Золотистий стафілокок в кишечнику (кишковий стафілокок)

Зміст статті:

 • Симптоми золотистого стафілокока в кишечнику
 • Причини золотистого стафілокока в кишечнику
 • Лікування золотистого стафілокока в кишечнику

Золотистий стафілокок в кишечнику - це заселення його слизової оболонки бактерією, що відноситься до групи стафілококів і здатної викликати інфекційно-запальний процес. Ця бактерія не завжди викликає запальну реакцію в кишечнику, а лише в тому випадку, якщо її концентрація перевищує допустимі значення. Це відбувається або при ослабленні імунних сил організму, або при харчових отруєннях.

У кишечнику здорової людини бактерія може бути присутнім в невеликих кількостях і з часом усуватися, завдяки роботі лакто і біфідобактерій, при нормальному рівні кислотності. Що стосується дітей, то у віці до року у них в кишечнику цей вид стафілокока повинен бути відсутнім.  


Симптоми золотистого стафілокока в кишечнику

Потрапивши в організм, бактерія швидко викликає перші симптоми отруєння, найчастіше цей час становить близько півгодини. У деяких випадках період інкубації може розтягнутися до 6 годин.

Серед симптомів, людина відзначає наступні:

 • Розлад шлунку. При цьому позиви до спорожнення кишечника регулярні, можуть виникати кожну годину.

 • Характер калових мас змінюється. Вони стають рідкими, слизовими. У деяких випадках можуть спостерігатися домішки крові.

 • Пацієнт скаржиться на гострий біль, місце їх локалізації - епігастральній ділянці і низ живота.

 • Отруєння супроводжується нудотою і блювотою.

 • Шкіра навколо анального отвору роздратована, можуть формуватися попрілості, навіть незважаючи на достатню гігієну.

 • Температура тіла піднімається, але, як правило, до невисоких значень і залишається в межах 37,5 градусів.

 • Спостерігаються загальні ознаки інтоксикації - втома, втрата апетиту, запаморочення, головний біль.

Що стосується дітей, то в ранньому віці зараження цим різновидом бактерій у них протікає більш гостро. На шкірі з'являється висип, малюк часто відригує фонтануючими масами, стілець пінистий, рясний і частий, в ньому може бути присутнім слиз і кров. Іноді спостерігається підвищення температури тіла до високих значень, в тих випадках, коли зараження кишковою стафілококом протікає по типу токсоінфекція.


Причини золотистого стафілокока в кишечнику

Серед причин потрапляння золотистого стафілокока в кишечник людини можна виділити наступні:

 • Вживання в їжу інфікованих продуктів. Найчастіше стафілокок живе в кондитерських виробах з кремом, консервах, технологічний процес виготовлення яких був порушений.

 • Прямий контакт з людьми-носіями золотистого стафілокока.

 • В умовах стаціонару, при проходженні медичних обстежень.

 • Під час пологів або годування грудьми, від матері до дитини.

Крім того, бактерія може почати активно розмножуватися на тлі падіння імунітету. Це відбувається навіть за умови того, що вона кілька років просто існувала в кишечнику людини, не викликаючи запалення.


Лікування золотистого стафілокока в кишечнику

Для того, щоб позбутися від бактерії в кишечнику, що спровокувала запальний процес і харчове отруєння, необхідно дотримуватися наступних принципів:

 • Використовувати протимікробні і антибактеріальні засоби, до яких у бактерії є чутливість.

 • Використовувати репеленти, щоб підвищити опірність організму інфекції.

 • Використання клізм для місцевого лікування інфекції.

 • Нормалізувати метаболізм, шляхом прийому вітамінно-мінеральних комплексів.

 • Нормалізувати мікрофлору кишечника і позбутися від дисбактеріозу.

Перш ніж зупинити вибір на тому чи іншому антибактеріальній засобі, необхідно паркан калу на бактеріальний посів. Після того, як буде виявлено оптимальний препарат, можна приступати до лікування. Найчастіше його призначають терміном від 7 до 10 днів.

У більшості випадків золотистий стафілокок реагує на напівсинтетичні пеніциліни, такі як Амоксиклав, на цефалоспорини першого та другого покоління, а також на: Ванкоміцин, Азитроміцин, Фузидин, Лінезолід.

Крім того, все частіше лікарі, для позбавлення пацієнта від бактерії призначають йому прийом спеціальних вірусів - бактеріофагів, які здатні ліквідувати стафілококи в організмі. У поєднанні з нитрофуранами (Ентерофурил, Ерсефуріл) бактеріофаги дають практично 100% гарантію лікування. Що важливо, подібна схема може застосовуватися навіть щодо грудних дітей.

Важливо в гострий період інфекційного процесу не забувати про відновлення водно-сольового балансу, так як він порушується в результаті блювоти і частої діареї. Одним з популярних засобів є препарат Регідрон. Якщо блювота не припиняється, лікарі рекомендую взяти Церукал, або ввести його внутрішньом'язово.

Для позбавлення організму від токсинів, що виділяються мікробами, можна прийняти активоване вугілля, ентеросгель, Полифепан, полісорб, або Смекту.

Що стосується пребіотиків, то приймати їх необхідно курсом, тривалість якого має становити не менше місяця. Що стосується препаратів, то найбільш популярні - це: Лінекс, Біфікол, Бифиформ, Біфідумбактерин, Лактобактерин, Ріфлора імуно, Колібактерин.

Важливо використання вітамінних комплексів, що обумовлено ускладненням їх всмоктуваності і синтезу під час інфекції. Найчастіше спостерігається дефіцит вітамінів А, Е, Д. При необхідності позбутися від мучить діареї можна прийняти Лоперамід, а для усунення спазму з кишечника - Но-шпу або Папаверин.

У деяких випадках показаний прийом антигістамінних препаратів, так як алергічні реакції є частими супутниками дисбактеріозу як у дітей, так і у дорослих. З цією метою лікарі рекомендують прийом таких засобів, як: Зіртек, Кларитин, Цетрин, Зодак.

Серед часто призначаються імуномодуляторів, які здатні не тільки стимулювати захисні сили організму в боротьбі з інфекцією, але і прискорити відновлення кишкової мікрофлори, найчастіше зустрічаються: Иммунал, настоянка ехінацеї. Всі вони є препаратами рослинного походження і не завдадуть шкоди організму.

Природно, що повноцінне відновлення неможливе без дотримання дієти, що щадить. Їжа повинна бути легкою, малосоленой, що не травмує кишечник. Варто відмовитися від жирної і гострої їжі, а також від продуктів, що містять грубі волокна, особливо в гострий період хвороби.