Жіноче здоров'я та менопауза до чого призводять гормональні зміни?

Під час менопаузи в організмі жінки відбуваються гормональні зміни, які значним чином впливають не тільки на дітородну функцію, а й на стан багатьох систем організму. Припинення менструацій супроводжується стрімким зниженням рівня жіночих гормонів, що відображається на жіноче здоров'я. Сьогодні розповість, як впливає на здоров'я менопауза, яких проблем варто очікувати після цього періоду і як їх можна запобігти або вирішити.

Як гормональні зміни під час менопаузи впливають на здоров'я жінки?

Для періоду менопаузи характерно зниження рівня жіночих статевих гормонів. В першу чергу такі зміни впливають на внутрішні статеві органи жінки. Однак естрогени виконують і інші важливі функції, що дозволяють підтримувати здоров'я організму. Серед них:

  • захист судин від холестеринових бляшок;
  • регуляція водно-сольового обміну;
  • підтримання щільності кісток;
  • підтримання щільності і зволоження шкіри та ін.

У період менопаузи знижується рівень жіночих статевих гормонів.

Тому зниження рівня даних гормонів підвищує ризик появи різних проблем:

  • з тазовими органами;
  • з печінкою;
  • зі скелетом;
  • з серцево-судинною системою;
  • з очима.

Опущення тазових органів після менопаузи

М'язи тазового дна в молодому віці знаходяться в тонусі, однак після менопаузи м'язова підтримка слабшає, в результаті чого сечовий міхур, матка, пряма кишка або піхву можуть зміщуватися вниз. У такому випадку жінка відчуває дискомфорт, можливі больові відчуття і кровотечі, проблеми з сечовипусканням або дефекацією. Найчастіше з цією проблемою стикаються жінки після природних пологів, а також пацієнтки із зайвою вагою, в результаті чого тиск на тазові органи збільшується.

Що робити?

Звертатися до лікаря! Багато жінок відкладають лікування, тому що їм просто незручно звернутися до фахівця з такою делікатною проблемою. Однак пам'ятайте, що у 41-50% жінок спостерігається певна ступінь пролапсу (за даними International Urogynecology Journal). Тому при відчутті чужорідного тіла, випинання в області піхви, дискомфорту, болю, проблем із сечовипусканням і / або дефекацією обов'язково звертайтеся до гінеколога і / або уролога. Залежно від ступеня пролапсу, лікар може порекомендувати вправи для зміцнення тазових м'язів (наприклад, Кегеля) або ж призначити операцію.

Як менопауза впливає на здоров'я печінки?

Печінка - досить потужний орган, який має здатність до регенерації. Це не дивно, беручи до уваги, що саме печінку щодня очищає організм від різних токсинів. Естроген в якійсь мірі захищає печінку від пошкоджень, проте у міру зниження його рівня після менопаузи, здоров'ю печінки може загрожувати небезпека. Естроген захищає мітохондрії (енергетичні центри) клітин печінки, при відсутності такого захисту природного фільтру Вашого організму потрібен особливий догляд.

Що робити?

Профілактика завжди краще лікування, тому важливо знати, як захистити печінку від захворювань, а також пам'ятати, що для підтримки здоров'я даного органу просто необхідно рухатися. Також рекомендує спробувати вправи для печінки.

Після менопаузи підвищується ризик аутоімунних захворювань

Втома, перепади настрою, припливи - характерні ознаки менопаузи, які проявляються у більшості жінок. У той же час такі симптоми можуть свідчити про аутоімунних захворюваннях - розсіяний склероз, вовчак, ревматоїдний артрит. Зниження рівня естрогену може призвести до запалень в організмі, а в деяких випадках - і до аутоімунних захворювань.

Що робити?

Не залишайте без уваги симптоми, які проявляються в період менопаузи, обов'язково звертайтеся до лікаря.

Сухість очей - часта проблема, з якою жінки стикаються після менопаузи

У період менопаузи знижується рівень не тільки естрогену, але і тестостерону, який відіграє важливу роль в належне функціонування мейбомієвих залоз. Ці залози виробляють секрет, що захищає поверхню очей. У міру зниження рівня тестостерону жирний шар захисного речовини стає все тоншою, в результаті чого рідина швидше випаровується з поверхні очей, викликаючи відчуття сухості і дискомфорту. Після менопаузи знижується функція слізних залоз, тому сухість очей після менопаузи - досить часте явище.

Що робити?

Навіть людям з відмінним зором необхідно щорічно відвідувати офтальмолога з метою профілактичних оглядів, особливо після 40 років. Проблему сухості очей можна вирішити за допомогою спеціальних крапель, які призначить фахівець.

Як менопауза впливає на здоров'я кісток?

Остеопороз робить кістки крихкими і ламкими. Естроген грає важливу роль в підтримці здоров'я кісток, тому в період після менопаузи значно підвищується ризик розвитку остеопорозу.

Відмова від шкідливих звичок, регулярна фізична активність, здорове харчування і контроль ваги - важливі фактори, що дозволяють знизити ризик проблем зі здоров'ям після менопаузи.

Що робити?

Щоб запобігти розвитку остеопорозу, необхідно вживати достатню кількість кальцію і вітаміну D, а також регулярно виконувати вправи. Відмова від шкідливих звичок також знижує ризик розвитку даного захворювання. Однак в деяких випадках корекції способу життя недостатньо, тому лікар може призначити спеціальні препарати, що збільшують щільність кісток.

Читайте також: менопаузальних терапія для омолодження: ексклюзивні поради від доктора Шаврин

Після менопаузи здоров'я серцево-судинної системи знаходиться під загрозою

До менопаузи здоров'я серцево-судинної системи жінок захищають естрогени. Однак після настання менопаузи ризик розвитку інфаркту та інших захворювань зростає в 5 разів. Тому в цей період жінкам обов'язково необхідно стежити за рівнем холестерину, цукру в крові, тиском, щоб виконувати всі рекомендації лікаря.

Правильний спосіб життя - відмова від шкідливих звичок, регулярна фізична активність (мінімум 30 хвилин в день), здорове харчування, контроль ваги - необхідний, щоб запобігти виникненню проблем зі здоров'ям після менопаузи. рекомендує регулярно відвідувати лікаря і своєчасно інформувати його про появу будь-яких тривожних симптомів.