Захисна стіна для шкіри властивості епідермального бар'єру

Шкіра - це потужний захисний механізм людського організму. Вона є своєрідною захисною стіною, яка обороняє структури організму від "нападу" агресивних чинників з навколишнього світу. У середньовіччі кожен замок оточувала подібна кріпосна стіна, на якій вдень і вночі знаходилися воїни, що захищають стіну від нападу. І якщо шкіра - це стіна, яка захищає організм людини, то хто ж захищає саму шкіру? Відповідь на це питання знаєте. У сьогоднішній статті читайте про епідермальному бар'єрі - головному захиснику нашої шкіри, а також про те, як і чому він може порушуватися.

Чим загрожує організму пошкодження епідермального бар'єру

Епідермальний бар'єр також називають ліпідним бар'єром шкіри, і саме він є одним з важливих предметів вивчення нового напряму в науці про шкіру - корнеологіі.

Будова епідермального бар'єру багато в чому нагадує ту саму фортечний мур: лусочки рогового шару, корнеоцитів - це цеглини, що становлять основу стіни, вони з'єднані між собою білковими перемичками десмосомами, а в якості цементу виступають ліпіди.

Саме останні грають найважливішу роль в захисті шкіри, так як від стану гідроліпідної мантії залежить здатність шкіри протистояти будь-яким "нападам" ззовні.

Епідермальний бар'єр:
• гідроліпідна плівка - захист епідермального бар'єру;
• які чинники можуть пошкоджувати епідермальний бар'єр;
• чим може загрожувати пошкодження епідермального бар'єру.

Гідроліпідна плівка - захист епідермального бар'єру

Гідроліпідна, водно-жирова або кислотна мантія - це структура, що забезпечує міцність і надійність всієї епідермального бар'єру. За своєю структурою вона є плівкою, що лежить на поверхні шкіри, яка складається з поту, жиру і кислот. Гідроліпідну мантію можна порівняти зі штукатуркою, якою покривають будь-яку стіну. Так як поверхня шкіри людини є кислим середовищем, більшість бактерій, що потрапляють на її поверхню, вижити не здатні - кріпосна стіна немов полита отрутою, що отруює забираються на неї ворогів. Зруйнувати таку сильну захист може тільки одне: невміле поводження з захисним муром. Часте використання лужних засобів руйнує гідроліпідну мантію епідермального бар'єру, що і створює сприятливий грунт для розвитку запального процесу.

Які чинники можуть пошкоджувати епідермальний бар'єр

Зруйнувати епідермальний бар'єр може негативний вплив деяких факторів. Серед них можна виділити:
• розчинники, що знежирюють і очищають засоби - вони здатні розчинити гідроліпідну мантію і ліпідний шар епідермального бар'єру, в результаті чого вода випаровується з поверхні шкіри;
• часте використання скрабів - занадто часте відлущування корнеоцитів сприяє витончення шкіри, що робить її набагато більш вразливою;
• недолік жирних кислот - саме жирні кислоти забезпечують нормальне функціонування ліпідного бар'єру;
• ультрафіолетове випромінювання - здатне провокувати окислювальні реакції в пластах ліпідів, в результаті чого останні пошкоджуються;
• захворювання шкіри призводять до її пересихання, виникнення мікропошкодження, що також сприяє підвищенню проникності епідермального бар'єру.

Чим може загрожувати пошкодження епідермального бар'єру

Порушення цілісності епідермального бар'єру є дуже серйозним і навіть небезпечним станом не тільки для шкіри, але і для всього організму. Перш за все, порушення епідермального бар'єру призводить до того, що з поверхні шкіри починає посилено випаровуватися волога, в результаті чого шкіра сохне, лущиться, відчувається її стянутость і дискомфорт. Виникає гіперчутливість шкіри: вона гостро реагує на будь-які дії навколишнього середовища, в тому числі і на використання косметичних засобів.

Пошкодження епідермального бар'єру - це відкриті двері для мікробів, алергенів і токсинів, які проникають в шкіру, провокуючи розвиток запальних і алергічних процесів.

Саме тому захист епідермального бар'єру є таким важливим моментом догляду за шкірою. Більш того, останні дослідження показують, що відновлення пошкоджень епідермального бар'єру має бути обов'язковим компонентом комплексної терапії практично будь-якого захворювання шкіри.