Захищати і оберігати чому важлива цілісність рогового шару шкіри

Стан верхнього шару епідермісу обумовлює не тільки зовнішній вигляд шкіри, але і її здатність виконувати бар'єрні функції. Від цілісності рогового шару залежить, чи втримається в шкірі вода і не проникнуть чи в глибину інфекційні або токсичні елементи, чи не з'являться ранні зморшки і плями пігментації, не розвинеться чи підвищена чутливість. Причиною порушення рогового шару можуть стати не тільки травми або дерматози, а й агресивні косметичні процедури, тому лікар повинен обов'язково передбачити заходи по відновленню захисного бар'єру шкіри. Детальніше про це читайте на нашому порталі.

Бар'єри рогового шару шкіри і їх захисні функції

Один з найбільш відомих захисних бар'єрів шкіри - це так звані рогові лусочки, або корнеоцити. Вони формуються з зрілих кератиноцитів і, як цеглинки, щільно прилягають один до одного, з'єднані між собою особливими міжклітинних контактів - корнеосомамі. Скріплює компонентом цього шару служать міжклітинні ліпіди - холестерин, цераміди, жирні кислоти.

Від змісту церамидов і холестерину залежать фізико-хімічні властивості ліпідних шарів шкіри і в цілому проникність рогового шару. Ліпідні компоненти забезпечують шкірі міцність і цілісність, перешкоджають трансепідермальній втрати води.

Ліпіди рогового шару не тільки перешкоджають зневоднення шкіри, але і запобігають проникненню всередину різних некорисних водорозчинних речовин.

Ще один важливий захисний компонент рогового шару - натуральний зволожуючий фактор. Значну його частину становлять амінокислоти (такі як аргінін, глутамін), а також сечовина, молочна кислота, мінерали, цукру, деякі інші речовини. Недолік натурального зволожуючого фактора обумовлює порушення бар'єрної функції шкіри, що проявляється її постійної сухістю.

Одна з умов підтримки цілісності шкірного бар'єру - це баланс між формуванням нових клітин і відлущуванням старих. Для того щоб лусочки рогового шару спокійно і своєчасно отшелушивающего, необхідна участь ферменту хемотрипсину, в завдання якого входить руйнування міжклітинних контактів у верхніх шарах корнеоцитів, а активність цього ферменту залежить від води. Якщо рівень зволоженості шкіри низький, руйнування корнеосом сповільнюється, а рогові лусочки злущуються нерівномірно і не повністю, через що порушується цілісність епідермального бар'єру.

Всі захисні елементи рогового шару взаємодіють один з одним, і навіть при порушеннях хоча б в одній із структур знижуються захисні функції шкіри в цілому. Вона не може утримувати вологу і стає пересушеній, що проявляється:

  • відчуттям стягнутості після умивання;
  • поколюванням і лущенням;
  • виникненням хворобливих дрібних тріщин.

Поряд з перерахованими ознаками сухість шкіри часто супроводжується її підвищеної подразливістю й чутливістю, що приносить багато неприємних відчуттів.

Причини порушення рогового шару шкіри і заходи по його відновленню

Чинників, що порушують цілісність захисного бар'єру шкіри, досить багато. Зазвичай люди не замислюються про те, що шкіру треба захищати - адже вона сама ефективно захищає наш організм від шкідливих зовнішніх впливів. І тільки коли під впливом активного сонця, перепадів температур, сильного вітру та морозу, змін зволоженості навколишнього повітря, неякісного косметичного догляду і інших причин шкірний бар'єр порушується - ми відразу відчуваємо це по багатьох неприємних відчуттів: з'являються сухість, почервоніння, лущення, хворобливі відчуття.

Знизити захисні здатності шкіри можуть деякі косметичні процедури. Йдеться про хімічних пілінгу, деяких відбілюючих процедурах, дермабразія, шліфування та ін.

Агресивні косметичні процедури ушкоджують шкіру і знижують її захисні можливості, що може привести до інтенсивних втрат нею вологи, дефіциту ліпідів, розвитку запальних процесів з порушенням пігментації

Для відновлення цілісності рогового шару застосовують оклюзійні покриття без вмісту лікарських засобів, нанесення ліпофільних препаратів з оклюзійними властивостями, ліпідозаместітельную терапію.

Дуже важливо проаналізувати разом з пацієнтом способи і засоби домашнього догляду за шкірою, особливо ті, які пацієнт звик використовувати для очищення - часто це буває мило або досить агресивні лосьйони. Потрібно пояснити пацієнтові причини роздратування шкіри, які трапляються при застосуванні мила, підібрати такі кошти, які за час контакту зі шкірою, дуже чутливою після косметичної процедури, не встигнуть зашкодити і без того ослаблені бар'єрні структури, а навпаки, дозволять прискорити її відновлення.