звездчатка

Корисні властивості і застосування зірочника середньої

Ботанічна характеристика звездчатки

Звездчатка (друге широко відома назва - "мокриця") являє собою багаторічна, рідше однорічна рослина. Належить воно до роду квіткових з сімейства гвоздикових.

Для звездчатки характерні повзучі пагони, проте зустрічаються види і без них. Стебла у трави голі, іноді волосисті, чотиригранні. Їх довжина становить від 10 до 30 см. У домінуючому більшості видів листки сидячі, лінійно-ланцетної або яйцевидної форми.

Квітки правильної форми, двостатеві, невеликі, в діаметрі досягають близько 20 мм. Залежно від типу налічується 4-5 чашолистків ланцетової, або ланцетно-яйцевидної форми. Прицветники листоподібні або перетинчасті. Пелюстки білого кольору.

Зав'язь у звездчатки одногнездная. Плід представляє собою багатонасінні коробочка циліндричної форми. Насіння округлої форми, горбкуваті.

Цвітіння рослини відбувається з пізньої весни до осені.

Звездчатка широко поширена по всій території Північної півкулі. У Росії її можна зустріти всюди як набридливо зростаючий бур'ян.


Корисні властивості звездчатки

Незважаючи на те що звездчатка - загальновизнаний бур'ян, з яким намагаються боротися все фермери, городники і любителі квітництва, вона має користь для людини.

У надземної частини рослини були виявлені наступні корисні речовини: каротин, сінаповую кислота, ефірна олія (в невеликих кількостях). У траві (у свіжій) містяться вітаміни С і Е. У золі звездчатки виявлено велику кількість хлору і солей калію.

Завдяки такому складу надземна частина звезчаткі ефективно використовується народними цілителями для лікування захворювань шлунково-кишкового тракту, ревматизму, печінки, внутрішніх кровотеч, подагри, легеневих хвороб, а також для нормалізації серцевої діяльності організму, для зміцнення нервової системи і лікування щитовидної залози.


застосування звездчатки

Звездчатка - ще не повністю вивчене цілюща рослина. Однак воно широко застосовується в гомеопатії і в народній медицині.

У гомеопатії на основі свіжої звездчатки готують есенцію, а в народній медицині - настої і відвари для лікування захворювань серця і судин, щитовидної залози, нирок, набряків, діареї, легких, ревматизму, а також висипів різного характеру.


Рецепти приготування лікарських засобів

Рецепт № 1. 1 столову ложку свіжого сировини необхідно насипати в ємність і залити 1 склянкою крутого окропу. Наполягати складу слід протягом чотирьох годин, після чого ретельно процідити. Схема прийому: по 1/4 склянки 4 рази на день до їди.

Даний настій призначається для обробки гнійних ран, виразок, а також корисний при болях в суглобах для зовнішнього застосування (ванни). Рекомендується компреси з настою прикладати до пухлин.

Гарячі компреси прописують для лікування хворих суглобів, при радикуліті, ревматизмі, поліартриті, а також при розтягуванні зв'язок.

Рецепт № 2. Слід відміряти 1 столову ложку трави і насипати її в ємність, залити сировину 200 мл крутого окропу і настоювати протягом 1 години, після чого процідити. Схема прийому: по 50 мл 4 рази на день.

Настій призначається як антисептичний засіб при бактеріальних захворюваннях нирок, легенів, шлунково-кишкового тракту і ротової порожнини.

Рецепт № 3. Для приготування відвару необхідно відміряти 4 столових ложки сировини, залити його 1 літром води і прокип'ятити 5 хвилин, а потім вимкнути вогонь і залишити настоюватися на 2 години, після чого процідити. Засіб призначається в якості примочок при лікуванні шкірних захворювань.

Рецепт № 4. Для приготування настоянки необхідно відміряти 1 столову ложку сировини, насипати в ємність і додати 300 мл горілки. Наполягати складу слід 2 тижні. Не забудьте його процідити. Схема прийому: по 20 крапель 1 раз в день. Настоянка призначається при болях в шлунку і в області кишечника.

В якості ефективного ранозагоювальний засіб використовується свіжий сік зірочника. Схема прийому: по 1 чайній ложці до їди 3 рази в день (можливе додавання меду)

При захворюваннях щитовидної залози і печінки також призначається свіжий сік зірочника, приймати який рекомендується протягом 10-15 днів за аналогічною схемою: 1 чайна ложка за 20-30 хвилин до їжі 3 рази на день.


зірочник середній

Зірочник середній представляє собою одно- іноді дворічна трав'яниста рослина, висота якого становить близько 30 см. Стебло рослини дуже тонкий і, як правило, лежить або піднімають. Він гіллясте, рівномірно і негусто облистяний. Форма листя яйцеподібні, кінці у них загострені. Верхні листки сидячі, нижні розташовані на черешках.

Квітки невеликі за розмірами, вони кінцеві або пазушні. Пелюстки білого кольору, двороздільні, на довгих квітконіжках. Характерною рисою є бутони, що не відмирають взимку. Плід рослини - довгаста коробочка з насінням ниркоподібної або округлої форми.

Цвітіння зірочника середнього відбувається з травня по вересень, а дозрівання плодів - з липня по жовтень.

Як цілющої сировини використовується трава рослини. Настої і відвари, приготовлені на її основі, надають болезаспокійливу, протизапальну, кровоспинну, ранозагоювальну, тонізуючу, стимулюючу і жовчогінну дію. Вони допомагають налагодити обмінні процеси організму, позитивно впливають на центральну нервову систему, стимулюють серцеву діяльність.

Рослина діє в різних напрямках. Препарати, виготовлені на його основі, виступають як ефективний жовчогінний, болезаспокійливий, протизапальний, відхаркувальний, ранозагоювальний, кровоспинний і тонізуючий засіб. Звезчатка середня стимулює роботу серця, обмін речовин, сприятливо впливає на центральну нервову систему.

Цей вид рослини рекомендується народними цілителями для лікування захворювань нирок, печінки, серця, легенів, а також призначається в якості дієвого проносного і антигистаминного кошти.

За допомогою настоїв з трави в народній медицині борються з радикулітом, ревматизмом, розтягуванням зв'язок. Це ефективне зовнішній засіб для лікування відкритих ран, золотухи, шкірних висипів, виразок, запалень очей.

Внутрішньо настойку з трави зірочника приймають також для лікування геморою, сухого кашлю, гепатиту, туберкульозу легенів.

Сік з трави призначається при схудненні і загальної слабкості як тонізуючий засіб, а також при авітамінозі, гепатиті, холециститі.


Рецепти приготування настоянок і відварів

Рецепт № 1. Необхідно взяти 1 Соловйов ложку сировини зірочника середнього та залити склянкою крутого окропу. Наполягати отриману суміш слід 4 години, потім процідити. Схема прийому: 4 рази в день (можна 3) по 50 грамів. Приймати засіб рекомендується при артритах.

Рецепт № 2. Буде потрібно взяти 500 г сировини, насипати в ємність і залити крутим окропом (1 літр). Далі потрібно поставити ємність на водяну баню на 10 хвилин, після чого процідити. Відвар призначений для зовнішнього застосування, його додають в ванну. Тривалість прийому ванни становить не більше 20 хвилин.


звездчатка дубравная

Звездчатка дубравная (інша назва - "совине зілля") являє собою багаторічна трав'яниста рослина, висота якого сягає 60 см. Стебло рослини полегающий, висхідний, зверху він вкритий залозистими волосками. Листя звездчатки дубравной тонкі, яйцевидної форми, сидячі. Квітки розташовані на довгих квітконіжках, у верхівкових і пазушних розвилках. Колір пелюсток білий. Плід рослини - коробочка.

Цвітіння відбувається з травня по середину липня. Характерною особливістю звездчатки дубравной є здатність видозмінюватися, вона має кілька підвидів. Зростає цей вид в лісах, вибирає вологі місця проживання.


звездчатка твердолисті

Звездчатка Твердолисті є багаторічна трав'яниста рослина, висота якого сягає 10-40 см. У нього тонке, повзуче і розгалужене кореневище. Стебло рослини чотиригранний, слабкий, ламкий, висхідний або прямостоячий. Плодоносить стебла коротші і особливо тендітні.

Листки сидячі, супротивні, лінійної або лінійно-ланцетної форми. По краю листя загострені. Їх довжина становить близько 70 мм, а ширина - близько 7 мм. На відміну від стебел, листя зірочника дуже міцні.

Квітки невеликі, в діаметрі вони досягають 3 см, розташовані на довгих квітконіжках, двороздільні, зібрані в діхазій. Колір пелюсток білий. Чашолистки яйцевидно-загострені, гострі по краях. Віночок великий: він практично вдвічі більше довжини чашечки. Квітконоси досить довгі і тонкі.

Цвітіння рослини починається в квітні і триває до червня. Плодоносить воно з червня по липень.

Даний вид активно зростає в хвойних, листяних і хвойно-широколистяних лісах, вважаючи за краще родючий грунт, зустрічається на лісових галявинах і серед чагарників. Місця його проживання - європейська частина Росії, Сибір (західна частина), Мала Азія, Кавказ, Іран і північна частина Африки.

Звездчатка Твердолисті вважається медоносним і кормовою рослиною. Існує припущення, що рослина може стати причиною отруєння коней.


звездчатка лісова

Звездчатка лісова (інші назви - "яскірка", "чаведа") являє собою багаторічна трав'яниста рослина, висота якого сягає 60 см. Стебло рослини, як правило, лежачий, іноді підводиться. Він гладкий і тільки на верхівці пухнастий.

Нижні листя - серцеподібної форми, загострені, верхні - довгасто-яйцевидної форми, сидячі. Квітки білого кольору, в кутах розгалужень стебла поодинокі, на кінцях гілок - напівпарасольках. Квітконіжки горизонтальні. У квіток звездчатки п'ять чашолистків, п'ять двураздельное пелюсток, десять тичинок і три стовпчики.

Плід рослини - коробочка довгастої або кулястої форми. Цвітіння даного виду відбувається з травня по серпень.

Цей вид звездчатки широко поширений в європейській частині Росії, в Україні, Білорусі, в Арктиці і на Кавказі. Рослина віддає перевагу сирі тінисті лісу, місця у лісових струмків і чагарників.

Звездчатка лісова є лікувальним рослиною. Настої, приготовлені на його основі, застосовують для лікування грибкових захворювань шкіри. У Мексиці вважається, що застосування рослини дає позитивну динаміку при лікуванні пухлин.

Варто пам'ятати, що рослина отруйна.


звездчатка Бунге

Звездчатка Бунге є багаторічним трав'янистим рослиною, висота якого становить від 20 до 50 см. Цей вид має тонкий, що стелеться кореневищем.

Стебла рослини прості, такі, що підводяться або гіллясті, вони дуже слабкі і крихкі, покриті залозистими волосками.

Довжина нижніх листя становить від трьох до восьми см, ширина - від двох до чотирьох см, вони яйцевидної або яйцевидно-довгастої форми. Верхні листки значно дрібніші, вони гладкі, сидячі.

Квітки знаходяться в пазухах і кінцевих діхазіях. Квітконіжки опушені, їх довжина становить 1-5 см. Чашолистки довгасті, з тупими кінчиками і вузькою облямівкою, їх довжина невелика, всього 4-6 мм. Пелюстки довші за чашолистки.

Плід рослини - коробочка яйцевидної форми, її розміри практично ідентичні чашечці.

Цвіте зірочник Бунге з травня по серпень. Рослина використовується в народній медицині для лікування набряків ніг, дерматомікози. Для приготування відварів заготовляють надземну частину рослини.

Протипоказання до застосування звездчатки

Звездчатку слід застосовувати з особливою обережністю людям, які мають схильність до алергічних реакцій. Слід припинити використання при індивідуальній непереносимості трави.