Запах з рота (галітоз)

Неприємний запах з рота є поширеною проблемою, з якою стикався кожен чоловік. Якщо він присутній на постійній основі, то це відбивається на якості життя. Людина відчуває почуття незручності при спілкуванні з іншими людьми, у нього знижується впевненість в собі, падає самооцінка.

Може трапитися і так, що сама людина неприємний запах просто не помічає. На нього вказують або близькі люди, або лікар. Доктора називають неприємний запах з рота терміном "галитоз". Встановлено, що в 80% випадків його причиною стають ті чи інші порушення в ротовій порожнині. У 10% випадків неприємний запах з'являється через захворювання органів дихальної системи. В 5-10% випадків галитоз є наслідком хвороб внутрішніх органів, наприклад, шлунка, печінки, нирок. Іноді проблема пов'язана з аутоімунними процесами в організмі і навіть з онкологією.

Запах з рота може з'являтися виключно вранці, або після прийому їжі. У деяких випадках він присутній на постійній основі, незалежно від того, їв людина чи ні. Люди по-різному описують свої відчуття. Деякі з них вказують на те, що запах смердючий, тухлий, кислий, інші порівнюють його з запахом, що походить від зниклих яєць. Варіантів може бути безліч.

Якщо у людини з'являється підозра, що його дихання стало несвіжим, можна провести нескладні діагностичні заходи:

 • Слід докласти серветку до задньої частини мови, після чого понюхати її.

 • Понюхати можна зубочистку або зубну нитку через хвилину після її застосування.

 • Облизнути можна ложку, або своє зап'ясті, а потім оцінити їх запах.

Стоматологи здатні визначати несвіже дихання за допомогою спеціальних апаратів. Також існує кишеньковий апарат - галіметр. Він вимірює рівень сірководню в повітрі, що видихається і оцінює його за шкалою від 0 до 4.

Зміст статті:

 • Хвороби, які призводять до неприємного запаху з рота
 • Інші причини неприємного запаху з рота
 • види галитоза
 • Як позбутися від запаху з рота?
 • рекомендації

Хвороби, які призводять до неприємного запаху з рота

 • При ураженні нирок, при запаленні сечового міхура, нефрозі, пієлонефриті і ниркової недостатності з рота буде пахнути аміаком.

 • Стоматит, карієс, пародонтит здатні приводити до неприємного запаху.

 • Несвіже дихання спостерігається у людей з синдромом Шегрена. Іншими ознаками захворювання виступають: сухість у роті, біль в очах, світлобоязнь.

 • Якщо запах кислий, то це може бути ознакою виразкової хвороби шлунка або кишечника, гастриту тощо.

 • Отоларингологічні патології здатні спровокувати появу неприємного запаху з рота. До таких відносять: гайморит, синусит, тонзиліт, поліпи в носі, ангіна.

 • Поразка органів травної системи: холецистит, запалення підшлункової залози, дисбактеріоз кишечника та ін.

тухлий запах

Тухлий запах з рота з'являється тоді, коли у людини порушена функція печінки. Продукти розпаду потрапляють в системний кровотік, після чого з потоком крові досягають легенів і виділяються разом з вуглекислим газом.

Крім тухлого запаху з рота у хворого буде спостерігатися пожовтіння шкіри, слизових оболонок, сеча може ставати темного кольору, а кал світлого.

У ряді випадків до тухлих запаху з рота призводить прийом деяких медикаментів, які позначаються на функціонуванні печінки.

гнильний запах

Якщо ротова порожнина і ЛОР-органів у людини здорові, то гнильний запах з рота може вказувати на дивертикул або на пухлину стравоходу. У ньому затримуються частинки їжі, яка починає гнити. Це і стає причиною неприємного запаху. Ночами такі хворі часто відригують залишками неперетравлених продуктів. Щоб виявити патологію, необхідно відвідати гастроентеролога і пройти діагностику із застосуванням барію.

Іноді гнильний запах з рота вказує на важкі ураження органів дихальної системи. Він виникає при туберкульозі, гнійному бронхіті, пневмонії або абсцес легені. Такі патології вимагають лікування у пульмонолога.

Солодкуватий запах або запах ацетону

Якщо з рота чути запах, що нагадує аромат від стиглих яблук, або різкий запах ацетону, то це може вказувати на розвивається цукровий діабет. Причиною стає збільшення в крові рівня кетонових тіл, які потрапляють в легені і виділяються під час дихання разом з вуглекислим газом.


Інші причини неприємного запаху з рота

Іноді відбувається так, що неприємний запах з рота з'являється час від часу.

У цьому випадку причини можуть бути наступними:

 • У жінок перед початком місячних відбуваються зміни гормонального фону. Це може робити дихання несвіжим.

 • Прийом лікарських препаратів протягом довгого часу може спровокувати неприємний запах з рота. Вони призводять до того, що слини починає вироблятися менше, а це робить дихання несвіжим. Лікарські засоби, які провокують появу неприємного запаху з рота: препарати від алергії, седативні і гормональні препарати, антидепресанти, діуретики, антибіотики.

 • Стреси, емоційне потрясіння, тривалий нервову напругу негативним чином відбивається на стані організму. Тому неприємний запах з рота може бути наслідком нестабільності нервової системи.

 • Прийом в їжу, часнику, цибулі, капусти, спиртних напоїв, кави, цикорію і газованої води може стати причиною несвіжого дихання. Куріння також не дозволяє зробити запах з рота приємним.

Неприємний запах з-за проблем в ротовій порожнині

У дітей неприємний запах з рота може з'являтися через проблеми з зубами або яснами, так як хвороби органів травлення у них діагностуються набагато рідше, ніж у дорослих. Якщо стоматолог не виявить проблем з ротовою порожниною, то рекомендовано звернутися до отоларинголога.

Проблеми стоматологічного плану можуть бути наступними:

 • стоматити.

 • хвороби мови.

 • карієс.

 • Відкладення зубного каменю.

 • Прорізування зуба мудрості. При цьому в яснах з'являється кишеню, в який потрапляє їжа. Вона починає гнити і виділяти неприємний запах.

 • Захворювання слинних залоз.

 • Неякісна гігієна ротової порожнини.

 • Носіння зубних протезів, коронок, пластинок, брекетів і інших конструкцій.

Якщо запах з рота погіршується після сну, то найчастіше це відбувається через неякісну гігієни ротової порожнини. Стоматологи рекомендують чистити зуби перед сном і вранці. В іншому випадку бактерії будуть харчуватися залишками продуктів, які затрималися на зубах, після чого почнуть активно виділяти сірководень. Тому дихання вранці стає дуже неприємним.

Ночами слини виділяється менше, її не вистачає для нормального очищення зубів. Якщо немає можливості перед сном почистити зуби, то потрібно хоча б ретельно прополоскати ротову порожнину. Це дозволить зробити ранкове дихання свіже.


види галитоза

Розрізняють такі різновиди неприємного запаху з рота:

 • псевдогалітоз. Людина занадто переоцінює запах з рота. Дихання в цьому випадку може бути несвіжим, але не настільки, щоб це вказувало на будь-яку проблему. Навколишні зовсім можуть не відчувати неприємний запах, в той час як сам пацієнт його явно відчуває.

 • істинний галитоз. В цьому випадку неприємний запах відчуває і сама людина, і навколишні його люди. Іноді подібне порушення розвивається через особливості метаболічних процесів конкретного організму. Хоча виключати захворювання також не слід.

 • Галітофобія. При цьому сам пацієнт твердо переконаний, що у нього з рота пахне неприємно. Однак, як такого, запаху немає. Його не відчувають ні оточуючі людини люди, ні лікар.


Як позбутися від запаху з рота?

Якщо неприємний запах з рота вже з'явився, то можна зробити наступні заходи щодо його усунення:

 • Справитися з неприємним запахом допомагають такі продукти, як: насіння кропу, фенхеля, кмину або анісу, кавові боби, ялівець (ягоди), кардамон, імбир.

 • Щоб усунути неприємний запах з рота, можна випити склянку молока. Однак повністю позбутися від запаху часнику швидко не вдасться. Він виділяється не тільки зі шлунка, а й через пори шкіри. Тому доведеться почекати певний часовий проміжок.

 • Нейтралізує неприємний запах і усуває запальну реакцію в роті масло чайного дерева. Досить прополоскати їм ротову порожнину. З цією ж метою можна використовувати чорний чай, який згубний для бактеріальної флори.

 • Коли причиною галитоза стає шлунок, після консультації лікаря можна спробувати приймати прополіс. Ця речовина має протизапальну, антибактеріальну та противірусним ефектом.

Вода в боротьбі з несвіжим диханням

Дихання втрачає свіжість, якщо ротова порожнина пересихає. Слина не змиває залишки їжі, бактерії активно поглинають її і виділяють сірководень. Звичайна вода дозволяє позбутися від неприємного запаху з рота. Тому пити потрібно часто і багато. Природно, що споживати потрібно просту воду, яка не містить газу. Крім того, солодка газована вода негативним чином позначається на стані емалі зубів, руйнуючи її. Справитися з несвіжим диханням допомагають яблука, селера, морква. Вони працюють за типом щітки, прибираючи з міжзубних проміжків частки їжі.

На час усунути неприємний запах з рота допомагають жувальні гумки і пастилки з ментолом. Вони стимулюють утворення слини і не дають залишкам їжі затримуватися на зубах, а значить, бактерії не будуть розмножуватися прискореними темпами. Як стверджує професор Університету Ріо-Гранде-ду-Сул (University of Rio Grande do Sol) Касіян Кюхенбекер Росин (Cassiano Kuchenbecker Rosing): "Слина, що утворюється в процесі жування, відповідає за усунення неприємного запаху з рота".

Домашні засоби

Косметичний дантист з Нью-Йорка Дженніфер Джаблоу (Jennifer Jablow) радить своїм пацієнтам жувати листочки м'яти, або петрушку. Допомагає впоратися з неприємним запахом з рота, що входить до їх складу хлорофіл. Ця речовина надає всім рослинам зелене забарвлення. Він природним чином нейтралізує неприємні запахи, так як знижує активність бактерій ротової порожнини. Якщо немає можливості вживати зелені овочі, трави і фрукти, то можна приймати хлорофіл в таблетованій формі.

Стоматолог Дебра Глассман (Debra Glassman) з Glassman Dental Care радить своїм пацієнтам користуватися саморобним ополаскивателем для ротової порожнини. Для його приготування потрібно склянку теплої води, столова ложка соди і 4 краплі олії перцевої м'яти.

Відео: Як Позбутися від Запаху з Рота? З чим це пов'язано? Як вирішити цю проблему?

Ополіскувачі для свіжого дихання

Щоб впоратися з неприємним запахом нема на короткий час, а назавжди, потрібно уточнити причину його виникнення. В іншому випадку будь-які заходи будуть короткочасними. Визначитися з терапією допоможе лікар. Лікування залежить від того, який саме орган постраждав.

Засоби, які дозволяють освіжити дихання:

 • Септогал. У його складі міститься бензалконіюхлорид (антисептик, що знищує мікроби, віруси і грибки), ментол (надає антисептичний і охолоджуючий ефект), тимол (бореться з бактеріями і грибками). У Септогал входять масла перцевої м'яти та евкаліпта, які стимулюють виділення слини, надають йому приємний смак, освіжають подих і злегка знезаражують слизові оболонки. Препарат випускається у формі розсмоктуючих таблеток, які приймають по 1 штуці кожні 2-3 години.

 • Ассепта. Під цією назвою випускається ціла лінійка коштів для догляду за ротовою порожниною. Вони включають в себе бальзами, зубні пасти, гелі, ополіскувачі для рота. Їх застосування дозволяє впоратися з неприємним запахом і підлікувати ясна і зуби. У складі цих коштів є м'ята, ментол і метилпарабен.

 • Листерин. Це ополіскувач для рота, який має антибактеріальний ефект. Його застосування дозволяють знищувати мікробів, які виділяють сірководень, роблячи дихання несвіжим. Також в складі Лістерін містяться ефірні масла, які пролонгують ефект від його застосування. Якщо людина кожен день використовує цей ополіскувач, то допоміжні засоби для свіжості дихання йому не будуть потрібні. У Лістерін міститься тимол, ментол, метилсаліцилат, евкаліптол. Розбавляти ополіскувач перед його використанням не слід. На 1 раз йде близько 20 мл засобу. Його набирають в ковпачок від препарату, після чого полощуть їм рот близько 30 секунд.

 • Лакалут. Справитися з неприємним запахом з рота допомагає зубна паста Лакалут. Вона знищує патогенну флору і деякі віруси. В її складі міститься масло оливи, яке запобігає пересихання ротової порожнини.

Якщо вибір був зупинений на споліскування для рота, то не слід використовувати їх занадто довго. Вони призводять до знищення не тільки патогенної, а й власної мікрофлори, яка в нормі мешкає на слизовій ротової порожнини.

Запах з рота є приводом для звернення до стоматолога. Неправильна гігієна призводить до того, що частинки їжі застряють між зубами. Вони є ідеальною їжею для бактерій. При цьому про свіжість дихання можна буде забути.

аптечні препарати

Ефективними препаратами, які найчастіше призначають лікарі, є:

 • фестал.

 • омепразол.

 • альмагель.

 • амоксицилін.

 • урсосан.

Використовувати ці лікарські засоби можна тільки з дозволу лікаря. Дозування визначає лікар. Самостійний їх прийом може стати причиною серйозних проблем зі здоров'ям.


рекомендації

Щоб дихання залишалося свіжим, потрібно дотримуватися наступних рекомендацій:

 • Догляд за ротовою порожниною повинен бути не тільки ретельно, але і регулярним.

 • Раз на півроку потрібно відвідувати стоматолога і проходити лікування, якщо воно необхідне.

 • Слід відмовитися від куріння. Не рекомендується зловживати спиртними напоями і кава.

 • Щоб зменшити ймовірність появи неприємного запаху з рота, потрібно користуватися скребком для мови. Це пристосування дозволяє зчищати з нього патогенну флору і продукти її життєдіяльності. Як показують дослідження, до 60% бактерій концентруються зі зворотним поверхні язика, тому її теж потрібно чистити.

 • Несвіже дихання провокують такі продукти, як: цибуля, часник, пряні страви. Організм перетравлює їх не менше 2 годин, протягом цього часу зі шлунка буде виходити неприємний запах. Зменшити його можна за допомогою фруктів або овочів.

 • Електричні зубні щітки очищають зуби краще, ніж звичайні пристосування для гігієни. Вони сприяють тому, що зубний камінь не буде відкладатися, а значить, дихання стане свіжим.

 • Можна полоскати рот розчином морської або кам'яної солі. Використовувати йодовану сіль не слід, так як це може призвести до надлишку йоду в організмі.

 • Вживати в їжу йогурти натурального походження. При цьому потрібно вибирати продукт, у складі якого немає цукру. Бактерії, що містяться в цей кисломолочний продукт, сприяють зниженню рівня сірководню в ротовій порожнині. Тому неприємний запах проходить. Експериментальним шляхом було встановлено, що у людей, які кожен день протягом декількох тижнів їли натуральний йогурт, наліт на зубах значно зменшився.