Печіння і біль в грудній клітці що робити?

Печіння і біль в грудній клітці є небезпечними симптомами, які обов'язково повинні змусити людину замислитися над станом власного здоров'я. У грудях розташовується головний трудівник організму - серце. Його патології представляють реальну загрозу життю. Однак там же знаходиться стравохід, судини, легені. Хворіти можуть самі кістки і м'язи, які формують грудину. Крім того, у жінок зверху розташовуються молочні залози, які мають розвинену нервову систему.

Щоб визначити природу болю, слід відштовхуватися від місця зосередження хворобливих відчуттів, а також від додаткових симптомів, які супроводжують виник в грудях дискомфорт. Справа в тому, що в ряді випадків біль в грудях вимагає негайного звернення за лікарською допомогою.

Зміст статті:

 • Болі з правого боку грудної клітини
 • Болі посередині грудної клітини і зліва
 • Біль в грудях і прийом їжі
 • Якщо з'явилося відчуття жару в грудях, коли приліг
 • Біль грудей під час вдиху
 • Біль у грудях не пов'язана із зовнішніми обставинами
 • Лікування печіння і болю в грудній клітці
 • Якщо гострий біль з'явилася раптово, що робити?

Болі з правого боку грудної клітини

Якщо біль виникає з правого боку грудини, то це може сигналізувати про таких станах:

 1. Патології печінки і жовчовивідних шляхів. Характеристика болю при порушенні функції печінки і жовчовивідних шляхів:

  • Біль тупий, має нападоподібний характер.

  • Біль не має зв'язку з положенням тіла.

  • Біль може віддавати в шию, праву руку і лопатку.

  • Біль буде посилюватися, коли людина поїла жирного або смаженого. До таких продуктів може зовсім виникнути відраза.

  Мова при порушеннях в гепатобіліарної системі покривається жовтим нальотом, в роті з'являється присмак гіркоти. При каменях в жовчних шляхах, або при формуванні в них пухлини, жовтими також стануть склери очей, а потім і шкірні покриви. Сеча темніє, а кал знебарвлюється. За аналогічною симптоматикою розвивається гепатит, цироз і гепатоз. Виставити вірний діагноз може тільки лікар, тому необхідно звертатися за допомогою до фахівця.

 2. Інші патології органів травної системи. Різні патології органів травної системи здатні проявлятися хворобливими відчуттями в грудній клітці. Людина може страждати від гастриту, виразки шлунка, кишкової коліки. Проте, болю саме в правій стороні грудної клітини при патологіях органів шлунково-кишкового тракту локалізуються не часто, в переважній більшості випадків вони зосереджуються по центру грудини. Такі болі завжди мають взаємозв'язок з прийомом їжі.

 3. міжреберна невралгія. При запаленні нервових волокон, які проходять до міжреберних м'язів, людина буде відчувати біль в грудях. Часто до подібної патології призводить оперізуючий герпес, які є ускладненням перенесеної вітряної віспи. Крім болю, людина страждає від бульбашкового висипу, яка з'являється в проміжках між ребрами.

  На міжреберної невралгії вказують такі симптоми:

  • Інтенсивні болі, які начебто джгут м'язи зсередини.

  • Біль має чітку локалізацію.

  • При повороті тіла, при голубоокая вдиху, при кашлі біль посилюється.

  Якщо причина запалення нервової тканини ховається в остеохондрозі, то крім болю людина відзначатиме часті простріли в праву руку або в шию. При пальпації хребетного стовпа, один з його хребців буде особливо болючим.

 4. Запалення легенів. При запаленні легенів може виникнути біль у грудині. Кром болю, пневмонія проявляється наступними симптомами: відсутність апетиту, порушення самопочуття, підвищення температури тіла, сильний кашель. Під час кашлю може відходити гнійна мокрота, або мокрота з домішками крові. Дихання під час розпалу хвороби буде утрудненим.

 5. міжреберний міозит. Міозіт- це запалення м'язів, які розташовуються між ребрами. Біль зосереджена в конкретному місці, має тенденцію до посилення в той час, коли людина починає рухатися, глибоко дихає або кашляє. У стані спокою біль відсутній.

 6. сколіоз. Сколіоз грудного відділу хребта - це досить рідкісне явище. Він може мати С-образну або S-подібну форму. Коли вигин спрямований в праву сторону, відбувається утиск хребців і йдуть від них нервів, що стає причиною болів.

  Інші ознаки, які характерні для сколіозу:

  • Біль зосереджена в одному конкретному місці, людина може без проблем вказати на її джерело.

  • Під час кашлю і дихання біль посилюється.

  • Відсутні ознаки інфекційного запалення або отруєння. Загальне самопочуття людини не порушено.

 7. Біль в грудях і ПМС. Біль у грудній клітці перед початком менструації може бути обумовлена ​​набуханням молочних залоз. Найчастіше обидві груди стають хворобливими, але можлива поява болю і з одного боку.

 8. На мастопатію вказуватимуть такі симптоми, як біль в грудях перед менструацією і наявність в ній вузликів.

 9. захворювання психіки. Біль у грудях може виникнути після сильного нервового потрясіння, після стресу, або на тлі синдрому хронічної втоми. При цьому ні вона сама, ні лікар не в змозі визначити яку-небудь іншу причину болю. Відсутні симптоми інфекції або запалення, дихальна та серцево-судинна система функціонують в повному обсязі.


Болі посередині грудної клітини і зліва

Причини болю, зосередженої в центрі грудини або з правого боку, можуть бути найрізноманітнішими:

 1. Коли є кашель. Коли крім болю в грудях людина страждає від кашлю, це може вказувати на такі захворювання:

  • Пневмонія з плевритом. Біль зосереджена переважно з лівого боку, але не за грудиною і не між 3-5 підребер'ям до середини ключиці. Біль стає інтенсивніше, якщо людина намагається глибоко зітхнути. Крім того, у нього порушується загальне самопочуття, температура тіла найчастіше досягає високих значень, з'являється задишка. Слід взяти до уваги, що при туберкульозної пневмонії з плевритом, температура тіла може весь час залишатися в межах норми. Іноді пневмонії супроводжує блювота, а ось порушення з боку дихальної системи не спостерігаються.

  • запалення бронхів. Біль при бронхіті зосереджена по центру грудної клітини. Під час кашлю відходить мокротиння, яка може містити в собі не тільки слиз, але і гній. Крім того, у хворого підвищується температура тіла і пропадає апетит. 

  • грип. При ураженні організму людини вірусом грипу, біль виникає за грудиною, страждає в першу чергу трахея. Грипу завжди супроводжує підвищення температури тіла, біль і ломота в м'язах і суглобах. Кашель з'являється в перший день хвороби, а ось риніт найчастіше маніфестує не раніше третього дня від того, що сталося зараження.

  При геморагічної пневмонії підвищується температура тіла, дихання стає утрудненим, наростають симптоми інтоксикації організму. Біль не зміщується, вона завжди зосереджена в області грудної клітини, так як захворювання характеризується просочуванням тканин легкого кров'ю. Тому коли біль мігрує, можна відкидати такий діагноз, як геморагічна пневмонія.

 2. Біль на тлі втоми. Якщо біль у грудній клітці з'являється на тлі перевтоми, можна підозрювати вегето-судинну дистонію, або розлади психіки.

  При ВСД біль зосереджена в області серцевого м'яза, вона не дуже сильна, не виникає після фізичних навантажень. При зміні положення тіла або при глибокому диханні біль не стає інтенсивніше. Супутні ВСД симптоми: підвищена пітливість, приливи жару.

  Якщо причиною болю є психічні захворювання, то людина може без видимої на те мотивації ставати агресивним, у нього спостерігаються депресивні настрої, може погіршитися апетит. При цьому симптоми фізичного неблагополуччя немає: температура тіла залишається в межах норми, нудота і слабкість відсутні.

 3. Біль після фізичного навантаження. На патологію серцевого м'яза можуть вказувати болю в грудині, які виникають після фізичного навантаження. Вони здатні бути сигналами таких захворювань, як: ішемія, стенокардія, інфаркт міокарда, міокардит, кардіоміопатія.

  Причому мова йде про тих болях, які виникають не тільки після виконання важкої фізичної роботи, але і після швидкої ходьби, після виходу на холод і виконанні там нескладних фізичних дій, після підйому по сходах.

  Коли біль з'являється виключно після виконання певних рухів, то можна підозрювати міозит, або міжреберної невралгії.

 4. стенокардія напруги.

  Симптоми стенокардії напруги:

  • Біль зосереджена в області правого краю грудини до середини ключиці по горизонталі і між 3-5 міжребер'ї по вертикалі. Якщо візуально провести лінії в зазначеному напрямку, то вийде квадрат болю, що характеризує стенокардію.

  • Біль може віддавати в ліву лопатку і в щелепу з лівого боку. Також вона може віддавати в руку і досягати мізинця.

  • Біль тупий, людина може відчувати, ніби серце стискається або на нього тиснуть.

  • Якщо трохи відпочити, то біль зменшується, а при фізичному навантаженні, навпаки, посилюється. У ряді випадків біль може ставати інтенсивніше після прийому їжі або після нервового перенапруження.

  • Прийом нітрогліцерину полегшує напад болю.

  • Під час кашлю або при виконанні певних рухів, біль не посилюється.

 5. Інфаркт міокарда. Інфаркт міокарда характеризується різкими болями, яким завжди супроводжують напади стенокардії. Причому напади стають все більш частими, а для їх появи вже не потрібна виражена фізичне навантаження. Різкий біль при інфаркті виникає несподівано для людини, її неможливо купірувати прийомом нітрогліцерину. Біль іррадіює в ліву руку, щелепу і лопатку, людина покривається холодним липким потом, страждає від задишки і запаморочення. Серцевий ритм сильно порушений.

 6. міокардит. Міокардіт- це запалення серцевого м'яза. Найчастіше патологія розвивається в молодому віці. Причини міокардиту різноманітні: отруєння організму, інфекційні захворювання, аутоімунні процеси.

Болі зосереджені в області серця, при цьому спостерігаються порушення його ритму, задишка, набряклість нижніх кінцівок. Періодично болю проходять, а потім рецидивують з новою силою.


Біль в грудях і прийом їжі

Якщо біль у грудях з'являється після або до прийому їжі, то вона вказує на патологію органів травлення. Це може бути рефлюкс-езофагіт, гастрит, виразка шлунка, запалення підшлункової залози, кишкова колька, рак стравоходу або потрапляння в горло стороннього предмета. Залежно від конкретного виду хвороби, будуть відрізнятися його симптоми.

Якщо постраждав стравохід, то біль зосереджена переважно по центру грудини. Турбувати людину вона буде при здійсненні ним ковтальних рухів.

Якщо у хворого вражений шлунок, то біль з'являється після їжі і локалізується в нижній частині грудної клітини.

Коли в патологічний процес втягнута дванадцятипала кишка, то болю маніфестують на порожній шлунок.

При запаленні підшлункової залози, болю з'являться приблизно через 1,5 години після їжі. Дискомфорт буде відчуватися трохи нижче ребер.


Якщо з'явилося відчуття жару в грудях, коли приліг

Якщо біль і печіння виникає після того як людина поїла і прийняв горизонтальне положення, то це є симптомом рефлюкс-езофагіту. При цьому зі шлунка відбувається закид його вмісту в стравохід, що виражається сильною печією. Людина не відчуває погіршення апетиту, у нього не підвищується температура тіла, загальне самопочуття не порушується.

Небезпека цього захворювання криється в тому, що кислота пошкоджує стінку стравоходу, формуючи на ній незагойні дефект. У цьому місці може почати формуватися ракова пухлина. У міру зростання новоутворення, хворий може відзначити, що в голосі з'явилася хрипота, почав турбувати кашель. Спочатку спостерігаються труднощі при ковтанні твердої, а потім і рідкої їжі.


Біль грудей під час вдиху

Якщо біль локалізується в лівій частині грудної клітини і виникає під час глибоко вдиху, то це може вказувати на патологію серцевого м'яза. Її запалені оболонки стикаються з грудною кліткою, що відбивається болем. Також біль, що виникає зліва при вдиху може бути ознакою плевриту і міжреберної невралгії.

перикардит

Перикардит зустрічається в двох формах:

 • сухий перикардит. Зовнішня оболонка серцевого м'яза запалюється, але запальнийексудат вона не виділяє. Симптоми такого перикардиту: кашель, болі в серці, які мають тенденцію до посилення під час виконання глибокого вдиху, при ковтанні їжі. Коли людина сидить, біль приглушається, а коли лягає, стає сильнішою.

 • ексудативний перикардит. При цій формі запалення оболонка серцевого м'яза продукує запальну рідину. Вона накопичується всередині сумки і чинить тиск на судини серця, а також на саме серце. Симптоми ексудативного перикардиту: давить серцевий біль, підвищення температури тіла, гикавка, задишка, відчуття грудки в горлі при ковтанні їжі.

плеврит

Плеврит - це запалення оболонки легені. Цей процес може супроводжуватися виділенням ексудату і проходити без нього. Плеврит - це не самостійна патологія, а наслідок запалення легенів, раку легенів або туберкульозу.

Якщо сухим плевритом уражена ліва легеня, то болі локалізуються з лівого боку, іррадіюють в очеревину і в підребер'ї. Болі стають більш інтенсивними при виконанні глибокого вдиху, а також при повороті тулуба. Якщо людина лягає на лівий бік, йому стає легше.

Коли між шарами оболонки легенів починає накопичуватися рідина, вона буде тиснути на серце і м'язи грудей. При цьому болі в грудях будуть тупими, з'явиться задишка і слабкість. Людина почне страждати від нестачі повітря, температура підвищиться до гарячкових відміток.


Біль у грудях не пов'язана із зовнішніми обставинами

 1. Миготлива аритмія і пролапс мітрального клапана проявляються раптово виникли болями в грудній клітці. Причому біль не інтенсивна, не має взаємозв'язку з диханням, не підсилюється при зміні положення тулуба. Однак обидва ці стани вимагають екстреної лікарської допомоги, в іншому випадку людині загрожує загибель.

 2. Патології аорти і легеневої артерії виражаються сильними болями в грудях. До них відносяться:

  • розшарування аорти. Це захворювання несе пряму загрозу життю. Якщо не викликати швидку допомогу, то людина загине. Стан характеризується інтенсивним болем, що локалізується по центру грудей, із зсувом в ліву сторону.

  • Закупорка легеневої артерії тромбом проявляється гострим болем у грудній клітці. Купірувати її неможливо прийомом нітрогліцерину. Інші симптоми тромбоемболії: кашель, задишка, відходження мокроти коричневого кольору. Хворий часто знаходиться в несвідомому стані.

 3. ракові захворювання. До них відносяться:

  • Пухлини серцево-судинної системи. Біль присутній постійно, спершу вона слабка, але з часом її інтенсивність збільшується. Аналогічним чином може проявляти себе пухлину органів дихання. Тому при появі болю в грудній клітці можна запідозрити рак легені, бронхів, плеври, мікседему серця.

  • Ракове ураження молочної залози при проростанні пухлини в грудину, буде проявлятися болем. Сама груди стає деформованої, в ній може пальпувати вузол, з сосків з'являються виділення.


Лікування печіння і болю в грудній клітці

Хвороб, які здатні привести до появи болів у грудях, може бути безліч. Кожне з них лікується по-своєму. Терапія повинна бути призначена тільки лікарем, після проведення повноцінної діагностики.

До моменту звернення до фахівця, можна скористатися наступними рекомендаціями:

 • Біль зосереджена по центру грудної клітини, або ліворуч: потрібно припинити будь-які фізичні навантаження і відпочити. Можна прийняти таблетку Нітрогліцерину. Коли біль буде вирізана, слід записатися на прийом до кардіолога.

 • Якщо на тлі болю в грудях спостерігаються труднощі з диханням, то негайно потрібно викликати бригаду швидкої допомоги.

 • Якщо біль дуже інтенсивна і зосереджена в лівій частині грудей, або по її центру, потрібно прийняти таблетку Нітрогліцерину, відкрити вікно і викликати швидку допомогу. В очікуванні медиків можна прийняти 1 таблетку Аспірину чи іншого препарату на його основі.

 • Якщо біль зосереджена в молочній залозі, то потрібно відправитися на прийом до мамолога.

 • Коли біль виникає на тлі кашлю, слід пройти рентгенологічне дослідження легенів або КТ. З готовими результатами потрібно відправитися на прийом до терапевта і слідувати рекомендаціям доктора.

 • Якщо біль з'явилася після перенесеної інфекції, або виникає на тлі фізичних навантажень, слід якомога швидше записатися на прийом до кардіолога. Обов'язково потрібно пройти УЗД серця та ЕКГ.

 • Коли біль дуже сильна, розпирає груди зсередини і виникла на тлі загального благополуччя, необхідно викликати швидку допомогу.

До того моменту поки людини не огляне лікар, потрібно постаратися відмовитися від прийому будь-яких знеболюючих препаратів. В іншому випадку постановка вірного діагнозу може бути істотно ускладнена.

Щоб звести до мінімуму ризики розвитку всіляких патологій, потрібно правильно харчуватися, здійснювати піші прогулянки і відмовитися від шкідливих звичок.


Якщо гострий біль з'явилася раптово, що робити?

Біль у верхній частині живота на тлі прориву виразки шлунка або дванадцятипалої кишки

Якщо трапилося прорив виразки, то біль буде дуже гострою, пацієнти вказують на відчуття, ніби їх пронизало ножем. Біль змушує людину притиснути коліна до живота і зігнутися.

Паралельно виявляються ознаки шокового стану:

 • ЧСС посилюється до 100 ударів / хв.

 • Артеріальний тиск різко падає.

 • Виступає холодний піт.

 • Свідомість стає нечітким.

Передня стінка очеревини у верхній частині втягується всередину, а через нетривалий час м'язи живота приходять в гіпертонус, стаючи жорсткими як дошка.

При розриві шлункової стінки в утворену дірку виходить вміст шлунка, яке містить соляну кислоту і пепсин. Це призводить до розвитку хімічного запалення черевної порожнини.

Найчастіше прорив виразки трапляється в той час, коли захворювання загострюється, хоча іноді так само може повести себе так звана "німа виразка". Середня вікова категорія пацієнтів - 40 років. Причому жінки страждають від подібного порушення набагато рідше.

Якщо є підозра, що у людини сталося прорив виразки, то необхідно якомога швидше викликати медиків. Лікування тільки хірургічне.

Інфаркт міокарда і гострий біль в грудях і верхній частині живота

Гастралгическая форма інфаркту міокарда виражається у виникненні інтенсивних болів у верхній частині грудини. Біль саме в животі виникає в тому випадку, коли пошкоджений лівий шлуночок і міжшлуночкової перегородки. Саме ці відділи серця знаходяться найближче до діафрагми, що викликає відповідну симптоматику.

Кром болю, людина буде відчувати нудоту, у нього може виникнути блювота. Запідозрити ураження серцевого м'яза можна за такими ознаками:

 • Задишка, яка виникає під час повного спокою, або на тлі незначного фізичного навантаження.

 • Людина відчуває, власне серцебиття. Серце працює з перебоями, пульс нестабільний.

 • Артеріальний тиск підвищений або, навпаки, знижений.

Біль завжди посилюється під час хвилювання або під час фізичного перенапруження. Щоб уточнити діагноз, необхідно пройти ЕКГ. Всі хворі з інфарктом міокарда повинні бути терміново поміщені в реанімаційну палату для проведення інтенсивної терапії.

Біль на тлі гострого запалення підшлункової залози

Якщо у людини розвивається запалення підшлункової залози, то біль буде охоплювати тіло як пояс. Приступ трапляється несподівано, йому не передують будь-які передумови. Панкреатит пов'язаний з фактом грубого порушення дієти, коли людина вживає в їжу дуже жирні страви в поєднанні з прийомом спиртних напоїв.

Біль розлита, вона іррадіює в підключичну область з обох сторін, прострілює в поперековий відділ хребта і під лопатки. Інші симптоми панкреатиту: нудота, епізоди блювоти, після яких біль лише стає інтенсивніше.

Коли система травлення працює справно, підшлункова залоза виділяє ферменти, які потрапляючи в кишечник і шлунок, беруть участь в перетравленні їжі. Якщо орган запалюється, ці ферменти починають роз'їдати залозу. Коли хвороба має тяжкий перебіг, то розвивається некроз тканин підшлункової залози і загальна інтоксикація організму.

Біль у верхній частині живота і симптоми інтоксикації дозволяють запідозрити панкреатит ще до того часу, поки не були проведені спеціальні дослідження. Ознаки токсемії при запаленні підшлункової залози:

 1. Посиніння обличчя і тулуба. Ціаноз кінцівок спостерігається рідше.

 2. Підшкірні синці у вигляді плям неправильної форми, які з'являються на животі по обидва його боки.

 3. Дрібна кровянистая висип навколо пупка і сідниць.

Симптоми панкреатиту вимагають негайної госпіталізації хворого. Найчастіше вдається обійтися без оперативного втручання. Операцію проводять при розвитку некрозу органу, або при його нагноєнні.

Біль на тлі гострого запалення жовчного міхура і при печінковій коліці

Печінкова колька проявляється сильними болями, причиною виникнення яких стає непрохідність жовчовивідних шляхів на тлі жовчнокам'яної хвороби. Камені перешкоджають нормальному відтоку жовчі, що призводить до спазму судин.

Біль буде зосереджена під ребрами з правого боку. Вона протікає по типу сутичок. Може віддавати під лопатку, під ключицю і вище.

Людини буде нудити, блювота не принесе полегшення. Якщо напад печінкової коліки має неускладнений перебіг, то його можна буде усунути за допомогою прийому спазмолітиків.

Коли біль вдається купірувати на нетривалий відрізок часу, а паралельно у людини підвищується температура тіла і наростають ознаки отруєння організму, то слід підозрювати гострий холецистит. Ця патологія є запальний процес, в який втягується жовчний міхур. Холецистит часто є наслідком жовчнокам'яної хвороби. Загострення розвивається в нічний час, через кілька годин після прийому жирної їжі. Є статистичні дані, що до нападів холециститу більшою мірою схильні жінки, які пройшли через пологи і мають світлу шкіру і світле волосся.

Якщо виникають симптоми гострого холециститу, хворого необхідно госпіталізувати. Подальша схема лікування безпосередньо залежить від стану пацієнта. У ряді випадків обійтися без операції не вдасться. Якщо показань до негайного хірургічного втручання немає, то можливе проведення медикаментозної терапії із застосуванням антибактеріальних препаратів і спазмолітичних засобів. За умови, що через добу поліпшення самопочуття не спостерігається, необхідна операція.

Піддіафрагмальний абсцес, як причина гострого болю

Піддіафрагмальний абсцес - це сформований гнійний міхур, який знаходиться у верхній частині очеревини, але обмежений діафрагмою. Патологія проявляється болем у животі, який іррадіює під ключицю і під лопатки. Біль може бути ниючий, але не занадто інтенсивної, а може бути різкою і сильною. Вона наростає під час глибокого дихання, під час сміху і кашлі.

Причиною розвитку абсцесу може бути операція на шлунку або дванадцятипалої кишці, видалення жовчного міхура або частини підшлункової залози. Також він здатний розвиватися на тлі гострого інфекційного запалення в організмі, наприклад, при пневмонії або плевриті, на тлі запалення жовчного міхура або червоподібного відростка.

Крім болю, людина буде страждати від підвищеної температури тіла, від відсутності апетиту, млявості.

Зволікати зі зверненням за лікарською допомогою не можна, хворому необхідна термінова медична допомога, а саме, екстрена операція. В іншому випадку патологія закінчиться смертю.

Закриті травми печінки, як причина раптової болі

Розрив печінки на тлі отриманої травми - це серйозне ускладнення, яке вимагає екстреної допомоги. Виявляється даний стан в різких болях.

Печінка має досить велику вагу і високу щільність, а ось еластичність її стінок низька, тому травмувати орган дуже легко. Цьому ж сприяє анатомічне розташування органу.

Найбільш часті причини, які призводять до пошкоджень печінки:

 • Падіння з висоти багатоповерхового будинку.

 • Невдале падіння з висоти власного зросту.

 • Попадання в аварію.

 • виробничі травми.

 • Сильний удар в живіт і в правий бік.

Будь-які патології печінки сприяють тому, що орган буде пошкоджений навіть при отриманні незначної травми. Біль при цьому виникає з правого боку, іррадіює в ключицю і в лопатку. Чим сильніше травма, тим інтенсивніше біль. Лежати людині з розривом печінки нестерпно, деяке полегшення настає в положенні сидячи, з упором на руки.

На внутрішню кровотечу будуть вказувати наступні ознаки:

 • Пульс стає дуже частим.

 • Артеріальний тиск різко падає.

 • Шкіра стає блідою.

 • У людини виступає холодний піт.

 • Брадикардія розвивається за умови, що жовч потрапляє в системний кровотік.

Самостійно кровотеча при травмі печінки зупинитися не може, так як кров при взаємодії з жовчними кислотами втрачає здатність до коагуляції.

Хворий з травмою печінки потребує проведення екстреної операції. Прогноз визначається тяжкістю травми.

Іноді трапляється так, що капсула печінки залишається неушкодженою, а сам орган постраждав від травми. У цьому випадку протягом якогось відрізка часу кров буде накопичуватися всередині капсули, а потім трапитися її розрив. Такий стан небезпечно в першу чергу тим, що діагностувати почалося внутрішня кровотеча дуже складно. Людина з розривом печінки перебуватиме в стані шоку, тому, незважаючи на біль, він може не звернутися за лікарською допомогою, а відправитися додому. Такий розрив називають двухмоментним.

Незважаючи на тяжкість стану, потерпілий не буде відчувати адекватних ситуації болів. Цей період називають світлим інтервалом. Він може тривати кілька годин, і навіть кілька днів. Дуже часто такий стан призводить до летального результату. Тому після отримання будь-якої, навіть на перший погляд, несерйозною травми живота, необхідно звернутися в лікарню і пройти УЗД черевної порожнини.

Розрив селезінки, як причина гострого болю

Селезінка розривається набагато рідше, ніж печінку, так як вона має менші розміри і розташовується глибше в тілі людини, а значить, краще захищена. При розриві органу, біль буде зосереджена у верхній частині живота, зліва. Вона іррадіює під ліву лопатку і в ліву ключицю. Решта симптоматика схожа з такою при розриві печінки.

Щоб виставити правильний діагноз, необхідно проведення УЗД. Іноді розрив селезінки може трапитися не від травми, а в результаті хвороби, коли орган збільшується в розмірах. В цьому плані небезпеку становлять різні види раку крові, малярія, туберкульоз та ін. Спровокувати розрив органу на тлі хвороби може навіть легкий поштовх в ліве підребер'я, різкий поворот тулуба, сильний сміх або кашель.

Звертатися до лікаря при виникненні ознак розриву селезінки потрібно негайно. Орган підлягає видаленню, якщо розрив був масивним. При невеликих пошкодженнях селезінка може бути просто ушита. Якщо допомога була надана вчасно, то прогноз є сприятливим. Людина в змозі прожити без селезінки так само довго, як і людина у якої цей орган не видалений.

Запалення легенів і плеврит, як причина гострого болю

Біль у верхній частині живота може сигналізувати про розвиток запалення легенів. Права легеня межує з правим куполом діафрагми, тому біль локалізується в правій частині очеревини.

Біль може бути сильною, супроводжуватися напругою м'язів живота. Це часто є причиною постановки помилкового діагнозу, наприклад, холецистит або апендицит. Щоб правильно розпізнати пневмонію, необхідно орієнтуватися на таку ознаку, як висока температура тіла. Крім того, хворого буде мучити задишка, обличчя стане червоним, а на губах, щоках і шиї можуть з'явитися висипання, що нагадують герпес.

Якщо лікування буде розпочато вчасно, то прогноз досить сприятливий.

При плевриті біль локалізується в верхній частині живота, так як запалення плеври провокує роздратування міжреберних нервів. Біль стає інтенсивніше під час глибокого дихання, тому люди з плевритом навмисно дихають поверхнево, щоб знизити її силу.

Плеврит вимагає комплексного обстеження пацієнта, так як причиною його розвитку може бути злоякісна пухлина легені, інфаркт його тканин і інші серйозні патології. Прогноз визначається в першу чергу етіологією плевриту.