Жінок витрушують з джинсів і вчать носити спідниці

Стиль нормкор (від англійського normal і hardcore) являє собою то неупереджене ставлення до одягу, яке можна спостерігати в загальній масі. Хлинув на вулиці у вигляді демократичних джинсів, кед і майок, він протистоїть гламуру, явно перемагаючи його в своїй масі. Однак чи не є таке ставлення до одягу згубним?

Відповісти на це питання ми попросили письменницю і громадську діячку Марію Арбатова.

Спідниця допускає руху, корисні для репродуктивних органів

- Марія Іванівна, як можна пояснити те, що розвиток моди викликає у людей почуття відторгнення, яке виливається в той же нормкор?

- На мій погляд, жителі економічно розвинених країн переживають пересичення від великої кількості одягу і тому надають їй все менше і менше значення. Плюс повальна американізація без розуміння того, що американці з'їжджаються як неліквіди з різних країн і намагаються не виділятися з натовпу з почуття самозбереження. Наприклад, на вулицях Нью-Йорка цікаво одягнені тільки чорні і фріки. А решта одягаються красиво і продумано тільки на урочистості.

- Чи носить нормкор тимчасовий характер або постійний? Спостерігалося таке байдуже ставлення до власного виду раніше чи ні?

- В постіндустріальному суспільстві одяг майже перестала бути маркером благополуччя і приналежності до певного кола. Бренди були вигаданий заради того, щоб люди носили практично те ж, що і всі інші, але при цьому все бачили, що вони заплатили більше, а, значить, марковані інакше. Тобто людство має справу з масовим обманом заради самоідентифікації багатих.
В індустріальному і доіндустріальному суспільстві люди ще більш серйозно ставляться до одягу, на них тиснуть стереотипи. Особливо в ісламському світі, де жінок обмежують в самовираженні. У деяких африканських країнах - через бідність. І навіть в Індії, де багато грошей, але повно забобонів, жінка, вийшовши заміж, найчастіше надягає сарі і скромно прибирає волосся в пучок. Хоча до заміжжя індійські дівчинки-підлітки дадуть фору навіть японським. Так що мова не про байдужість, а про новий зміщенні цінностей, коли ідентичність проявляється через інші речі. Через відтінки крою, через написи на футболках, через тату і т.д.

- Яку роль цей стиль несе жінкам?

- З одного боку, стиль унісекс робить життя більш зручною, більш вільної, забирає менше часу. З іншого боку, він змінює пластику, створює зовсім іншу роль.

Моя подруга Олена Ернандес - кращий викладач фламенко в Росії - більшу частину часу витрачає на те, щоб витрусити жінок з джинсів і просто навчити ходити в спідниці. І мова йде не про гендерні стереотипи, а про те, що жінка в спідниці рухається інакше, і її репродуктивні органи знаходяться в більшій порядку. Спідниця допускає більше рухів, корисних цих функцій організму.

Дрес-код - найнеприємніше, що принесла цивілізація

- Чи треба сьогодні взагалі надавати значення зовнішнім виглядом? Адже на роботі цінується тільки продуктивність. І чи втримається перед ним дрес-код?

- Дрес-код - найнеприємніше, що принесла цивілізація. Він вбиває здатність людини думати. Адже одяг - це мова, якою він звертається до світу, а дрес-код говорить за нього. Є маса фірм, які приватизують одяг, посмішку і навіть список місць, в яких можна обідати протягом робочого дня. Це - матриця, нищівна особистість, і людина сама повинна задуматися про неї, без роботодавця.
- А чи не є для жінки згубним нормкор в особистому плані?

- Думаю ні. Жінка, що відноситься до одягу, як до релігії, має успіх у одного типу чоловіків, а жінка, яка не вилазить з джинсів, в іншого. Як правило, ділові жінки згадують про можливості гардероба тільки до урочисті виходи. І я не бачу в цьому проблеми.

- У своїй останній фотосесії Мадонна сфотографувалася з зарослими пахвами. А по визнанню фахівців салонів краси, жінки все рідше роблять епіляцію в зоні бікіні. Як ви це можете пояснити?

- Вихід з патріархальних стереотипів завжди веде до розуміння того, що пахви повинен голити не той, у кого в паспорті написана приналежність до тієї чи іншої статі, а той, у кого ці пахви смердять. І зрозуміло, що з точки зору метаболізму, це скоріше чоловік, ніж жінка.

Епіляція в зоні бікіні, на мій погляд, повне перекручення, до того ж хворобливе, як мені розповідали. Вона в принципі з розряду китайсько-японського бинтування ніг на догоду чоловікові. Ставитися до жінок, що піддає себе подібної екзекуції, можна тільки з жалем, втім, як і до їхніх партнерів. Те ж саме з голінням ніг, яке винайшли жебраки повії, щоб малювати на нозі стрілку, коли у них не було грошей на панчохи. Все це - реклама заробітків салонів, які не що додає жінкам привабливості.

- Що піде за нормкором?

- У моді завжди кожне явище змінюється протилежним. Слідом за дуже короткими спідницями йдуть довгі і навпаки. Ця тенденція, звичайно, зміниться. Чи не на криноліни, а на що-небудь дуже сучасне і зручне.

Додайте до цього зростання інтересу до етнічної культури, завезення національного одягу з Індії, Китаю, Африки. Раніше сарі бачили тільки по телевізору, а сьогодні мати його для індійської вечірки вважається хорошим тоном, так само, як і спідницю для фламенко для іспанської вечірки. Сподіваюся, справа дійде і до сарафанів, що мають унікальну вишивку з важливою символікою оберегів.