Печіння при сечовипусканні

Найрізноманітніші патологічні процеси в сечовидільної системи можуть спровокувати появу основного ознаки порушень - печіння при сечовипусканні. Цей синдром ніколи не буває одиничним, він завжди супроводжується іншими неприємними відчуттями, погіршенням загального самопочуття або некритичним дискомфортом.

Причини печії при сечовипусканні у чоловіків і жінок

Лікарі виділяють три основні групи проблем зі здоров'ям, які супроводжуються розглядаються синдромом:

 • запальні захворювання сечовидільної системи;
 • інфекційні процеси, що протікають в сечостатевій системі;
 • психоемоційні / нервові порушення.

Патології сечовидільної системи

Мочекам'яна хвороба. Освіта каменів у будь-якому з відділів нирок може відбуватися в будь-якому віці. Виражене печіння при сечовипусканні з'являється не відразу після їх утворення, на самому початку росту каменів людина взагалі не відчуває ніяких незручностей. А ось коли разом з сечею починають вимиватися мікрочастинки каменів і солей з'являється і відчуття печіння, причому, безпосередньо в період відтоку сечі по уретрі. До цього синдрому завжди приєднуються наступні симптоми:

 • занадто часті позиви в туалет при незмінному режимі вживання рідини;
 • болю в області анатомічного розташування нирок з іррадіацією в промежину і пахову область;
 • при відтоку сечі раптово процес припиняється (струмінь зникає) і відновлюється тільки через деякий час, якщо хворий змінить своє положення або кілька разів присяде.

уретрит. Печіння при сечовипусканні у жінок і чоловіків є симптомом виключно хронічної форми даного запального процесу. Крім печіння, хворий відчуває різі і болю безпосередньо під час сечовипускання. Зверніть увагу: Печіння при сечовипусканні у жінки при уретриті буде проявлятися сильним дискомфортом, а ось у чоловіків цей симптом буде невираженим, зате біль в уретрі буде вельми відчутною.

простатит. Запальний процес, що протікає в передміхуровій залозі - захворювання притаманне тільки чоловікам, частіше діагностується у віці 20-50 років. Причинами простатиту можуть стати інфекції статевих шляхів хронічного характеру, часті переохолодження, грибкові захворювання. Зверніть увагу: печіння при сечовипусканні у чоловіків не є єдиним і безумовним симптомом. Неприємні відчуття можуть носити абсолютно неінтенсивним характер, чоловіки частіше за все зовсім не загострюють увагу на цьому синдромі.

цистит. Запалення сечового міхура вважається найбільш часто діагностуються захворюванням, яке проявляється печінням при сечовипусканні. Цей симптом є одним з найперших ознак, які сигналізують про циститі. Крім печіння, від хворих надходять скарги на болі внизу живота, дискомфортні відчуття під час статевого акту.

статеві інфекції

хламідіоз. Розвивається інфекція через проникнення в сечостатеву систему хламідій, шлях зараження - незахищений статевий контакт. Нерідко це інфекційне захворювання протікає безсимптомно, але частіше з'являються:

 • печіння при сечовипусканні;
 • біль відразу після закінчення сечовипускання;
 • свербіж в області зовнішніх статевих органів.

Зверніть увагу: Печіння при сечовипусканні часто приймають за прояв циститу, що призводить до неправильного лікування. В цьому і криється небезпека - запущений хламідіоз є причиною безпліддя як жіночого, так і чоловічого.

трихомоноз. Захворювання класифікується як венеричне, шлях поширення - при статевих контактах від людини до людини. Розвиток захворювання починається з потрапляння в сечостатеву систему найпростіших паразитів (трихомонад) і практично відразу з'являється печіння після сечовипускання - воно може не носити інтенсивний характер, але все пацієнти скаржаться на ту чи іншу ступінь дискомфорту.

кандидоз. Це захворювання, яке викликається колоніями грибків роду Кандіда, вражає і чоловіків, і жінок. При гострому перебігу захворювання печіння при сечовипусканні відсутня - цей синдром притаманний тільки хронічній формі кандидозу. Крім печіння, будуть присутні свербіж у промежині, характерні виділення з піхви (у жінок) і уретри (у чоловіків) у вигляді великих білих пластівців або консистенції молока.

гонорея. Захворювання швидко проявляється у чоловіків, а у жінок частіше протікає безсимптомно - в цьому і криється небезпека, так як інфекція поширюється по висхідному напрямку, вражаючи матку і її придатки. Але навіть при повній відсутності симптомів гонорея провокує короткочасне печіння в самому початку сечовипускання.

психоемоційні фактори

Печіння при сечовипусканні може бути симптомом психоневрологічних розладів - наприклад, лікарі нерідко діагностують розглянутий синдром при депресіях, невмотивованої дратівливості, хронічних знервований. Крім цього, помилкове печіння може з'являтися через страхів, тривог і інших розладів психічного характеру. Зазвичай печіння в такому випадку виникає як одиничний синдром, що не супроводжується болем, патологічними виділеннями з піхви або уретри. Зверніть увагу: За статистикою печіння при сечовипусканні через психоемоційних і нервових розладів частіше діагностується у жінок, для чоловіків такий стан є винятком.

Інші причини печіння при сечовипусканні

Є категорія причин, здатних спровокувати печіння при сечовипусканні, яка ніяк не класифікується. До таких належать:

 • травма зовнішніх і внутрішніх статевих органів - наприклад, забій статевих губ у жінок або статевого члена у чоловіків, розрив піхви;
 • алергічна реакція на використовувані миючі засоби - багато гелі, креми мають в своєму складі агресивні хімічні компоненти. У певному випадку печіння при сечовипусканні у жінок виникає на тлі використання гігієнічних прокладок і тампонів;
 • пухлини доброякісного або злоякісного характеру, розташовані в безпосередній близькості до сечостатевій системі - розглянутий синдром з'являється через тиску новоутворення на органи сечостатевої системи;
 • вікові зміни в жіночій статевій системі - під час менопаузи або розвивається клімаксу часто діагностується підвищена сухість слизової піхви і уретри. Це відбувається через недостатню вироблення жіночих гормонів.

лікування

Перш ніж робити якісь заходи по рятуванню від печіння при сечовипусканні, необхідно виявити справжню причину появи цього синдрому. Зробити це можна тільки в лабораторних умовах за допомогою фахівців - синдром може призвести до гінекологів, урологів, венерологам або андрологам. Діагностика захворювання буде полягати в повноцінному обстеженні пацієнта зі скаргами на даний синдром:

 • забір матеріалів для лабораторного дослідження - мазок з піхви у жінки і уретри у чоловіка, кров і сеча;
 • огляд жінки на гінекологічному кріслі і візуальне визначення патологічних змін слизової піхви - наприклад, при кандидозі діагноз може бути поставлений відразу після огляду жінки гінекологом;
 • ультразвукове дослідження та комп'ютерна томографія - лікарі зможуть оцінити стан органів малого таза, виявити наявність каменів або доброякісних / злоякісних новоутворень, відзначити патологічні зміни в тканинах обстежуваних органів.

Зверніть увагу: Самостійна діагностика при палінні під час сечовипускання недопустима - цей синдром може свідчити про розвиток різних за формою і видом патологій.
Вибір лікування буде залежати від поставленого діагнозу:

 1. При запальних процесах сечостатевої системи - антибактеріальні препарати (антибіотики), противірусні лікарські засоби, терапевтичні методи з категорії "народна медицина".
 2. У разі діагностування статевих інфекцій призначатиметься комплексна терапія - антибіотики і специфічні лікарські препарати, призначені для лікування конкретних захворювань.
 3. Якщо печіння викликано алергічною реакцією на зовнішній подразник, то пацієнту буде призначений курс антигістамінних препаратів.
 4. При недостатності жіночого гормону в період менопаузи або розвивається клімаксу лікарі вважають за краще призначати гормональну терапію - вона може полягати і в прийомі звичних протизаплідних таблеток по спеціально розробленій фахівців схемою.

При деяких патологіях (наприклад, цистит) лікар одночасно з медикаментозним лікуванням складе дієтичний раціон харчування - його потрібно дотримуватися протягом усього курсу терапії.

Зверніть увагу: Відвари лікарських трав, які володіють протизапальними засобами і знімають розглянутий синдром в короткочасному режимі, можна застосовувати тільки після постановки діагнозу.

Печіння при сечовипусканні завжди свідчить про патологію в сечостатевій системі. Навіть якщо вжиті заходи (самостійний прийом антибіотиків, спринцювання і сидячі ванночки з відварами шавлії, чебрецю або ромашки аптечної і інше) дали результат і дискомфортний відчуття зникло, візит до лікаря відкладати не можна. Тільки точна діагностика, проведена професіоналами, дасть можливість лікарю підібрати ефективне лікування і уникнути виникнення важких, загрозливих здоров'ю ускладнень.

Більше інформації про больовому синдромі при сечовипусканні ви отримаєте, переглянувши даний відео-огляд:

Циганкова Яна Олександрівна, медичний оглядач, терапевт вищої кваліфікаційної категорії.