Жовті очі причини, що робити?

Жовті очі вказують на те, що у людини розвивається жовтяниця. Під цим терміном розуміють патологічний стан, який супроводжує захворюванням печінки, крові, підшлункової залози, жовчовивідних шляхів. Всі ці порушення призводять до закупорки жовчовивідних проток і підвищенню в крові рівня білірубіну.

При жовтяниці жовтіють не тільки склери очей, у хворого починає свербіти шкіра, підвищується температура тіла, виникають болі в правому підребер'ї, в роті з'являється гіркуватий присмак. Додатковими симптомами жовтяниці є: нудота і блювота, безсоння, збільшення печінки в розмірах.

Зміст статті:

 • Що таке білок очі?
 • Причини пожовтіння очей
 • Діагностика причин, що призводять до пожовтіння очей
 • Лікування захворювань, що призводять до пожовтіння очей

Що таке білок очі?

Білок очі є його склерою. Ця найбільша за площею частина органу зору. Склера в нормі повинна бути білого кольору. Власне з цієї причини її і називають білком. Склера складається переважно з сполучної тканини, завдяки чому вона має саме біле забарвлення.


Причини пожовтіння очей

Очі жовтіють через те, що в крові підвищується рівень білірубіну. Білірубін являє собою жовчний пігмент, який має жовтий колір. Він з'являється в крові в результаті процесу розпаду гемоглобіну, міоглобіну і цитохромів. Однак такий білірубін називається непрямим, так як він є токсичним для організму. Чим швидше вдається його знешкодити, тим меншої шкоди він завдасть здоров'ю.

Нейтралізується непрямий білірубін в печінці. Саме цей орган пов'язує його молекули з глюкуроновою кислотою, завдяки чому вони трансформуються в молекули прямого білірубіну. Він, по печінковим протоках, потрапляє в жовч і виводиться з організму. Деяка його частина може назад всмоктуватися в кров. Тому рівень загального білірубіну складається з прямого і непрямого білірубіну. Частка останнього не повинна перевищувати 25%.

У нормі, рівень загального білірубіну в крові становить 8,5-20,5 мкмоль / л. Якщо ці значення переступають за позначку в 30-35 мкмоль / л, то у хворого розвивається жовтяниця, при якій жовтіють білки очей і шкірні покриви. Зайвий білірубін проникає в їх структуру і надає їм відповідний колір.

Причини пожовтіння склер очей можна виділити наступні:

 • захворювання печінки.

 • захворювання крові.

 • Захворювання жовчовивідних шляхів.

 • Порушення обмінних процесів в організмі.

 • Панкреатит гострого або хронічного перебігу.

Кожна з цих причин має бути розглянута докладніше.

Відео: Жити Здорово! Здоров'я печінки "тест на білірубін":

Жовті очі при хворобах печінки

Саме печінка нейтралізує непрямий білірубін. Якщо в силу того чи іншого захворювання вона не справляється зі своїми обов'язками, то концентрація цієї речовини в крові збільшується. Візуально оцінити це людина може по пожовклим склери очей.

Хвороби печінки, при яких жовтіють очі:

 • Гепатит. Він розвивається при ураженні клітин печінки бактеріями, вірусами, паразитами і токсинами. При цьому орган перестає справлятися зі своїми обов'язками в повній мірі, що призводить до характерного зміни кольору очей і шкіри.

 • Синдром Ціве. Це рідкісне порушення, яке розвивається у людей, які страждають на алкоголізм. Печінка збільшується в розмірах, очі і шкіра фарбуються в жовтий колір, в крові підвищується концентрація ліпідів. Надалі у хворих розвивається жировий гепатоз, який може привести до летального результату.

 • Цироз печінки. При цирозі печінки її нормальні тканини заміщуються патологічними сполучнотканинними клітинами. Згодом гине все більшу кількість гепатоцитів, що неодмінно позначається на роботі органу. Причини цирозу найрізноманітніші: алкоголізм, вірусний гепатит, склерозуючий холангіт, отруєння лікарськими препаратами, або їх тривалий прийом, хвороба Вільсона-Коновалова.

 • Рак печінки. Ця патологія називається гепатоцелюлярної карциноми. Пухлина формується з патологічних клітин печінки. Спровокувати її виникнення можуть професійні шкідливості, наприклад, частий контакт людини з пестицидами, а також отруєння організму солями важких металів. Пухлина швидко росте і розвивається, витісняючи нормальні клітини печінки. Як результат, у людини жовтіють очні склери і шкіра.

 • Ехінококоз. При цьому захворюванні печінку буде вражена паразитами. Ехінококи - це стрічкові черв'яки, які потрапляють в організм людини при вживанні їжі або води, всіяні їх яйцями. Можливо інфікування при контакті з тваринами. Переносниками інфекції є собаки, коні, свині, корови та ін. У печінці гельмінт трансформується в кісту, яка буде містити безліч зародків ехінокока. Якщо не лікувати ехінококоз, то кіста зростатиме, стискаючи тканини органу. У якийсь момент вона досягне дуже великих розмірів, а печінку втратить здатність зв'язувати непрямий білірубін. Як підсумок, пожовтіє не тільки білок очей, але і шкірні покриви.

 • Саркоїдоз. Це хронічна хвороба, при якій в органах, в тому числі і в печінці, формуються гранульоми. Гранульоми - це осередки з високою концентрацією лімфоцитів, макрофагів і клітин епітелію. Спровокувати саркоїдоз можуть перенесені вірусні інфекції та інтоксикації організму. Значення має генетична схильність до захворювання. У міру зростання гранульом і їх збільшення в розмірах, порушується робота органів. У хворого з саркоїдоз печінки в крові підвищується рівень білірубіну, очі і шкіра жовтіють.

 • Амебіаз печінки. При цьому захворюванні орган вражають дрібні паразити - амеби. Спочатку вони викликають запалення тканин печінки. Якщо імунітет не реагує належним чином і людина не отримує лікування, то всередині органу виникають множинні абсцеси (ділянки, заповнені гноєм). Порушення роботи печінки призводить до підвищення рівня білірубіну в крові і пожовтіння білка очі.

Відео: Перші ознаки захворювання печінки:

Пожовтіння очної склери при захворюваннях крові

В еритроцитах (клітинах крові), міститься велика кількість гемоглобіну. Термін життя еритроцита складає 125 днів (середня цифра). Коли клітина крові руйнується, гемоглобін виходить назовні. Вона ділиться на білок і гем. Надалі гем стає непрямим білірубіном, який повинен перероблятися печінкою.

Якщо у людини розвивається та чи інша хвороба крові, то еритроцити піддаються масового руйнування. Це призводить до того, що в крові з'являється велика кількість непрямого білірубіну. Він проникає в тканини, в тому числі, в очні склери, що провокує їх пожовтіння.

Хвороби крові, які здатні приводити до пожовтіння очей:

 • Малярія. Розвивається захворювання при проникненні в кров плазмодія малярії. Цей паразит потрапляє в кров'яне русло після укусу людини малярійних комаром. У печінки личинки дозрівають, після чого виходять з неї і впроваджуються в еритроцити. Червоні кров'яні тільця руйнуються, що призводить до появи в крові великої кількості білірубіну і пожовтіння очних склер.

 • Еритроцитарні мембранопатіі. Під цим терміном об'єднані спадкові захворювання, при яких у людей є вроджені дефекти певних генів. Таке порушення призводить до того, що у людини в кістковому мозку виробляються еритроцити неправильної форми. Вони легко руйнуються, їх загибель відбувається раніше за встановлений термін і часто носить масивний характер. У цей період у хворого жовтіють очі і шкіра. Найвідомішою мембранопатій є хвороба Маньківського-Шоффара.

 • Еритроцитарні ензімопатії. Це група спадкових захворювань, при яких у людини не виробляються ферменти еритроцитів, які відповідальні за контроль метаболізму. Як підсумок, червоні кров'яні тільця страждають від нестачі енергії і швидко гинуть. У кров надходить велика кількість гемоглобіну з розвитком жовтяниці, так як печінка не встигає швидко переробити білірубін.

 • Еритроцитарні гемоглобінопатії. Ця група вроджених патологій супроводжується порушенням формування гемоглобіну в еритроцитах. Так само як бета-таласемія, серповидно анемія та ін. Еритроцити, обділені гемоглобіном, не мають достатньої міцності, швидко розпадаються. Як підсумок, у хворого розвивається гемолітична анемія, жовтяниця і гіпоксія.

 • Аутоімунна гемолітична анемія. В цьому випадку еритроцити піддаються атакам власних антитіл організму. Зі зруйнованих еритроцитів виходить гемоглобін, який в подальшому трансформується в непрямий білірубін і відкладається в склер очей, а також в інших тканинах організму. Аутоімунні гемолітичні анемії можуть бути обумовлені генними порушеннями. Іноді їх розвиток провокують перенесені вірусні або бактеріальні інфекції, інтоксикації організму, вплив на нього радіації.

 • Бабезиоз. Захворювання розвивається при зараженні людини найпростішими мікроорганізмами роду бабезія. Проникають вони в кров під час укусу інфікованими кліщами. Страждають від хвороби люди, які заражені ВІЛ, а також постійно контактують з тваринами. Зараження може піддатися людина з нормальним імунітетом, але симптомів бабезиоза у нього не буде. Бабезія проникають в еритроцити, розмножуються в них і руйнують червоні кров'яні тільця. У цей період у людини будуть жовтіти склери очей і шкірні покриви, так як в крові збільшується рівень непрямого білірубіну.

 • Інтоксикація отрутами, які призводять до руйнування еритроцитів. Сюди можна віднести зміїна отрута, отрута комах, отрута з грибів і ягід, ряд хімічних речовин (бензол, анілін, миш'як, свинець і ін.), А також інші токсичні сполуки. Пожовтіння очних склер відбувається через підвищення в крові рівня білірубіну, який виходить з пошкоджених отрутами еритроцитів.

Захворювання жовчовивідних шляхів

Жовч, яка виробляється в печінці, виконує в організмі безліч функцій. Вона виводить назовні зайвий холестерин, прямий білірубін, стероїди, важкі метали та інші непотрібні речовини. Перш ніж потрапити в кишечник, жовч проходить по жовчних шляхах. Якщо ці шляхи нездорові, то жовч не в змозі нормально продовжити свій рух. Тиск в жовчних шляхах підвищується, може статися розрив їх стінки. Частина жовчі потрапляє в кровоносне русло, що призводить до підвищення рівня прямого білірубіну в крові і у людини розвивається жовтяниця.

Хвороби жовчовивідних шляхів, які здатні спровокувати пожовтіння очних склер:

 • Первинний склерозуючий холангіт. Причини патології до теперішнього часу не з'ясовані. При цьому відбувається запалення жовчовивідних шляхів зі зміною їх стінок і утрудненням відтоку жовчі. Іноді протоки перекриваються повністю. Чим більше проток виявляться перекритими, тим сильніше застій жовчі в печінці. Як підсумок, вона разом з прямим білірубіном в значних кількостях почне проникати в кров і спровокує розвиток жовтяниці.

 • Жовчнокам'яна хвороба. При цій патології в жовчному міхурі і в жовчних шляхах осідають камені. Вони стають перешкодою на шляху відтоку жовчі, що призводить до розвитку жовтяниці. Спровокувати дебют жовчнокам'яної хвороби можуть порушення обмінних процесів в організмі, аномалії розвитку жовчного міхура, дискінезія жовчовивідних шляхів, цукровий діабет, період виношування дитини, захворювання печінки, гемолітична анемія та ін.

 • Пухлинні новоутворення жовчовивідних проток, жовчного міхура, дванадцятипалої кишки або підшлункової залози. Будь-яка пухлина - це механічна перешкода на шляху відтоку жовчі, що призводить до розвитку жовтяниці.

 • Опісторхоз. Це паразитарна хвороба. Личинки черв'яків проникають в організм людини під час вживання в їжу риби, яка не пройшла достатню термічну обробку. Паразити живуть в жовчному міхурі і в жовчних протоках. Там вони розмножуються, а також пошкоджують стінки органу. Згодом вони стають все вже, що порушує відтік жовчі і призводить до пожовтіння білків очей і шкіри.

Пожовтіння очних склер через метаболічних порушень

Пожовтіння білків очей може відбуватися при таких захворюваннях:

 • Гемохроматоз є вроджене порушення обміну заліза в організмі. Воно починає в значних кількостях накопичуватися в тканинах і органах. Часто при цій патології розвивається цироз печінки. Орган перестає нормально функціонувати, що призводить до розвитку жовтяниці з характерною зміною кольору білків очей.

 • Хвороба Вільсона-Коновалова. Це захворювання має хронічний перебіг, передається воно у спадок, а проявляється в порушенні обміну міді в організмі. В результаті, мідь накопичується в печінці. Цей елемент є для органу токсичним, тому негативним чином позначається на його функціонуванні. В результаті чого у хворого розвивається цироз з відповідними симптомами. Крім того, мідь може відкладатися в інших органах, в тому числі, в очних склер, що призводить до появи на них жовто-зелених плям, що оточують райдужну оболонку.

 • Хвороба Жильбера. Це спадкове порушення, яке призводить до того, що клітини печінки не в змозі зв'язувати непрямий білірубін і знешкоджувати його. В результаті він накопичується в організмі, що проявляється пожовтінням склер очей і шкіри.

 • Синдром КриглерарНайяра. Захворювання передається у спадок. При його розвитку клітини печінки не мають ферменту, який дозволяв би їм пов'язувати непрямий білірубін. Він накопичується в крові і в тканинах, в тому числі, в білках.

 • Синдром ДабинажДжонсона. При цьому захворюванні білірубін не може виходити з клітин печінки, накопичується в них, а потім проникає в кров.

 • Амілоїдоз. Це системне захворювання, при якому в тканинах різних органів накопичується амілоїд, що призводить до порушення білкового обміну в організмі. Сам по собі амілоїд не токсичні, але його відкладення у внутрішніх органах негативним чином позначаються на їх функціонуванні. Чим більше білка в печінці, тим інтенсивніше симптоми печінкової недостатності. Як підсумок, у хворого в крові підвищується рівень непрямого білірубіну, що призводить до пожовтіння очних склер.

Панкреатит, як причина пожовтіння очей

При панкреатиті запалюється підшлункова залоза. Вона набрякає, збільшується в розмірах, тисне на жовчні протоки, що порушує потрапляння жовчі в дванадцятипалу кишку. Жовч застоюється, проникає в кров, а що міститься в ній білірубін осідає в шкірі і в очних склер, що призводить до їх пожовтіння.

Спровокувати панкреатит можуть найрізноманітніші причини, серед яких: прийом лікарських препаратів, зловживання спиртними напоями, пухлини, паразитарні інвазії, отруєння організму і ін.


Діагностика причин, що призводять до пожовтіння очей

Діагностичні заходи, спрямовані на встановлення причин пожовтіння очних склер будуть залежати від того, на яке саме захворювання є підозра.

Для початку пацієнта опитують і оглядають. Надалі йому призначають УЗД і КТ черевної порожнини.

Обов'язково хворому потрібно здати загальний і біохімічний аналіз крові, аналіз сечі і калу та ін.

При захворюваннях печінки у людини найчастіше виникають болі в правому підребер'ї, підвищується температура тіла, розвивається загальна слабкість, з'являються шкірні висипання.

При паразитарних інвазіях змінюється характер стільця, в ньому може з'явитися кров. У хворих з цирозом часто кровоточать ясна, свербить шкіра, долоні покриваються висипом. Аналіз крові у пацієнтів з печінковими захворюваннями має характерні зміни:

 • збільшується ШОЕ.

 • Зменшується рівень тромбоцитів, лімфоцитів і лейкоцитів.

 • Збільшується рівень еозинофілів.

 • Ростуть показники АЛТ і АСТ.

 • Знижується рівень альбуміну.

Для виявлення вірусних гепатитів проводять дослідження крові методом ПЛР. У важких випадках виконують біопсію печінки. Це дослідження проводять пацієнтам з підозрою на ракові новоутворення.

Для виявлення хвороб крові пацієнтові призначають її всебічне обстеження. Кров забирають на загальний і біохімічний аналіз, проводять її імунологічне дослідження. Можливе проведення УЗД печінки і селезінки, паркан пункції кісткового мозку.

Основним методом діагностики жовчнокам'яної хвороби є холецистографія і УЗД жовчного міхура. КТ або МРТ призначають пацієнтам з підозрою на ракові новоутворення внутрішніх органів.

Більшість хвороб, пов'язаних з порушеннями обмінних процесів, є спадковими. Тому їх перші симптоми виникають ще в ранньому дитинстві. В обов'язковому порядку у таких хворих забирають кров і проводять її генетичний аналіз.

Для виявлення панкреатиту потрібно взяти кров на загальний і біохімічний аналіз, виконати УЗД підшлункової залози.


Лікування захворювань, що призводять до пожовтіння очей

Пожовтіння очей - це симптом, який розвивається при серйозних проблемах зі здоров'ям. Лікування залежить від того, яка саме патологія спровокувала дане порушення.

Лікування хвороб печінки

Залежно від захворювання, пацієнту може бути призначена наступна терапія:

 • Гепатит лікують протипаразитарними, противірусними і антибактеріальними препаратами. Якщо гепатит має аутоіммунну природу, то хворому призначають цитостатики і імуносупресори. Для зняття інтоксикації з організму показані гепатопротектори і антидоти.

 • Синдром Ціве вимагає відмови від вживання спиртних напоїв. Паралельно пацієнти повинні отримувати гепатопротектори.

 • При цирозі печінки потрібно припинити споживати алкоголь. Хворим призначають урсодезоксихолевої кислоти. Залежно від причини цирозу, хворому виписують противірусні препарати, імуносупресори, антибіотики. Обов'язково потрібно дотримуватися дієти.

 • Жовчогінні кислоти необхідно приймати людям зі склерозуючий холангітом.

 • Антикоагулянти і тромболітики показані пацієнтам з синдромом Бадда-Кіарі.

 • Ракові новоутворення печінки вимагають їх видалення з подальшим проведенням променевої та хіміотерапії.

 • При ехінококозі печінки хворому призначають протипаразитарні препарати. Зокрема - Альбендазол. Якщо кіста з личинками велика, то її видаляють хірургічним шляхом.

 • При саркоїдозі печінки пацієнт повинен буде приймати цитостатики і імуносупресори. Якщо орган не вдається відновити, то необхідна його трансплантація.

 • При амебіазі хворому прописують Метронідазол, еметин, Тинідазол, Орнідазол або інші амебоцити.

Лікування захворювань крові

З хворобами крові, які призводять до пожовтіння очних склер, найчастіше вдається впоратися консервативними методами:

 • Малярію лікують протималярійними препаратами. Це може бути Хинин, Хлорохін, Мефлохин тощо. При розвитку ускладнень хвороби, пацієнту призначають протисудомні препарати, антибіотики, переливання еритроцитарної маси, гемодіаліз.

 • Еритроцитарна мембранопатія вимагає видалення селезінки, переливання еритроцитів, прийому вітамінів групи В. Іноді хворому призначають стероїдні препарати, протизапальні лікарські засоби і холекинетики.

 • При еритроцитарної ензімопатії хворому переливають еритроцитарної масу, або цільну кров (якщо у пацієнта розвивається гемолітичний криз). При тяжкому перебігу патології потрібна пересадка кісткового мозку.

 • При еритроцитарної гемоглобинопатии пацієнтові призначають переливання крові, прийом вітамінів В9 і В12, прописують залізовмісні препарати. Можливо видалення селезінки і пересадка кісткового мозку.

 • При аутоімунних анеміях пацієнтові призначають імуносупресори і цитостатики. Можливо переливання крові, виконання плазмаферезу, вливання альбуміну. Щоб зменшити ризик формування тромбів, хворому призначають антикоагулянти.

 • При бабезиозе хворому показаний прийом Азитроміцину і хінін.

 • Для виведення з організму отруйних речовин, пацієнтові призначають антидот, який дозволяє нейтралізувати вплив отрут. Обов'язково проводять гемодіаліз, прописують дезінтоксикаційні препарати, промивають шлунок і кишечник. В цілому, терапія залежить від виду отрути, яка потрапила в організм.

Лікування захворювань жовчовивідних шляхів

Першочерговою метою при патологіях жовчовивідних шляхів є усунення наявного застою жовчі.

Залежно від конкретного захворювання, можуть бути зроблені наступні заходи:

 • При первинному склерозуючому холангите призначають антіхолестатікі: урсодезоксихолевої кислоти, Холестирамин тощо.

 • При жовчнокам'яної хвороби пацієнту необхідно дотримуватися дієти з виключенням жирної і смаженої їжі. Паралельно призначають кислоти, які здатні розсмоктувати камені. Якщо трапилася закупорка протоки, то необхідно зруйнувати зрощення. Для цього хворого направляють на проходження ударно-хвильової терапії. Якщо у пацієнта спостерігається запалення жовчного міхура і розвивається жовтяниця, то може бути проведена операція з видалення органу.

 • Пухлинні новоутворення прибирають хірургічним шляхом, а потім хворому проводять хіміотерапію та променеву терапію.

 • При описторхозе показаний прийом празиквантелом. Щоб поліпшити відходження жовчі призначають жовчогінні препарати.

Лікування порушень обмінних процесів

При порушеннях обмінних процесів в організмі пацієнтам показаний прийом препаратів, покликаних виводити скупчилися метаболіти. Дезінтоксикаційна терапія призначається хворим з гемохроматозом, з Хворобою Жильбера і Вільсона-Коновалова з симптомами ДабинажДжонсона і КриглерарНайяра.

Якщо у хворого амілоїдоз, то потрібно прийом імуносупресантів, цитостатиків і гепатопротекторів. Терапію підбирають в індивідуальному порядку.

при панкреатиті

При гострому панкреатиті пацієнтові показаний повний харчової спокій. Харчування вводять парентеральним способом. Коли гострий напад буде куповані, хворому призначають антациди, Ранитидин і інші препарати, спрямовані на зменшення вироблення шлункових соків.

Паралельно проводять ще один напрямок лікування - прийом ферментів. Це можуть бути такі препарати, як знеболюючу терапію, призначають інгібітори протеолізу. Фестал, Мезим, Креон, Панкреатин і ін.