Подвоєння нирки у дітей

З усіх пороків нирки найбільш поширеним вважається її подвоєння. Сьогодні цю аномалію можна виявити в ранньому віці, при проведенні скринінгових УЗД. Раніше ж її виявляли тільки у дітей, які зверталися зі скаргами на болі в животі і попереку, мали ураження запального або іншого характеру.

Зверніть увагу

Нерідко подібна аномалія ніяк не відбивається на стані здоров'я і якості життя дитини, багато дорослих людей тільки в похилому віці дізнаються про подібну своєї аномалії, не зазначаючи за минулі роки проблем з сечостатевої системою. На функціональність органу подібне відхилення нерідко ніяк не впливає.

Подвоєння нирки у дитини: визначення поняття

Щодо інших вад розвитку та аномалій, подвоєння нирки зустрічається найбільш часто. За даними статистики дівчинки з подвоєною ниркою переважають над хлопчиками, і одностороннє ураження переважає над двосторонніми аномаліями.

Сучасні лікарі розуміють під терміном "подвоєння нирки" виключно вроджений дефект. При ньому формується часткове або повне подвоєння органу з одного боку (рідше - двостороннє).

В середньому, поширеність аномалії складає близько 10% від усіх відомих вад сечової системи дітей. Її відзначають в 1 випадку на 150 новонароджених, при цьому на односторонні пороки доводиться до 89%, а на двосторонні поразки - решту 11%.

Візуально це виглядає як дві зрослі нирки, в області одного їх полюсів, і у кожної з них є своє кровопостачання. Додаткова нирка зазвичай менше за розмірами, ніж нормальна (хоча можливі варіанти і з перевищує розміром). При цьому серйозних фізичних дефектів і неповноцінного функціонування сечовидільної системи сама наявність додаткової нирки не формує. Однак подібна аномалія може поєднуватися з іншими вадами розвитку або привертає до формування певних хвороб протягом життя.

Якщо аномальна нирка перевищує за розміром звичайну, в ній можуть виявлятися додаткові судини, збільшено кількість ниркових чашок або мисок. У частини дітей нирка практично повністю продубльована, від кожної нирки відходить сечовід, але одна дещо гірше розвинена.

Чи небезпечно подвоєння нирки для дитини?

З розвитком УЗД подібну аномалію стали виявляти у дітей, хоча вона існувала і раніше. Багато літніх людей дізнаються про наявність подібної аномалії, проживши повноцінне життя без будь-яких проблем. Тому ніяких фізичних незручностей або відставань у розвитку подібний порок не приносить, і лікарі нерідко тільки спостерігають дітей, рекомендуючи батькам лише повноцінний догляд і контроль харчування, профілактику різних уражень сечового тракту. Якщо виникають якісь проблеми, може послідувати призначення медикаментів згідно виявленої симптоматикою, оперативна корекція потрібно у виняткових випадках.

важливо

Батьки не повинні переживати і панікувати з приводу подібного відхилення, особливих відмінностей у розвитку малюка немає, і важливо лише стежити за тим, щоб нирки не перевантажували і не запалювалися.

У чому причини подібного пороку?

Як і багато інші пороки розвитку, проблеми з нирками виникають внутрішньоутробно, в періоді закладки органів і систем, і очевидних впливів в кожному конкретному випадку може бути багато, як і супутніх. Точної причини лікарі назвати не можуть, але є ряд факторів, які підвищують ризик народження дітей з аномаліями сечостатевої системи:

 • Шкідливі звички батьків і їх вплив на плід. Особливо це актуально для матері, але вплив на батьківський організм також важливо. Куріння, прийом алкоголю і психотропних препаратів впливає на правильність закладки тканин і органів, особливо на ранніх термінах вагітності. У зв'язку з цим, відмова від подібних звичок в період планування усуває хоча б частину факторів ризику.
 • токсичні сполуки, що проникають в організм різними шляхами. Особливо це важливо при роботі на шкідливих виробництвах, контакті з хімікатами і отрутами в побуті.
 • високі дози радіації, що впливають на тканини плоду. Особливо небезпечні рентгенівські промені, проведення КТ або часті рентгенографії в ранні періоди вагітності. Не менш небезпечно променеве лікування певних захворювань незадовго до вагітності.
 • прийом медикаментів, що володіють тератогенним і ембріотоксичну ефектом. Найбільшу небезпеку такі препарати представляють в період зачаття і до 12-ти тижнів вагітності. Ухвалення рішення про призначення медикаментів вагітним в цей період формує тільки лікар, щоб не нашкодити зародку.
 • різкий і виражений дефіцит вітамінів, мінеральних компонентів, нутрієнтів. Нерідко так буває при дуже поганому харчуванні жінки, голодуванні і дієтах, як лікувальних, так і похудательной.
 • вплив спадковості. Часто виявляється зв'язок між наявністю подвоєною нирки у батьків або близької рідні і виявленням її у дитини. Якщо обоє батьків мають подібну аномалію, шанси отримати її у дитини значно зростають.

Особливості будови подвоєною нирки дитини

В результаті дії всіх несприятливих факторів може ставати формування одночасно двох областей зростання нирки, з яких поступово формується дві окремих чашечно-мискової системи, але остаточно нирки між собою не розділяються, в силу чого подвоєна нирка буде покрита загальної фіброзної капсулою. Для кожної нирки судини будуть окремими, вони відходять від аорти, або буде мати місце один загальний артеріальний стовбур, потім розділяється на дві ізольовані частини, підходячи в результаті окремо до кожної нирці.

У деяких випадках артерії всередині подвоєною нирки можуть проникати з однієї нирки в іншу, що потім може сформувати певні складності, якщо потрібно видалення аномальної додаткової нирки.

На УЗД подвоєна нирка виглядає більшим звичайної, одна її частина більш симетрична і акуратна, при цьому друга більш активна функціонально.

важливо!

При додатковому окремому вході другого сечоводу в сечовий міхур прогнози щодо здоров'я краще, це знижує ризики різних ускладнень захворювань.

Особливості класифікації подвоєння нирки

За ступенем роздвоєння нирки можна виділити кілька варіантів патології. Виходячи зі ступеня формування чашково-мискової системи і тканини нирок:

 • повне подвоєння нирки, коли у кожного органу буде свій власний сечовід, чашково-лоханочний апарат, але вони розташовані паралельно одна одній і спаяні між собою. Обидві нирки відносяться до окремо функціонуючим органам.
 • неповне (часткове) подвоєння, коли подвоєною стає тільки паренхіма нирки і область судинної системи, при цьому чашечно-лоханочная система з мочеточником єдина.

Подвоєння можливо зліва чи справа, в крайніх випадках можна подвоєння обох нирок.

Особливим варіантом пороку стає подвоєння чашечно-мискової системи при єдиної паренхімі і капсулі нирки.

Подвоєння нирки у дітей: ознаки проблеми

Для самої аномалії типово безсимптомний перебіг, але порок розвитку привертає до формування більш частих захворювань сечовидільної системи в цілому. Зазвичай симптоми виникають при розвитку вторинних (на тлі наявного подвоєння) поразок нирки, але це буває не у всіх дітей і не у всіх випадках. Зазвичай симптоми різних патологій типові вже для дорослого віку, часом похилого.

Якщо говорити про симптоматиці в цілому, можна очікувати:

 • Запальні процеси в області нирок і сечових шляхів
 • Порушення сечовиділення в мисках (затримка в них сечі)
 • Розлади сечовипускання різних видів, але зазвичай без хворобливості
 • Втрата контролю за сечовипусканням, в разі, якщо аномальний сечовід дублюючої нирки зростається з уретрою або піхвою
 • Розвиток сечокам'яної хвороби (солі в сечі у дітей, дрібні конкременти)
 • Періоди розвитку набряклості
 • Епізоди підвищення тиску.

Найчастіше все цим симптоми виражені слабо, проявляються лише періодично, незначними симптомами.

При формуванні запального процесу в області подвоєною нирки може бути типовим:

 • Головні болі тривалого болісного характеру
 • Болі в серці і запаморочення, тахікардія
 • Порушення апетиту, аж до повної відмови від їжі
 • гарячкові реакції
 • Нудота і блювання
 • набряки
 • Проблеми з психо-емоційним розвитком, пам'яттю і відтворенням інформації.

При поширенні мікробів на область сечового міхура і уретри приєднуються симптоми циститу або уретриту.

Які ускладнення можливі при подвоєнні?

Якщо це односторонній процес, подвоєна нирка рідко формує ускладнення, і виявляється випадково. Якщо ж мова про двосторонній поразці, такий стан небезпечніше. Крім того, при неповному подвоєнні прогнози також краще, ніж при повному дублювання нирки. У дітей з подвоєнням можуть частіше виникати такі патології, як:

 •  пієлонефрит - запальний процес мікробного походження, який залучає до запалення балії і чашечки нирки.
 • можливе формування гідронефрозу, затримки сечі в області нирок, що призводить до атрофічних явищ.
 • схильність до сечокам'яної хвороби, коли формуються спочатку пісок і дрібні конкременти, які можуть перекривати сечоводи і приводити до обструкції, що формує ниркову кольку.
 • туберкульоз нирки, якщо збудники проникають через кров або зі струмом лімфи і активно розмножуються в ниркової тканини. Тривало ці обидві патології може себе ніяк не проявляти.
 • Пухлинні процеси в додаткової нирці, що пов'язано з тим, що і сама нирка нетипове освіту для організму. Тривало пухлини себе також не виявляють, злоякісні небезпечніше в плані прогнозу.
 • розвиток блукає нирки стає одним з ускладнень в силу більшої рухливості аномальної подвоєною нирки. Чим сильніше нирка опускається вниз або зсувається, тим гірше прогнози.

Якими методами визначається?

Сьогодні, поряд з іншими країнами, у нас на першому році життя застосовують УЗД-скринінг для визначення роботи нирок, тому аномалії розвитку виявляють швидко і рано. Після виявлення подвоєння нирок приймається рішення про тактику подальшого спостереження або лікування. Зазвичай призначаються додаткові обстеження у вигляді рентгенографії з контрастуванням, КТ або МРТ, урографії і дуплексне сканування судин нирок, щоб визначити судини нирок, також показана цистоскопія.

Не менш важливим є проведення цілої низки аналізів, які відображають функціонування нирок і наявність інфекції. До них відносять клінічні аналізи сечі, мазки з уретрального каналу і бакпосев сечі, біохімію сечі. У міру зростання і розвитку малюка йому проводять обстеження для оцінки функцій нирок в динаміці або ж контрольні дослідження, щоб визначити ефективність лікувальних заходів.  

Методики лікування подвоєння нирок

У разі повноцінного функціонування нирок і відсутності вторинних ускладнень, немає ніякої необхідності в хірургічному або будь-якому іншому лікуванні. Дитина буде періодично проходити профілактичні огляди у лікаря. Може знадобитися тільки дотримання дієти, яка нормалізує роботу нирок. Важливо виключати або скорочувати в раціоні обсяг копченої, гострої та солоної їжі, соусів і маринадів з сіллю і перцем, смаженої їжі. Ці продукти і страви суттєво впливають на роботу нирок.

При вторинних ускладненнях дитини лікують відповідно патології, рішення про операцію з видалення додаткової нирки приймають тільки, якщо вона вражена патологічним процесом.

Парецкі Алена, педіатр, медичний оглядач