Утруднення сечовиділення у чоловіків і жінок причини, лікування

Для опису змін, пов'язаних з актом сечовипускання, використовують спеціальні терміни. Странгурія - утруднене сечовипускання - супроводжує цілий ряд захворювань у осіб будь-якої статі і віку.

До утрудненого сечовипускання може привести вроджена чи набута патологія.

Іноді стан розвивається поступово, але є захворювання, які ускладнюються гострою затримкою сечі. Лікування залежить від причини, починають терапію завжди з відновлення відтоку сечі за допомогою катетеризації сечового міхура або виконання оперативного втручання - епіцистостомії.

Якщо при утрудненому сечовипусканні сечовий міхур спорожняється повністю, то проводять консервативну терапію: наприклад, при уретриті, циститі, ДГПЗ, інфекції, що передаються статевим шляхом.

При яких захворюваннях зустрічається утруднене сечовипускання

Найчастіша причина - гіперплазія передміхурової залози у чоловіків старше 60 років, хоча патологія діагностується і в більш молодому віці.

Фахівці вважають, що для появи скарг не стільки важливий обсяг простати, скільки напрямок росту аденоматозних вузлів / пухлини і ступінь стискання сечівника.

У жінок до утрудненого сечовипускання може привести рак або фіброміома матки великих розмірів, а також ослаблення м'язового тонусу тазового дна з випаданням органів або перекриттям зовнішнього отвору уретри тканинами піхви.

важливо

При неповному спорожнення сечового міхура спочатку болю немає. М'язовий шар органу гіпертрофується, обсяг може досягати 800 мл і більше (при нормі 300-350 мл) .В подальшому цей стан призведе до утворення дивертикулів і хронічного циститу. До більш серйозних ускладнень відносять гидронефроз, рецидивирующую інфекцію сечовивідних шляхів та хронічною нирковою недостатністю.

Утруднене сечовипускання зустрічається при будь обструкції нижніх сечових шляхів:

 • пухлина простати, сечового міхура, тіла матки і уретри;
 • вроджені клапани і дивертикули;
 • меатостеноз (звуження зовнішнього отвору сечовипускального каналу);
 • виражений фімоз;
 • стриктура уретри;
 • блокування відтоку сечі конкрементом, білкової або сольовий пробкою, кров'яним згустком;
 • гострий запальний процес в нижніх сечових шляхах: уретрит, цистит;
 • неврологічні захворювання, при яких порушується провідність нервових імпульсів;
 • ускладнення цукрового діабету (полінейропатія);
 • травми, пухлини, вторинні метастстіческіе ураження спинного мозку;
 • ускладнення після оперативного втручання на органах сечостатевої сфери, пов'язані з пошкодженням детрузора і розвитком фіброзної тканини.

Іноді утруднене сечовипускання турбує вагітних жінок, так як зростаюча матка тисне на сечовий міхур, це - тимчасове явище, і якщо змін в аналізах сечі немає, то хвилюватися сильно не варто.

За спостереженнями, у молодих людей причина "видавлювання" сечі - мігруючий зрощення, що застряг в уретрі або запальний процес на тлі венеричного захворювання; у літніх - аденома або пухлинний процес. Пороки розвитку, що заважають відтоку сечі, діагностують в дитячому віці.

Які симптоми, крім утрудненого сечовипускання, свідчать про патологію

Як правило, порушення сечовиділення (виняток - застряг камінь, згусток, чужорідне тіло) розвивається поступово: з'являється утруднене сечовипускання, млявий струмінь сечі, відчуття неповного випорожнення сечового міхура, часті позиви в туалет. Підвищена кількість залишкової сечі сприяє приєднанню інфекції. Обсяг сечі після сечовипускання більше 200 мл може призвести до гідронефрозу нирок і хронічної ниркової недостатності, тому при перших симптомах неблагополуччя важливо звернутися до лікаря.

Гострий цистит і уретрит:

 • різі при частому сечовипусканні;
 • болі внизу живота (при циститі);
 • неутримання сечі;
 • зміна властивостей сечі: поява запаху, каламуті, слизу, крові, гнійні виділення з уретри, почервоніння і набряк її губок;
 • підвищення температури до 37,2-37,5 С;
 • непереборні (ургентні) позиви помочитися.

Кров частіше з'являється в кінці сечовиділення і свідчить про залучення шийки в запальний процес.

При сечокам'яної хвороби і застряг конкрементів, крім вищеописаних скарг, може з'явитися закладання струменя сечі, що пов'язано з переміщенням каменю. Температура свідчить про приєднався запаленні.

Пухлинний процес будь-якої локалізації на ранній стадії будь-яких проявів не має, і тільки періодичне профілактичне обстеження здатне допомогти в ранній діагностиці.

Утруднене сечовипускання при раку органу малого таза свідчить на користь поширеності ракового процесу. Крім, звертають увагу на такі ознаки і симптоми:

 • зменшення маси тіла;
 • безпричинна температура, переважно, у вечірні години;
 • поганий апетит;
 • слабкість, стомлюваність, пітливість;
 • епізодична поява крові в сечі (рак сечового міхура, уретри, простати);
 • тупий біль внизу живота;
 • блідість шкірних покривів на тлі анемії.

При пухлини матки або фіброміомі типові дисфункціональні маткові кровотечі.

Фімоз і меатостеноз діагностичних труднощів не представляють, так як патологія видна при зовнішньому огляді у уролога.

Яка діагностика необхідна при утрудненому сечовипусканні

При порушеннях сечовипускання і запаленні показовий загальний аналіз сечі:

 • лейкоцитурія;
 • бактериурия;
 • білок;
 • гематурія.

Необхідно враховувати, що при деяких захворюваннях змін в сечі може не бути або запальний процес буде вторинним.

важливо

При виділеннях з уретри показано мікроскопічне дослідження біоматеріалу на ІПСШ, для уточнення діагнозу можливе проведення ПЛР-діагностики.

Велика кількість солей при утрудненому сечовипусканні і еритроцити свідчить про дисметаболической нефропатії або конкрементів.

Підвищення рівня сечовини і креатиніну підтверджують порушення функції нирок. Біохімічні показники обов'язково враховуються, якщо планується введення контрасту; при вираженій хронічній нирковій недостатності внутрішньовенна урографія протипоказана.

У чоловіків старше 45 років, якщо є підозри на пухлину простати, то і раніше, виконують дослідження крові на онкомаркер ПСА. При вираженому запаленні результат може бути вищим за норму (від 4 нг / мл), що вимагає додаткового інструментального дослідження: ТРУЗІ, МРТ органів малого таза. Верифікують рак простати за допомогою трансректального біопсії.

Для жінок також є спеціальні онкомаркери, але вони не набули широкого поширення, як кров на простатспецифічний антиген у чоловіків, тому за показаннями виконують МРТ, а в якості початкової діагностики - ультразвукове дослідження органів малого таза, матки і придатків. Остаточний діагноз встановлюють при сальпінгогістероскопіі і біопсії.

Золотим стандартом у встановленні причини обструкції нижніх сечовивідних шляхів вважається Уретроцистоскопия: За допомогою даного методу візуалізації можна виявити пухлину сечового міхура або уретри, стриктури, дивертикули, клапани, розростання кондилом та ін.

Функціональну здатність нирок можна уточнити за допомогою внутрішньовенноїурографії з низхідній цистографія; спосіб підходить для підтвердження сечокам'яної хвороби, аденоми простати, хронічного пієлонефриту, гідронефрозу нирок та ін.

Лікування утрудненого сечовипускання

Для лікування аденоми простати з млявою струменем сечі або крапельним сечовиділенням є достатня кількість препаратів. Перед вибором тактики ведення лікар обов'язково оцінить обсяг простати, кількість залишкової сечі і динаміку від проведення консервативної терапії. Якщо ефект від медикаментозного лікування недостатній, можливе виконання операції. Менш інвазивної вважається ТУР - трансуретральна резекція простати. Якщо супутня патологія або тяжкість стану не дозволяють виконати трансуретральную резекцію або відкриту простатектомію, з сечового міхура виводять дренажну трубку - епіцістостому. Міра може бути тимчасовою - до нормалізації стану або постійної, якщо є висока ймовірність, що пацієнт не перенесе об'ємної операції або наркозу.

Рекомендуємо прочитати: Засоби для лікування аденоми простати

пухлини мають на увазі різні комбінації хірургічного втручання, хіміотерапії та опромінення.

при стриктуре уретри, в залежності від її локалізації, розширення сечівника можна домогтися за допомогою бужування, виконання ТУР або пластики.

Конкремент в уретрі можна прибрати під час уретроскопии, а в сечовому міхурі за допомогою цістолітотріпсіі.

Фімоз, клапани, дивертикули, кісти, кондиломи, порушують відтік сечі, мають на увазі хірургічне втручання.

Якщо причина утрудненого сечовипускання - запальний процес, проводять антибактеріальну терапію з урахуванням чутливості до антибіотиків, призначають уросептики, інстиляції асептичних препаратів в уретру або сечовий міхур.

неврологічні розлади, пов'язані із затримкою сечі, важко піддаються лікуванню. Для багатьох спинальних хворих єдиним виходом є установка постійного катетера, або катетеризація в міру необхідності кожні 4-6 годин, або функціонує епіцістостоми. Метод сакральної нейростімуляціі, при якому імплантуються електроди, використовується рідше.

Ослаблення м'язів тазового дна, опущення передньої стінки піхви, пролапс матки лікують гінекологи. При вираженій патології виконують операцію, деяким жінкам допомагає носіння спеціальних пристосувань - песаріїв, які вводяться внутрівлагаліщнимі і відновлюють нормальну анатомію.

Мішина Вікторія, уролог, медичний оглядач