Захисна функція шкіри як відновити цілісність рогового шару

У гонитві за радикальним омолодженням особи пацієнти готові не щадити шкіру, твердо вірячи в те, що замість вилучених хімічними або фізичними способами клітин швидко виростуть нові - молоді і повні сил. На жаль, і косметологи іноді занадто захоплюються корректирующими впливами на шкіру обличчя, забуваючи про те, що її зовнішній вигляд сильно залежить від цілісності верхнього шару епідермісу. Захисна функція шкіри потребує відновлення не тільки після травм і стресів, а й у зв'язку з повреждающими косметичними процедурами. Для чого це важливо, і якими засобами можна відновити цілісність рогового шару, читайте в матеріалі нашого порталу.

Для чого необхідно відновлювати і зміцнювати захисні функції шкіри

Захисні функції шкіри полягають здебільшого в тому, щоб служити прикриттям від шкідливого впливу ультрафіолету, високих і низьких температур і механічних пошкоджень, виступати бар'єром, що не дозволяє волозі випаровуватися, а також не пропускає всередину шкідливих бактерій, грибків, вірусів, токсичні речовини.

Важливу роль в захисних функціях шкіри грає хіміко-біологічна складова шкірного бар'єру - ліпіди, жирні кислоти, антимікробні пептиди. Вони входять до складу рогового шару, відповідаючи за його проникність, забезпечуючи міцність і цілісність шкіри.

Натуральний зволожуючий фактор входь в систему підтримки гомеостазу в шкірних структурах і дозволяє утримувати вологу в шкірі, підтримуючи її поверхневу зволоженість. Зміст і розподіл вологи в шкірі дуже важливо для підтримки міцності епідермального бар'єру. Якщо рівень води в шкірі знижується, це веде до погіршення активності ферментів, що відповідають за відлущування рогових пластинок, через що може порушитися цілісність рогового шару.

Збереження і зміцнення захисних функцій шкіри має бути однією з найважливіших цілей будь-якої косметичної процедури, оскільки стан рогового шару обумовлює реакцію шкіри на стреси і сонячні промені, терміни прояви зморшок і їх глибину, ризик розвитку гіперпігментацій і підвищеної чутливості.

Косметичні засоби відновлення захисних функцій шкіри

Якщо шкіра пошкоджена в зв'язку з травмою, пілінгом або апаратної процедурою, то вода починає інтенсивно випаровуватися, і головним завданням косметолога стає припинення цього процесу, щоб клітини шкіри не страждали від дефіциту вологи і нормально функціонували. Для цього можуть використовуватися препарати з вмістом речовин, що притягують і утримують воду - це гліцерин, сечовина, гіалуронова кислота, сорбіт, гель алое та інші. Ці речовини зазвичай мають великими молекулами, які закріплюються на поверхні і утворюють вологу плівку, завдяки якій шкіра не страждає від зовнішніх ушкоджує впливів і поступово відновлюється.

Уповільнити випаровування води при порушених захисні функції шкіри допоможуть креми, здатні створювати оклюзійний бар'єр. До їх складу входять компоненти, що імітують шкірне сало - мінеральне масло, силіконові масла, тверді рослинні масла (наприклад, каріте), природні воски, сквален. Завдяки цим компонентам вдається швидко усунути сухість шкіри, зменшити свербіж і запалення.

Для того щоб забезпечити клітини пошкодженого епідермісу будівельним матеріалом для їх відновлення, застосовуються засоби з ліпідами. До таких засобів відносять природні масла, які, в залежності від їх ліпідного складу, володіють різними функціями:

  • прискорюють синтез компонентів ліпідного шару;
  • мають протизапальну дію;
  • зміцнюють живі епідермальні клітини;
  • імітують дію шкірного сала і створюють оклюзійний ефект.

Особливо корисні для відновлення захисних функцій шкіри препарати, в яких комбінуються жирні кислоти, цераміди і холестерин. Однак не можна застосовувати занадто багато ліпідних препаратів, оскільки вони можуть завдати шкоди шкірі.

При надмірній кількості екзогенних ліпідів вони здатні змінити властивості ліпідних пластів шкіри, вбудовуючись в їх структуру, через що може порушитися адекватне регулювання зволоженості шкірних шарів.

Для того щоб уникнути неприємностей, рекомендується застосовувати косметичні масла в невеликій кількості і короткими курсами, але не постійно.