювання також впливає ряд факторів, серед яких порушення обміну речовин, гіподинамії, статева стриманість і ін. Застійний простатит ще називають конгестівних простатитом.

Застійний простатит не є рідкісним явищем. Він діагностується у 40% всіх чоловіків з простатитом. Причому в групі ризику як молоді люди дітородного віку, так і чоловіки після 60 років і старше.

Зміст статті:

 • Причини застійного простатиту
 • Симптоми застійного простатиту
 • Діагностика застійного простатиту
 • Лікування застійного простатиту

Причини застійного простатиту

Причини застійного простатиту криються в ряді чинників:

 • На перше місце серед причин розвитку застійного простатиту фахівці ставлять статеві порушення і дізрітмія статевого життя. Особливо небезпечні в цьому плані часто повторювані сексуальні порушення без подальшого фізіологічного випорожнення секрету. Це ж стосується неповної еякуляції при перерваному статевому акті, а також при відсутності емоційного забарвлення під час близькості, при мастурбації.

 • Лікарі відзначають, що небезпеку становлять полови надмірності, особливо в тому випадку, якщо їм передувало тривале утримання.

 • Анатомічні причини. По-перше, приводити до застійних явищ буде наявність сетевидной форми сечостатевого венозного сплетіння. По-друге, позначається на недостатньому харчуванні передміхурової залози вроджена слабкість венозних стінок і недостатність клапанів вен.

 • Травми. Будь-які перенесені травми хребта, ушкодження спинного мозку, порушення іннервації негативним чином позначаються на стані передміхурової залози.

 • Аномалії розвитку сусідніх органів - сечового міхура, кишечника.

 • Гіподинамія. Якщо чоловік веде малорухливий спосіб життя, це призводить до того, що кров застоюється в органах малого таза, відбувається венозний стаз і розвивається запалення передміхурової залози.

 • Причиною розвитку застійного простатиту можуть виступати захворювання хребетного стовпа. Це остеохондроз, грижі міжхребцевих дисків. Подібні явища сприяють формуванню тривалого спазму, або, навпаки, призводять до розширення судин простати, що є причиною її абактериального запалення. У тому випадку, якщо судини тривалий час залишаються звуженими, це викликає порушення кровообігу, а якщо вони, навпаки, тривалий час розширені, це сприяє формуванню застійних явищ. Обидва ці чинники є однаково небезпечними в плані розвитку простатиту.

 • Негативним чином на стані передміхурової залози позначаються інтоксикації організму - алкогольна (викликає параліч дрібних судин) і нікотинова (викликає тривалий спазм дрібних судин). У поєднанні з малорухливим способом життя, шкідливі звички здатні привести до розвитку застійного простатиту.

 • Привести до порушення сольового обміну в організмі, який сприяє розвитку застійного простатиту, здатні такі чинники: систематичне переохолодження, надмірне харчування, гормональні збої, недотримання питного режиму, хронічні коліти з діареєю, недолік калію в організмі.

 • Підвищення місцевої температури в області малого тазу в порівнянні з температурою тіла в цілому, здатне привести до розвитку застійного простатиту. Особливо це небезпечно, якщо дане явище спостерігається на постійній основі, що можливо при таких захворюваннях, як: варикоцеле, варикозне розширення вен, геморой.


Симптоми застійного простатиту

Симптоми застійного простатиту не завжди однозначно вказують на проблеми саме з передміхурової залозою, що часто вводить пацієнтів в оману.

Клінічна картина захворювання виглядає наступним чином:

 • На перший план виходять неприємні відчуття, що виникають в області промежини. Болі можуть бути слабкими, з'являтися періодично. Вони иррадиируют в область крижів, в лобкову зону. Неприємні відчуття мають тенденцію до посилення після тривалого перебування в сидячому положенні. Аналогічним чином позначається стояча робота.

 • Пацієнти вказують на слабко виражені денну полакіурія (прискорене сечовипускання), никтурию (прискорене сечовипускання в нічні години), в деяких випадках - странгурию (сечовипускання по краплях). Однак на початкових етапах розвитку захворювання подібні порушення сечовипускання виражені слабо, тому чоловіки, як правило, з ними миряться. Прискорене сечовипускання рідко, але все ж іноді виходить на перший план, сприяючи виникненню імперативних позивів.

 • Можливе виникнення почуття переповненого сечового міхура, відчуття стороннього тіла в промежині і прямій кишці.

 • У нічні години чоловіка можуть турбувати тривалі і хворобливі ерекції, які виникають необгрунтовано. Статевий акт, активна фізична діяльність, спорожнення сечового міхура цю ерекцію прибирають.

 • Відня нижніх кінцівок часто розширені, можливий геморой, розширення вен мошонки.

 • Для застійного простатиту характерно зниження лібідо, передчасне сім'явиверження, млява ерекція, або її відсутність в тому випадку, коли для цього є адекватні умови.

 • Гемоспермія з вкрапленнями крові в сперму зустрічається також досить часто.

 • Непрямими ознаками, що вказують на застійний простатит, є підвищена стомлюваність, болі в нижніх кінцівках, невротичні розлади.


Діагностика застійного простатиту

Діагностика застійного простатиту в обов'язковому порядку включає в себе пальпаторне дослідження передміхурової залози, заднього відділу уретри. При цьому лікар виявляє їх підвищену, або понижену чутливість. Можливо виділення убогого асептичного секрету.

Ще одним інформативним методом діагностики застійних явищ в передміхуровій залозі є реографія органу. Процедура добре переноситься пацієнтами, займає не більше 15 хвилин. Вона дозволяє судити про порушення венозного відтоку, про стан тонусу судин, про їх еластичності. На наявність дистрофічних змін в тканинах залози вказує утруднення припливу крові до неї.

Додаткові відомості про стан органу можна отримати посредствам ехотомографіі залози, УЗД органів малого таза.

Що стосується лабораторних методів діагностики, то пацієнту потрібно буде здати наступні аналізи:

 • Загальний аналіз сечі, посів сечі на мікрофлору, трехпорціональное дослідження сечі. Посіви сечі не виявляється патогенних мікроорганізмів. Аналізи на хламідії найчастіше негативні.

 • Секрет передміхурової залози і еякулята. При цьому лейкоцитоз в секреті не виражений, однак присутні пласти багатошарового плоского і циліндричного епітелію.

 • Кров для проведення коагулограми, тромбоеластографії.


Лікування застійного простатиту

Лікування застійного простатиту передбачає проведення протизапальної терапії. З цією метою пацієнтам призначають Ацетилсаліцилову кислоту, Трентал. Також здатний знімати запалення такий препарат, як Ескузан.

Досягти тривалої ремісії, позбутися застійних явищ в передміхуровій залозі дозволяє гепаринотерапия. Вводять препарат внутрішньовенно, дозування підбирає лікар. Необхідно два курси лікування по 4 дні з перервою в такий же термін.

Якщо пацієнти страждають від вираженого больового синдрому, що трапляється нечасто, призначають знеболюючі препарати. У комплексній схемі лікування обов'язково повинні бути присутніми лікарські засоби, спрямовані на розрідження крові (Курантил, Ацетилсаліцилова кислота, Ніктіновая кислота, Ескузан).

Показано дотримання загального режиму. Хворим важливо дотримуватися дієтичного харчування з обмеженням жирних та гострих продуктів. Їжа повинна бути збалансованою з обов'язковим включенням в раціон овочів, фруктів, масла, кисломолочних продуктів. Кишечник і сечовий міхур повинні своєчасно опорожняться.

Не менш важливим є статевий режим, з регулярними статевими актами. Це ж стосується статевої гігієни. Важливо відмовитися від прийому алкоголю, від куріння, так як це призводить до посилення застійних явищ. Шкідливі професійні фактори повинні бути мінімізовані - це вібрації, переохолодження, гіподинамія, тривалі фізичні навантаження.

Лікарі рекомендують своїм пацієнтам щоденне виконання вправ з комплексу лікувальної фізкультури (краща вправа від простатиту). Вони повинні включати в себе навантаження, спрямовані на поліпшення дихання, але збільшення тонусу м'язів тазового дна, черевного преса, чим вище буде фізична активність, особливо в тому випадку, коли простатит є наслідком гіподинамії, тим краще. Потрібно займатися ходьбою, плаванням, спортивними іграми. Якщо робота, навпаки, пов'язана з посиленими фізичним навантаженнями, то необхідно чергувати її з періодами відпочинку. В цей час ноги слід тримати в піднятому положенні. Носіння еластичних панчіх при варикозної хвороби вен обов'язково.

Вітамінотерапія - важлива складова лікування. Пацієнтам рекомендовано прийом вітамінних комплексів - Юникап, пангексавіт, Ундевіт, Гендевіт тощо. Препарати фосфору (Фітин, Ліпоцеребрін та ін.) Дозволяють нормалізувати діяльність ЦНС. При депресивних настроях можливий прийом глутамінової кислоти. Настоянка валеріани, календули, пустирника використовується при підвищеній дратівливості. Якщо розлади з боку нервової системи більш виражені, то показана консультація невропатолога.

Препарати, що дозволяють зміцнити стінки судин, поліпшити кровообіг - це Венорутон, Трентал, Компламин. Нормалізація мікроциркуляції в органах малого таза досягається завдяки місячному курсу прийому галідор.

Оперативне втручання здійснюється в тому випадку, якщо застійний простатит викликаний клапанною недостатністю вен нижніх кінцівок.

Якщо пацієнт скаржиться на дизуричні розлади, то можливо призначення Пантогаму. Цей препарат дозволяє зменшити частоту позивів до сечовипускання, позбутися від неадекватних нічних ерекцій без шкоди для еректильної функції в цілому.

Що стосується фізіотерапевтичних методик, то позитивного результату вдається досягти комплексним застосуванням магнітно-лазерної дії.

В цілому, застійний простатит добре піддається лікуванню і має сприятливий прогноз. Однак, чим довше чоловік затягує зі зверненням до фахівця, тим вище ризики розвитку різних ускладнень, серед яких: хронічний простатит, бактеріальний простатит, аденома простати, варикоцеле, безпліддя, імпотенція та ін.