Жінка за кермом - ще не водій?

До психолога прийшла засмучена жінка: "Доктор, мій старий зовсім розуму позбувся. Коли я за кермом, він безперервно дає поради:" Тепер поверни направо, тепер прямо. Що ти робиш, жінка? Ліворуч! Зупинись! І так без кінця "." Заспокойтеся, пані, в цьому немає нічого дивного. Це у чоловіків жінок-водіїв абсолютно нормальне явище ", - заперечує лікар." Як же нормальний! Адже я водій трамвая! "

Найбільш стара з відомих транспортних проблем відноситься до часу правління короля Людовика XV. В ті часи, якщо екіпажем керувала красива дама, то тут же збігалися всі її прихильники, що викликало затори і штовханину на вузьких і переповнених паризьких вуличках. Не дивно, що король наказав одному зі своїх міністрів швидко і делікатно усунути складну транспортну проблему. Міністр д'Аргенсон не наважився видати суворий указ і тим самим відновити проти себе паризьких красунь. Він прекрасно знав, що багато хто з них мають вплив при дворі, і тому краще не псувати з ні¬мі відносини. Багато часу пішло у нього на роздуми, перш ніж прийшла рятівна думка. Міністр видав "Заборона на керування засобами перевезення для всіх шановних дам у віці до тридцяти років". Дійсно, після цього в якості водіїв екіпажів вирішувалися виступати тільки найсміливіші жінки. Адже набагато менше мужності потрібно для того, щоб впоратися з екіпажем у вузькій вуличці, ніж для того, щоб визнати свій справжній вік. А дами, готові погодитися на тридцятирічний вік, вже не менше 20 років були не так сліпучі, щоб привертати до себе увагу. Цей випадок сьогодні прийняли на озброєння викладачі автошкіл, які застерігають своїх слухачок: "Запам'ятайте, якщо з вашої вини станеться аварія, то в газетах надрукують і рік вашого народження". Коротше кажучи, чоловіки з плином часу не стають більш винахідливі по відношенню до жінок, хоча і вселяють собі це.

У списках перших винахідників або конструкторів двигунів внутрішнього згоряння немає жінок. Однак їм належить інше, дещо менш славне першість. Найстаріше зі збережених газетних повідомлень про автомобільні дорожньо-транспортних пригодах (ДТП) пояснює, чому до нашого часу багато водіїв побоюються жінок-пешеходов.Бил якраз Понеділок 17 серпня 1896 року, коли високоповажна місіс Бригіта Дріскольс з Кройдона під Лондоном йшла зі своєю дочкою і однієї знайомої до палацу Кристал на прем'єру виступу Ансамблю народного танцю. По дорозі до театру вони, жваво розмовляючи, переходили кільцеву дорогу, що пролягає навколо території Все¬мірной виставки, і не помітили щит з попереджуючим написом: "Обережно, транспортні засоби без кінської упряжки". І саме в цей момент на дорозі проходили гонки трьох автомобілів з бензиновими двигунами. Місіс Дріскольс тільки посередині вулиці з жахом зрозуміла, що прямо на неї із запаморочливою швидкістю мчить екіпаж, якого вона ніколи до цього не бачила. В знак протесту вона под¬няла проти чудовиська парасольку від сонця, щоб відштовхнути його. У наступну секунду автомобіль збив її, і жінка з криком впала на землю. Переднє колесо переїхало їй голову, заднє - ліву ногу. Минуло півгодини, перш ніж її супутниці схаменулися настільки, щоб шукати лікаря і духівника. Водій же автомобіля захищався перед судом, доводячи, що він їхав зі швидкістю не більше 4 миль, т. Е. 6,4 км / год, так як його автомобіль більшу швидкість розвивати не міг. І суддя виніс історичний вирок, перший свого роду: "Місіс Дріскольс через свою власну неуважність стала жертвою дорожньої пригоди" .Мужчіни ж, очевидно, з тих пір переконані, що їм належить місце за кермом, а жінок - не більше, ніж парасольку від сонця для захисту. Знаходяться серед них і такі, які без сорому стверджують, що тільки чоловіки можуть опанувати і надійно управляти автомобі¬лем, а з жінками, за їхнім твердженням, небезпечно їздити.

Але ось що стосовно цієї небезпеки з'ясувала головний редактор французького журналу "Ві модерн" пані Анна Марія Раймонд. Вона пише, що багато чоловіків як тільки сідають за кермо, уявляють себе богами і стають мало не тиранами. Галантний автор статті мала на увазі тільки французьких водіїв, і їй було б важко перевести приказку про те, що на злодієві шапка горить. "Ві модерн" навіть організувала серед жінок анкетне опитування на тему, які їхні відчуття, коли автомобіль веде чоловік. Основне питання полягав в тому, щоб з'ясувати, чи надійно він керує автомобілем, так як саме вони, чоловіки, сидять на так званому передньому "сидіння смертника" і несуть відповідальність за своїх дітей. На питання, чи відчувають жінки почуття страху, коли за кермом сидить чоловік, 57% опитаних не вагаючись відповіли ствердно і додали, що це, перш за все, страх перед занадто швидкої і необережної їздою. Крім того, чоловік за кермом починає дратуватися і діє своєї нервозністю на всіх сидячих в автомобілі. 34% дружин вказали, що їхні чоловіки поводяться по відношенню до інших водіїв агресивно, особливо, якщо ті заважають їм швидко і з задоволенням здійснювати обгон.Госпожа Раймонд не мала наміру дискредитувати або обмовити чоловіків хоча б тому, що вони теж є передплатниками її журналу . Вона тільки хотіла нагадати їм, щоб вони їздили спокійніше і були уважнішими до інших. Більшість чоловіків не довіряють своїм дружинам. Опитування показало, що і члени їх сімей при їзді з ними також чув¬ствуют себе не кращим чином. І, якщо часом вони з почуття врожден¬ной делікатності на виривають у них з рук кермо або важіль управління, то при цьому обома руками закривають собі очі. Слід додати, що пані Раймонд проводила своє опитування тільки серед заміжніх жінок. Безумовно, щодо незаміжніх жінок з'ясувалася б більш несприятлива для чоловіків ситуація.

Їздять чи жінки гірше, ніж чоловіки?

Статистика показує, що по відношенню до кількості виданих водійських прав жінки хоча і мають більше дрібних аварій і порушень, але на їхньому рахунку набагато менше серйозних ДТП. Досвід розглядів прокуратурою свіде¬тельствует про те, що на кожні 240 дорожніх проісше¬ствій з серйозною шкодою для здоров'я тільки одне відбувається з вини жінки. За іншими даними жінки є причиною подій зі смертельними наслідками тільки в 3% випадків. Значно менша кількість всякого роду дорожньо-транспортних пригод у жінок-водіїв відбувається через алкогольне сп'яніння. У зв'язку з цим можна виявити одну вельми цікаву залежність. У Чехії, наприклад, відзначається збільшення числа ДТП з вини водіїв, які перебувають у стані сп'яніння в дні свят Вацлава, Йозефа, Карла та інших улюблених чеських покровителів. Але при цьому ніколи не спостерігалося зростання числа пригод з вини нетверезих жінок на свята Анни, Марії або на Міжнародний жіночий день. Незважаючи на ці безперечні і незаперечні факти, марновірство XX і, як показує життя, XXI століть продовжує наполягати на тому, що перебігла дорогу чорна кішка і жінка за кермом віщують аварію.

Насправді все набагато простіше. Жінки їздять не гірше, а просто трохи інакше. У них дещо інший стиль водіння. Фахівці вважають, що чоловіки роблять більшість аварій через неосто¬рожності, переоцінки своїх здібностей і можливостей автомобіля або недотримання правил дорожнього двіже¬нія. При цьому у жінок причинами інцидентів найчастіше є зайва обережність, надмірна педантичність, недооцінка своїх здібностей і недоста¬точний досвід. Іноді і зайвий страх змушує жінку тиснути занімілою ногою на гальмо в момент, коли абсолютно очевидно, що тільки збільшення швидкості може допомогти уникнути ДТП. Недарма девіз кубинських жінок-водіїв говорить: "Мати, яка дарує життя, охороняє життя і на транспорті". Це означає - не підкорятися інстинкту самозбереження, а направляти його силою свого розуму.

Досвід участі жінок в автомобільних змаганнях показує, що багато хто з них їздять набагато краще, ніж посередні водії-чоловіки. Це в основному жінки, чоловіки яких їздять з ними і підтримують їх в їх захопленні, допомагають їм набути достатнього досвіду водіння. Вони вірять в своїх дружин, які не нервують їх, а навпаки, намагаються передати їм свій досвід. Про помилки дружин ці чоловіки говорять не під час їзди дратівливо, а пізніше, в спокійній обстановке.В сім'ях же, де є один автомобіль для всіх її членів, жінкам на перших порах буває набагато складніше навчитися керувати ним. Чоловік, який іноді ще сам не має водійських прав, зазвичай з видом присвяченого в таємниці водіння дає поради, наказує і, головне, нервує дружину. Незважаючи на всі ці труднощі, і сьогодні зустрічається досить багато досвідчених жінок, які своїм іскус¬ством водити автомобіль подають приклад багатьом іншим учасникам руху. Однак дивно, що саме про образцо¬вих жінок-водіїв говорять і пишуть набагато менше, ніж про більшість їхніх колег чоловіків. Зрозуміло, майстерність в будь-якій області не досягається легко. Той, про автомобіль якого можна сказати: "Взимку варто на підпорах, а влітку висить на дереві", великих успіхів не доб'ється. Цілком зрозуміло, що починає жінці, яка не має ні достатнього досвіду водіння, ні впевненості в сталевих нервах свого чоловіка, перші поїздки краще здійснювати без нього. Не слід їздити і однієї. Потрібно запросити знайому, яка має досвід водіння, щоб при ваших перших спробах керувати автомобілем вона перебувала поруч і надихала вас при проїзді викликають страх перехресть і складних ділянок. Якщо у вас немає такої приятельки, обра¬тітесь в найближчий автомотоклуб. Там завжди знайдуться жінки-водії, готові допомогти початківцям. Як не дивно, жінки в якості перших наставні¬ков при водінні бувають більш терплячими і розумними. Можливо, у них краще пам'ять і вони не забувають про свої перші кроки так само легко, як чоловіки. Хоча, чесно кажучи, у чоловіків швидше проявляється собственні¬ческое ставлення до автомобіля.

Для своєї першої поїздки вибирайте час, коли дорожній рух найменш інтенсивно. У суботній день після обіду або в неділю вранці вам буде легше навчитися водити автомобіль, ніж, наприклад, після обіду в п'ятницю або в неділю ввечері, коли з пріго¬родних зон в місто повертаються колони автомобілів. Для перших поїздок п'ятницю взагалі не підходить. Це жодним чином не пов'язано з твердженням класика К. Й. Ербена, що п'ятниця - нещасний день. Просто в цей день зазвичай буває багато покупців біля магазинів і на дорогах, багато сімей в нервозному стані від'їжджають на відпочинок. Крім того, кожен, хто весь тиждень старанно працював, до кінця тижня стає втомленим і виснаженим. В післяобідній час в п'ятницю відзначається підвищений число дорожньо-транспортних пригод та без водіїв. Тому не варто ускладнювати дорожню ситуацію в цей день. У будній день не майте зі свого боку жертвою виїхати іноді в 4 або 5 год ранку. Зрозуміло, якщо ви відчуваєте себе такою, що відпочила. Але ніколи не робіть цього після повернення напередодні з веселої розваги. Виїхавши рано вранці, спокійно огляньте всі складні ділянки, зазвичай викликають у вас страх, і переконайтеся, що в принципі їх легко освоїти. В цей час вулиці будуть належати тільки вам, ніхто не стане сигналити, щоб ви їхали швидше, і пішоходів на дорогах в ці години значно менше. Крім того, поїздка в такий час має ще одне неоціненне перевагу: немно¬гіе чоловіки в цей ранній час жадають супроводжувати своїх дружин в поїздці, і тому їх легше переконати довірити дружині ключі від автомобіля, хоча в інший час вони ховають їх під подушкою.

Згодом і найбільший противник жінок за кермом безмовно визнає, як добре, коли дружина вміє водити автомобіль. Один зробить це добровільно, інший - після того, наприклад, коли при нападі жовчного міхура дружина безпечно і швидко доставить його в пункт невідкладної допомоги. Цікаво, що цю істину першими зрозуміли професійні водії. Це проі¬зошло, очевидно, після того, як вони переконалися, що водійські права дружини можуть іноді врятувати їх власні. Минуло чимало часу, перш ніж ця істина стала загальновизнаною. Тому було удівітель¬ним, коли свого часу директор великої компанії міжнародних перевезень в Атланті повідомив, що, на його думку, жінки керують автомобілем так само добре, як і їх партнери-чоловіки. Більшість жінок-водіїв цієї компанії досягли віку, коли вони вже не повинні піклуватися про маленьких дітей, і їздять зі своїми чоловіками. При цьому в дорозі подружжя змінюють один одного таким чином, що дружини ведуть автомобіль на протяжних ділянках доріг, а чоловіки сідають за кермо в більш складних ситуаціях - при проез¬де через місто і при під'їзді до вантажних майданчиків. Багато автотранспортні компанії, які раніше утримувалися від прийняття на роботу таких супруже¬скіх пар, змінили свою думку з цього приводу і зараз навіть підшукують і з задоволенням зустрічають профес¬сіональние подружні екіпажі. І це цілком логічно. Ніхто так дбайливо не охороняє чоловіка від небезпек далеких доріг і нічних поїздок, як його власна законна дружина. Хоча не кожна подружня пара, що має водійські права, прагне працювати на міжміських перевезеннях, все ж такий досвід нас, жінок, дуже надихає. Це підтверджує, що подолано один зі старих забобонів на транспорті. Описаний метод чергування водіїв при междуго¬родних перевезеннях може бути використаний і любітель¬скімі парами. Змішані екіпажі вже давно іспользу¬ют його на автомобільних змаганнях. Але в багатьох сім'ях партнери при тривалих поїздках чергуються і за іншим принципом: через певне число кілометрів пробігу або інтервал часу. Помилка такої системи полягає в формальному підході, так як при цьому не враховуються відмінності в стилі водіння і здатності партнерів. Той, для кого більш звична ситуація міського дорожнього руху і хто швидше в ній орієнтується, повинен керувати автомобілем при проїзді через місто і під час поїздок на відпочинок. В умовах руху в місті менш досвідчений водій марно витратить час і нерви.

Чоловіки захоплюються швидкою спортивною їздою по дорогах з великим числом поворотів та інших важких ділянок, долаючи які, вони можуть з бравадою продемонструвати своє мистецтво. Жінки-водії більш зібрані і уважні на протяжних, требую¬щіх завзятості маршрутах, коли менше тягне на розмови. При спортивних змаганнях більшість гонщиків зазвичай також змагаються у своїй майстерності на швидкісних і особливо важких ділянках траси, а на тривалих і одноманітних відпочивають в ролі штурмана. Однак даний принцип не може бути однаковою мірою придатним для всіх пар. Багато що залежить від характеру, досвіду, а нерідко від душевного і фізичного стану в даний момент.

Але одне правило, без сумніву, має бути бесспор¬ним завжди і за будь-яких обставин: той з подружжя, хто в даний момент не сидить за кермом, не повинен робити іншому зауваження з приводу його водіння або нервіро¬вать його своїми міркуваннями. У кожного свій стиль водіння, і він має на нього повне право, якщо цей стиль, звичайно, не є свідомо поганим або опас¬ним. Вже одне те, що ви передали кермо партнеру, підтверджує вашу довіру до нього і визнання особенно¬стей його стилю управління автомобілем. Тому ви повинні змиритися з тим, що важко знайти двох людей, які керують автомобілем абсолютно однаково. Якби все гонщики їздили однаково в змаганнях автомобілів однакових марок, ніхто не зміг би стати победітелем.Кроме того, з місця попутника, який сидить поруч з водієм, ситуація перед автомобілем і біля нього виглядає дещо інакше, ніж це бачить водій, який і сам знає , як слід поводитися. Змушувати до обгону кого-небудь, хто не має для цього бажання або сміливості, - значить спонукати його до небезпечних дій, що можуть призвести до аварії автомобіля, а можливо і не його одного. У той же час мовчання під час поїздки не виключає необхідності поговорити про помилки і труд¬ностях водіння пізніше, в спокійній обстановці і без зайвого порушення.

І ще одне на перший погляд незначне обставина слід завжди мати на увазі. Якщо ви сідаєте за кермо, змінюючи водія, не забудьте відразу ж привести в зручне для себе положення сидіння, дзеркало заднього виду і ремінь безпеки. Це займе всього дві секунди, які ви потім компенсуєте безпечної і надійної поїздкою. А адже саме це є для нас найголовнішим. Точки зору з приводу важливості окремих явищ можуть бути різними. На думку деяких американських психологів, найголовніше, щоб жінка за кермом завжди вміла до речі посміхнутися. Однак, за наявними даними, більше 60% американок не володіють цією якістю. Мабуть, при встановленні даного факту була упущена одна важлива деталь - це були саме ті жінки, поруч з якими під час поїздки сиділи їхні чоловіки. З огляду на, що навчання подібного мистецтва важко включити в програму автошкіл, в Нью-Йорку терміново відкрили інститут, в кото¬ром жінок навчають чарівним посмішкам. Питання тільки в тому, як довго вона протримається на обличчі випускниці, коли вона дізнається, що плата за курс навчання складає 200 доларів.

Відомо, що більше половини слухачів водітель¬скіх курсів в автошколах складають жінки. Це не можна пояснити їх великим інтересом до автомобілів. Просто до недавнього часу водійські права получа¬лі в основному чоловіки, а серед нас, жінок, набагато більше тих, хто їх до цього часу не мав. У багатьох обла¬стях, особливо там, де зайнято багато жінок, - серед медичних працівників, викладачів, в торгівлі - вміння керувати автомобілем все більшою мірою стає невід'ємною складовою частиною професії! І інші жінки зараз починають розуміти, що водіння автомобіля для людини XX століття є необхідністю, а знання правил дорожнього руху - одним з основних умов запобігання безглуздих трагедій пішоходів, водіїв та членів їх семей.Чем більше жінок стає водіями, тим більшою мірою виникає необхідність без зайвого клопоту і тривалих пошуків дізнатися те, що їх цікавить, про що вони забули запитати в автошколі або на що у них не залишилося часу. Тому ми намагалися, щоб на наступних сторінках цього сайту вони знайшли відповідь хоча б на деякі з цікавих для них питань.

Закінчити статтю можна древньою історією, яка, через сторіччя, висловлює почуття сучасних жінок. У 1140 році король Конрад, змусивши здатися фортеця Вайнсберг, вирішив стратити всіх чоловіків. Жінкам же дозволялося не тільки піти, але і взяти з собою все найдорожче, що вони зможуть забрати. Вайнсбергскіе жінки винесли на руках своїх чоловіків. Якби в подібній ситуації опинилися ми, жінки XX століття, повірте, що в своїх, вибачте, в наших сімейних, автомобілях ми, безсумнівно, відвезли б, крім дітей і улюблених речей свого туалету, і своїх чоловіків. При цьому ми зовсім забули б про те, скільки разів вони строго дорікали нас за помилки в управлінні автомобілем, що відбувалися через відсутність практики і недостатньої досвідченості. До речі, не вважатимуть вони це приводом, щоб частіше надавати нам місце за кермом?