Цікава фізіологія як людина адаптується до спеки

  Все було б не так погано, якби мозок проявив хоч трохи толерантності до спеки. Замість цього, він влаштовує свої демонстрації і показові паради, викликаючи лише негативну реакцію всього організму. Що ж його змушує буянити? Чому мозок бунтує? Мозкову сповідь читайте на .

Чому мозок противиться спеці?

   У головному мозку, а точніше - в гіпоталамусі розташований центр сприйняття температур. При температурі повітря в 16-25 градусів рецептори цього відділу функціонують цілком нормально, але при температурі в 28 градусів, ця частина мозку поступово починає втрачати своєю терпимість. Температура повітря, що перевищує 30 градусів, здатна викликати больові відчуття і тепловий шок. При загальній температурі тіла, що досягла 43 градуса, наступає смерть мозку. Чому ж мозок так критично ставиться до спеки?

   Справа в тому, що при критичному нагріванні тіла, білки починають міняти свою структуру, що надає руйнівний ефект на всі клітини організму. В результаті, першим відмирає мозок. Проте, люди охоче відвідують сауни, лазні, їздять в тропічні країни і повертаються звідти живими, з абсолютно неушкодженим мозком. Як це можливо?

Як організм пристосовується до спеки?

   Відомо, що людський організм здатний переносити температуру в 90 градусів, правда, це життєве властивість закінчується летальним результатом уже після 20-ої хвилини. Варто також повідомити, що 70% людей здатні вижити при температурі тіла, що досягла 43-х градуса, але тільки в тому випадку, якщо була надана правильна медична допомога. Це свідчить про те, що за певних умов організм має властивість пристосовуватися до високих температур.

   У цьому допомагає особлива система терморегуляції. Її складають кровоносні судини, потові залози і шкіра.

   Шкіра служить своєрідним бар'єром, що дозволяє організму тримати нормальну температуру під впливом спеки з навколишнього середовища. Потові залози, в свою чергу, охолоджують шкіру, зволожуючи її своїми виділеннями. Для підтримки здоров'я, необхідно поповнювати цей водний і сольовий баланс, оскільки основними складовими поту є сіль і вода. Саме з цієї причини, під час спеки людині хочеться споживати більше води і холодних продуктів, а іноді навіть тягне на солоненьке огірочки. Крім того, зниження апетиту в період спеки також вважається нормою. Процес метаболізму кілька розігріває тіло, знаючи це, мозок і організм в цілому не поспішають голодувати, щоб зберегти своє здорове стан.

   У тому випадку, коли температура тіла перевищує норму, організму вкрай необхідна медична допомога для нормалізації терморегуляції. Це пов'язано з тим, що самостійно організм не може усунути причину підвищення своєї температури, оскільки вона пов'язана з процесами розвитку захворювання. Тим не менш, важливо підтримувати гідробаланс організму, протираючи тіло водою кімнатної температури. У деяких випадках лікарі рекомендують протирати частини тіла льодом. Лід повинен бути загорнутий в тканинний мішок. Їм потрібно обробляти ті ділянки тіла, де кровоносні судини розташовані найближче до шкіри. До таких належить пахова зона, шия і пахви. Це допомагає дещо остудити тіло і мінімізувати його ушкодження.

Цікаві факти про жаркому тілі

   Відомо, що організм людини набагато краще переносить спеку в сухому кліматі, ніж у вологому. Це пов'язано з тим, що в сухому кліматі зволожена потім шкіра набагато швидше висихає, що допомагає їй остигати.

   При складній фізичній роботі в спеку людина втрачає близько 10-12 л води і 20-ти грамів солі, що становить приблизно дві чайні ложки.

   Європеєць, опинившись в тропічному кліматі або в пустелі терпить один тиждень акліматизації, що супроводжується підвищеною слабкістю. Після, його організм повертається в тонус.

   При сильних фізичних навантаженнях внутрішня температура м'язів може досягати 42-х градусів, що не є небезпечним для загального здоров'я.

   Опинившись в холодній кімнаті без одягу, температура тіла може впасти до 27-ми градусів.

   Протягом усього дня температура тіла коливається. Найнижча температура фіксується на світанку і може перевищити норму на один градус до кінця дня.

    Більше цікавих фактів про здоров'я читайте на !