Чи завжди винен грибок? Причини і прояви оніходістрофія

Ураження нігтів сьогодні викликають багато проблем, пов'язаних з діагностикою причин, які їх викликали, і з вибором терапії. На жаль, часто при ониходистрофии необгрунтовано призначаються системні протигрибкові препарати, що пов'язано з труднощами діагностування. Дуже важливо для лікаря виявити на ранніх стадіях ті ураження нігтів, які поєднуються з патологіями внутрішніх органів, і своєчасно направити пацієнта до відповідного фахівця, оскільки ониходистрофии можуть виявитися першими проявами серйозних захворювань.

Які існують клінічні форми оніходістрофія?

Ониходистрофия - це трофічні порушення, які відбуваються з нігтями під впливом зовнішніх і внутрішніх факторів. Деформація нігтьових пластин часто стає частиною симптомокомплексу захворювань внутрішніх органів, що важливо при постановці загального діагнозу, зазначає. За деякими змінами нігтя можна запідозрити багато серйозні хвороби, а призначивши додаткове обстеження, виявити ці захворювання на ранній стадії їх розвитку.

Клінічні прояви оніходістрофія:

  • нігті Гіппократа;
  • онихолизис;
  • койлонізія;
  • оніхогріфоза;
  • склероніхія;
  • поперечна борозна нігтя;
  • оніхомадез;
  • поздовжні борозни нігтя;
  • оніхошізіс.

Причини і прояви основних форм оніходістрофія

Нігті Гіппократа - форма поразки, при якій нігті трохи товщають і при цьому пом'якшуються, набувають трохи опуклу форму годинного скла і трохи вигнутий вниз вільний край. Часто зустрічається при захворюваннях легенів і серця, нервово-психічних розладах, виразковий коліт, лейкозі, венозному застої. Іноді така форма нігтів може бути спадковою.

Онихолизис - це нездатність нігтя приростати до нігтьового ложа. При такій ониходистрофии ніготь відділяється від ложа з вільного краю в бік лунки, найчастіше відокремилася частина становить близько половини всієї пластини і набуває сіруватого забарвлення. Може бути як частковим, так і тотальним, розвивається при ендокринних порушеннях, шкірних захворюваннях.

Койлоніхія - деформація у вигляді чашоподібного вдавлення на поверхні нігтьової пластини. Найчастіше спостерігається така оніходістрофія на другому і третьому пальцях рук, може бути вродженою або розвинутися на тлі анемії, тяжких інфекцій, ревматоїдного артриту, виразкового коліту.

Оніхогріфоза - різке викривлення, збільшення і потовщення нігтя, коли він по формі починає трохи нагадувати пташиний дзьоб. Зазвичай вражає великі пальці стоп. Нігтьова пластина змінює свою текстуру і колір, стає опуклою, горбистої, дуже щільною, жовтувато-бурого або навіть майже чорного кольору. Кінчик виходить за межі пальця і ​​загинається вниз, іноді навіть закручується спіраллю. Причиною такої патології може бути хронічне подразнення нігтя або його травмування, плоскостопість, а також оніхомікоз або захворювання, пов'язані з порушенням кровообігу в нижніх кінцівках.

Склероніхія - своєрідний тип гіпертрофії нігтів, при якому вони різко припиняють рости, абсолютно втрачають еластичність, товщають, жовтіють (іноді до коричневого відтінку) і поступово відокремлюються від нігтьового ложа. Процес при цій ониходистрофии охоплює одночасно всі пальці, триває місяцями, іноді може виліковуватися мимовільно. Причиною розвитку найчастіше стає тривале лікування кератолитическими препаратами при онихомикозах.

Поперечна борозна нігтя - одна з найбільш часто зустрічаються дистрофий нігтя, яку ще називають борозною Бо. Це дугоподібне вдавлення у вигляді борозни, яке перетинає поверхню нігтя поперек - від одного валика до іншого Її поява можуть спровокувати висипання на тильній стороні кистей при екземі і псоріазі. Вона може проявитися через 1-2 тижні після сильного стресу або перенесеного інфекційного захворювання.

Оніхомадез - відділення від ложа всій нігтьової пластини, причому починаючи від проксимального відділу, і найчастіше тільки на великих пальцях рук і ніг. 
Основною причиною цієї ониходистрофии стає, як правило, порушення кровообігу і патологія нігтьової матриці, але може провокуватися стафілококами, стрептококами, деякими видами грибків і захворюваннями, пов'язаними з цими мікроорганізмами.

Поздовжні борозни нігтя - з'являються при травматизації нігтя і при порушенні кровообігу, але можуть служити симптомом коронарної недостатності, захворювань спинного мозку та навіть ВІЛ-інфекції. Іноді виникають при псоріазі, червоному плоскому лишаї, а також при ревматоїдному артриті. Поздовжні борозни можуть розташовуватися по бічних краях нігтя або займати всю його поверхню, бути суцільними або складатися з декількох частин на зразок бус з бісеру.

Оніхошізіс - розщеплення нігтів, на яке найчастіше скаржаться жінки, часто роблять манікюр із застосуванням різних лаків і видаляють його ацетонсодержащімі засобами. Ніготь при ониходистрофии зростає нормально до вільного краю, а потім паралельно йому розщеплюється на кілька шарів. Далі ніготь обламується або так і росте декількома тонкими шарами; якщо його обстригти - виглядає нормальним, але після відростання знову розшаровується.

Труднощі терапії оніходістрофія, загальне і специфічне лікування

Складність терапії оніходістрофія пояснюється багатьма факторами. По-перше, важко буває визначити причину захворювання, що викликало ураження нігтів. По-друге, лікування нігтів зазвичай дуже тривалий, ефект настає нескоро, що знижує прихильність пацієнтів до лікування.

Терапія повинна включати, крім лікарських препаратів і процедур, дієту з високим вмістом білкових продуктів, а також страв, що містять желатин. 
Для загальної терапії пошкоджених нігтів застосовуються препарати різних фармакологічних груп - антигістамінні, судинні, кошти хінолінова ряду, а у важких випадках - кортикостероїди, цитостатики, ароматичні ретиноїди.

Базова терапія ураження нігтів здійснюється за допомогою комбінованих вітамінно-мінеральних комплексів, здатних прискорювати зростання нігтьових пластин. Широке застосування в лікуванні пошкоджень нігтів знайшли апаратні методи - УФО, ПУВА-терапія, електрофорез.

Таким чином, ураження нігтів вимагають поглибленого дослідження за допомогою дерматоскопія і інших методів, щоб на ранніх стадіях діагностувати причину ониходистрофии, а також диференційованого лікування в залежності від виду ураження і причин, які його викликали.