Печіння в горлі чому виникає відчуття печіння в горлі та на мові?

Печіння в горлі та на мові - це дуже неприємні симптоми, які приносять масу незручностей. Подібні явища можуть виникати епізодично, наприклад, при вживанні гострої або гарячої їжі. Але якщо відчуття печіння турбує регулярно, необхідно шукати причину цього стану.

Причини печії в горлі

Причин, що викликають печіння в горлі, чимало. І далеко не всі з них пов'язані тільки з ураженням верхніх дихальних шляхів. Найбільш часто до паління в горлі призводять такі патологічні стани:

  1. Інфекційно-запальні хвороби верхніх дихальних шляхів;
  2. Захворювання травного тракту;
  3. Травматичне ураження слизової горла грубою їжею, термічний опік гарячою їжею;
  4. Алергічна реакція;
  5. Подразнення слизової оболонки горла тютюновим димом.

інфекції

Гострі респіраторні захворювання хворів кожен. Багатьом знайомі ці неприємні відчуття в горлі, які можна охарактеризувати, як першіння, печіння. Віруси і бактерії осідають на епітелії верхніх дихальних шляхів, викликаючи запалення. ГРЗ супроводжуються підвищенням температури, слабкістю, головним болем, нежитем.

при фарингіті (Запаленні глотки) людина скаржиться на біль в горлі і на проблеми з ковтанням. Крім цього, людини турбує кашель. при ларингіті відбувається запалення гортані. У цьому випадку крім печіння в горлі людини турбує осиплість голосу. Іноді навіть людина практично втрачає голос на час хвороби.

Інфекційні агенти можуть викликати також запалення піднебінних мигдалин. Це патологічний стан іменується тонзилітом. Печіння в горлі та наростаюча слабкість можуть бути початковими симптомами гострого тонзиліту (ангіни). При цьому недугу стан хворого швидко погіршується. Незабаром піднімається температура, з'являється озноб, а печіння в горлі трансформується в виражений біль, особливо посилюється при ковтанні. Хронічний тонзиліт також може турбувати печіння в горлі. На користь цього захворювання свідчать типові зміни мигдалин (збільшення, розпушення), слабкість, швидка стомлюваність, періодичне підвищення температури тіла.

Після перенесеного ГРЗ нерідко повне одужання не відбувається, по задній стінці глотки продовжують стікати слизові виділення з носа. Цей стан іменуються синдромом постназального затікання. Ознаками цієї недуги є відчуття печіння в горлі, скупчення слизу в горлі, кашель, відхаркування слизу, періодично закладеність носа. Ці симптоми особливо виражені вранці.

Захворювання органів травлення

Якщо людини часто турбує печіння в стравоході і горлі - потрібно задуматися про патологію органів шлунково-кишкового тракту. Відчуття печіння виникає при подразненні слизової стравоходу і глотки шлунковим вмістом, яке має більш кислу ph. Як же потрапляє шлунковий вміст сюди? Причиною тому можуть бути такі хвороби:

  1. ГЕРБ;
  2. гастрит;
  3. Грижа стравохідного отвору діафрагми.

гастритом називають запалення шлунка. Цей стан супроводжується печією, печіння в стравоході і горлі, а також відрижкою, болем в надчеревній ділянці.

для ГЕРБ характерно регулярне закидання шлункового вмісту в стравохід. Причиною розвитку цього патологічного стану вважають слабкість НСС. Виявляється ГЕРБ печією, печіння в стравоході і горлі, кислої відрижкою. Симптоми виникають після їжі. Грижа стравохідного отвору діафрагми протікає з такими симптомами як біль за грудиною, утруднення ковтання, печія, відрижка, відчуття гіркоти у роті, відрижка, осиплість голосу, кашель.

Примітно, що при цих захворюваннях шлунково-кишкового тракту шлунковий вміст здатне закидати навіть в порожнину рота. У такому випадку через подразнення слизової оболонки мови виникає локальне відчуття печіння і болю.

Печіння на мові

Як вже було написано вище, печіння мови може бути викликано захворюваннями травного тракту. Крім того, нерідко печія язика виникає при вживанні гострої їжі або певних медикаментів. В такому випадку хворобливі відчуття турбують людину недовго і незабаром проходять.

Якщо печіння мови турбує кілька днів і не проходить, це може бути ознакою глоссита - запалення мови. Глоссит може спостерігатися при інфекційних захворюваннях в порожнині рота, наприклад, при кандидозі. При цьому недугу на щоках і мовою можна виявити білий сирнистий наліт.

Зверніть увагу! Глоссит може розвиватися не тільки при інфекційному ураженні, а й при соматичних захворюваннях. Наприклад, В12-дефіцитна і фолиеводефицитная анемія призводять до розвитку гунтеровскій глоссита. При цьому недугу мова стає яскраво-малиновим, сосочки на його поверхні згладжені, а тому він виглядає немов полірований. Гунтеровскій глосит турбує людини палінням мови.

Печіння мови також відзначається при ксеростомии. Це патологічний стан, який розвивається через недостатню вироблення слини, яке супроводжується сухістю в роті. Ксеростомія існує не самостійно, є проявом основного захворювання, наприклад, цукрового діабету, залізодефіцитної анемії, порушення носового дихання, ураження слинних залоз і т.д.

Григорова Валерія, медичний оглядач