Здоровий сон - найкращий захист від старіння

Під час сну виробництво кортизолу слабшає, за рахунок цього виробництво колагену-1 прискорюється, зміцнюється епідермальні і дермальні з'єднання, що призводить до зниження випаровування і максимально утримує вологу, і навпаки - недолік повноцінного сну пригнічує імунну систему, що призводить до проблем шкіри.

молекулярний рівень

Кортизол є найбільш біологічно активним глюкокортікоїдним гормоном. Він регулює вуглеводний обмін організму, а також бере участь у розвитку стресових реакцій. Для кортизолу характерний добовий ритм секреції. Його максимальна концентрація відзначається в ранковий час.

"Запам'ятайте, найкраще, що ви можете зробити для своєї шкіри, так це подарувати їй справжній, тривалий сон", - говорить кандидат медичних наук доктор Олена Стоянова. Адже в той час, коли ми нежімся в обіймах Морфея, організм напружено працює для того, щоб усунути в собі всі несправності, що виникли за день, і зарядитися за новою, відновити всі сили. Особливо інтенсивно працюють шкіра і печінку, намагаючись з усіх сил вивести з організму шкідливі речовини. Крім того, вночі прискорюється поділ клітин, тому косметичні продукти і лікувальні мазі впливають на шкіру особливо ефективно. Дослідження биопотенциалов мозку довело, що під час нашого сну клітини здійснюють гігантську роботу, щоб запрограмувати наш організм на зцілення і подолання будь-яких, навіть найскладніших, проблем. Все працює за однієї умови: сон повинен бути міцним і повноцінним.

Менше спимо - швидше старіємо

Так скільки ж годин сну потрібно людині? Для кожного норма індивідуальна. Деякі вчені вважають, що така потреба залежить, зокрема, від віку. Чим ми старше, тим менше часу нам потрібно для відновлення. У школярів норма становить 8-9 годин, у дорослих - 7-8, а у літніх потреба уві сні і зовсім знижується до 5-6 годин. Як відомо, сон впливає на нервову систему. Люди які сплять занадто мало - дратівливі, запальні і швидко втомлюються. В середньому ідеальне кількість годин сну становить 6-8. Саме стільки часу достатньо, щоб пройти всі 5 фаз сну. За кожну фазу сну відповідають різні гормони. Наприклад, гормон мелатонін і пролактин - за повільний сон.

Мелатонін - основний гормон епіфізу (шишковидного тіла мозку). Від нього залежить циркадний ритм (циклічні коливання інтенсивності різних біологічних процесів, пов'язані зі зміною дня і ночі. Не дивлячись на зв'язок із зовнішніми стимулами, циркадні ритми мають ендогенне походження, представляючи, таким чином, "внутрішній годинник" організму).

Пролактин - один з гормонів передньої долі гіпофіза. За хімічною будовою є пептидним гормоном. Фізіологічна роль пролактину остаточно не з'ясована, але майже всі відомі ефекти цього гормону так чи інакше пов'язані з розмноженням. Основним органом-мішенню пролактину є молочні залози. Пролактин необхідний для здійснення лактації, він підвищує секрецію молозива, сприяє дозріванню молозива, перетворенню молозива в зріле молоко. Він також стимулює зростання і розвиток молочних залоз і збільшення числа часточок і проток в них. Крім молочних залоз, рецептори пролактину виявлено майже у всіх інших органах тіла, але дія цього гормону на них поки не відомо.

Мелатонін, що є потужним антиоксидантом, починає вироблятися в організмі вже з десятої вечора і тільки в темному приміщенні, а руйнується при попаданні світла на зіницю. Якщо мелатоніну мало, сон буде коротким і нервовим, людина буде часто прокидатися. А при надмірному виробленню сон настане швидко, але все одно буде коротким і неспокійним. Контролювати цей процес звичайно можна, з цієї причини не рекомендується пити каву на ніч, так як настає збудження нервової системи і вироблення мелатоніну.

Всі залози внутрішньої секреції взаємодіють один з одним і коли "страждає" один гормон, це виражається і на інших. В цьому випадку організм негайно реагує і значно прискорюється процес старіння. У той період, коли організм знаходиться в четвертій, найглибшої фазі відпочинку (її часто називають дельта сон), яка переходить в останню, БДГ-фазу сну, збільшується виробництво гормонів росту і починається репаративна діяльність клітин і тканин. Недостатній або тривожний сон заважає цього важливого процесу зміцнення і відновлення сил. Переривчастий, неспокійний сон дуже шкідливий для здоров'я шкіри. На жаль, легке недосипання в нашому суспільстві вважають нормою. Все ж працюють, а спати - тільки даремно гаяти час. Будете постійно вигадувати у сну один час - ваше життя скоротиться на 10 років, а шкіра постаріє швидше. Зазвичай цей факт діє на людей вельми витвережували.

Все більше і більше експертів розглядають красу комплексно. Коли шкіра отримує користь від повноцінного сну, препарати і процедури працюють більш ефективно.

Вкрай важко лікувати шкіру як окремий орган, потрібно лікувати пацієнта комплексно. У пацієнта тьмяний колір шкіри і кола втоми під очима? Звичайно, можна накласти холодний компрес або нанести шар тональної основи. Але ж можна звернути уваги нема на наслідки, а на причини, це буде куди правильніше. Причина цього - брак сну. Балуйте, радуйте і любите себе!