Печіння в очах

Зміст статті:

 • Причини печії в очах
 • Лікування печіння в очах
 • Профілактика при палінні в очах

Відчуття печіння, сухості, різі в очах є досить поширеним симптомом найрізноманітніших офтальмологічних захворювань. Якщо такі відчуття з'являються регулярно або взагалі носять постійний характер, то потрібно терміново звернутися за допомогою до окуліста. Ігнорувати ці явища, ставитися до них безтурботно або практикувати самолікування неприпустимо.


Причини печії в очах

Печіння в очах може бути викликано декількома факторами і бути проявом різних захворювань:

 • Інфекційні захворювання. Етіологія інфекційних захворювань очей може бути будь-який - бактеріальної, вірусної, грибкової, паразитарної. Найчастіше печіння свідчить про наявність у хворого інфекційного кон'юктівіта, блефарити. Нерідко печіння з'являється при захворюванні пацієнта ГРВІ або грипом. До паразитарних захворювань відноситься демомікоз - розмноження на століттях специфічних кліщів. Заразиться дуже просто - достатньо потриматися за поручень в метро або в автобусі, за який недавно тримався хвора людина, а потім потерти брудними руками очі.

 • Травми. Механічне пошкодження очей може носити непомітний характер - просте потрапляння в око пилу або дрібної смітинки.

 • Опік. Опікове ушкодження може бути термічним (від попадання в очі пара або окропу) або хімічним (попадання в очі хімічно активних речовин, наприклад, миючого засобу).

 • Перенапруження зору. Ця причина зустрічається дуже часто у людей, професія яких передбачає постійну роботу на комп'ютері. Незважаючи на те, що сучасні монітори вже не вимагають такого напруження зору, як раніше, але для багатьох і таке постійне пильну "вдивляння" в екран виявляється надмірним. До іншим таким професіям можна віднести постійну роботу з мікроскопом, маніпуляції з дрібними деталями і багато інших.

 • Алергія. Прояви алергічної реакції на яку-небудь речовину численні і варіабельні. Одним із симптомів алергії може виявитися печіння в очах.

 • Ендокринні захворювання. Деякі порушення ендокринної системи можуть супроводжуватися почервонінням століття, відчуттям печіння в очах, наприклад, при захворюваннях щитовидної залози.

 • Синдром сухих очей. Цей синдром пов'язаний з порушенням функціонування слізних залоз, що відповідають за постійне зволоження кон'юнктиви. Проявляється відчуттям потрапляння піску або сміття в очі, палінням.

 • Неправильна рефракція. Неправильно призначені окуляри або контактні лінзи можуть привести до появи відчуття печіння, різі в очах, почервонінням століття.

 • Очні захворювання. Серед інших симптомів різних серйозних офтальмологічних захворювань може бути і відчуття печіння.


Лікування печіння в очах

Так як відчуття печіння в очах не є власне захворюванням, а лише симптомом, проявом інших очних або загальних патологій, то основне лікування повинне бути спрямоване на боротьбу з основною проблемою, а не стільки на її прояв. У будь-якому випадку легковажно і безтурботно ставитися до цього симптому не можна. Необхідно якомога швидше звернутися до окуліста, який перевірить очі на наявність сторонніх тіл, зробить повноцінну діагностику і призначить специфічне лікування.

При наявності інфекції призначається специфічна антибактеріальна, противірусна, протигрибкова або протипаразитарна терапія як загальної дії (таблетки, уколи), так і місцевого у вигляді очних крапель. Глаукома і катаракта вимагають лікування саме основного захворювання, боротися з палінням буде марно, якщо хвороба буде продовжувати прогресувати. Для зняття запалення непогано допомагає закопування в очі відвару ромашки.

При сухості очей призначаються краплі штучної сльози. Протягом дня очам необхідно давати періодичний відпочинок. Для цього достатньо на кілька хвилин просто посидіти із заплющеними очима або підійти до вікна і якийсь час просто подивитися вдалину, "за горизонт» не фіксуючи погляд на якому-небудь конкретному предметі.

Неправильна рефракція вимагає повторної перевірки гостроти зору і призначення інших окулярів або контактних лінз. Алергія лікується призначенням антигістамінних і протиалергічних препаратів.

При опіках призначають пом'якшувальні краплі, протизапальні та антибактеріальні ліки для попередження розвитку ускладнень. Захворювання щитовидної залози вимагають специфічного лікування у ендокринолога, терапевта.

Для купірування сверблячки, печіння в очах, гіперемії століття можна використовувати промивання очей відварами звіробою або материнки, соком маргариток. При запаленні повік застосовують настої з чорниці або барбарису.

З давніх-давен відомий перевірений спосіб, який можна використовувати при будь-якому захворюванні очей - промивання чаєм. Метод універсальний, добре себе зарекомендував і абсолютно нешкідливий. Можна взяти вже заварені пакетики і просто покласти їх на повіки. Чай добре знімає роздратування, допомагає зняти запалення, але не є лікувальним. Він просто допомагає зменшити прояви захворювання, але не бореться з ним.

По темі: Вітаміни для очей - які найкращі?


Профілактика при палінні в очах

Профілактичні заходи полягають у своєчасному зверненні до окуліста при найменших підозрах на розвиток офтальмологічних захворювань. Рекомендується проходити диспансерний огляд у офтальмолога щороку, особливо людям, у яких вже є якесь порушення зору.

Для попередження інфекційного зараження необхідно ретельно дотримуватися правил гігієни, не можна чесати і чіпати очі невимитие руками.

При попаданні в око стороннього тіла потрібно попросити кого-небудь видалити смітинку з ока за допомогою ватної палички або куточком складеного чистої носової хустки. Якщо виявити і видалити сміття не вдається, потрібно відразу звертатися за невідкладною офтальмологічної допомогою.