Чи залежить імунітет від частоти виникнення хвороб

Чим частіше хворієш, тим вище імунітет - впевнені одні. Інші переконані: хвороби, такі одна за одною, послаблюють імунітет. Хто правий?

Відповіді на деякі часті питання про імунітет дала Сусанна Харитина, доктор медичних наук, керівник відділу профілактики інфекційних захворювань НДІ дитячих інфекцій ФМБА Росії.

Теоретично будь-який перенесене захворювання (особливо вірусне) стимулює імунітет і зміцнює його, а в кінцевому підсумку дозволяє людині протистояти алергії. З іншого боку, якщо у дитини є генетична схильність до дефектів імунітету, будь-яка хвороба може викликати серйозні ускладнення, які негативно позначаються на стані імунної системи.

Чи правда, що дитячі хвороби у дорослих людей протікають важче?

Безумовно, батько перенесе ту ж вітрянку набагато важче, ніж його син. Дорослі за рахунок зрілості імунної системи дають гіперреакцію на будь-який антиген - хвороби у них протікають з високою температурою і важкою інтоксикацією. Але немає гарантії, що дитина перенесе хворобу легко - у одного з 1000 дітей кір, вітрянка, краснуха викликають енцефаліт, а паротит у 10-20% дітей призводить до менінгіту. Тому дитину, як і дорослого, від хвороб краще оберігати.

Кажуть, найздоровіші і міцні люди в дитинстві весь час ходили з соплями?

Соплі викликають близько 200 збудників - перехворіти всіма (і отримати до них імунітет) неможливо. Часто хворіють діти з різних причин - як через дефекти імунітету, так і з-за умов життя. Зокрема, якщо в будинку курять, слизова дитини буде більш чутлива до вірусів і мікробів, і застудитися він буде частіше. В цілому часті хвороби послаблюють організм, а чим він слабший, тим важче переносить кожну наступну інфекцію. Якщо хтось і стають здорованя, то через те, що з віком беруться за розум - починають загартовуватися, займатися спортом, правильно харчуватися, - і це дає результат.

Вважається, що імунітет дозріває до року. Чи так це?

Діти до року рідше хворіють на вірусний захворюваннями, наприклад кір, так як їх охороняють антитіла - захисні білки, вироблені матір'ю. До 6-12 місяців материнські антитіла зникають з крові малюка, і він залишається беззахисним перед хворобою. І вже в цьому віці рекомендується вакцинація.

Багато батьків упевнені, що ризик ускладнень від щеплень багаторазово перевищує небезпеку самої хвороби ...

Абсолютно безпечної вакцина бути не може - вона містить активну речовину і тому може викликати небажані реакції. Дослідники з'ясували, що до поствакцинальних ускладнень існує генетична схильність. Коли з'явиться можливість вивчати геном кожного, можна буде виявляти дітей з особливостями генетики і прищеплювати їх за іншою схемою. Поки потрібно співвідносити ризик хвороби з ризиком вакцинації - серйозні ускладнення від щеплення вкрай рідкісні (1 випадок на мільйон щеплених), а від інфекцій і вірусів люди вмирають набагато частіше. Лікарі цинічно кажуть, що найкраща реклама вакцин - це смерть. Як тільки в 1990-і роки були зафіксовані перші смерті від дифтерії, біля кабінетів акцінопрофілактікі виникли черги.

нові щеплення

Від пневмококової інфекції - знижує частоту пневмококових менінгітів на 90% і пневмоній у дітей на 70%.

Від папілома-вірусу людини - захищає від раку шийки матки.

Від вітряної віспи - оберігає від вітрянки, особливо актуальна для жінок, які планують вагітність і не хворіли на вітрянку раніше.

Від респіраторно-синцитіальним вірусу (РСВ) - основної причини госпіталізації дітей до року і головної причини смерті недоношених дітей через недорозвиненість легенів.