Жировик на обличчі - що робити?

Невеликі щільні утворення білого або жовтого кольору, що з'являються на обличчі під верхнім шаром епідермісу, називають жировиками. Вони не можуть перетворюватися в злоякісні пухлини, не доставляють болю і фізичного дискомфорту через свого невеликого розміру. Проте, власники жировиків на обличчі часто звертаються до дерматолога через естетичної незадоволеності своїм зовнішнім виглядом.

Зміст статті:

 • Класифікація жировиків на обличчі
 • Причини утворення жировик
 • діагностика
 • Як позбутися жировика на обличчі?
 • Видалення жировика на обличчі лазером

Класифікація жировиків на обличчі

Жировик і білий підшкірний вугор мають важливе відмінність один від одного - якщо від вугра можна позбутися методом скрабування або банального видавлювання, то жировик не в змозі вийти назовні через шкірний проток.

Жировик на обличчі є скупченням секрету сальних залоз. Він може утворюватися в єдиному екземплярі або являти собою множинні дефекти.

Види жировиків на обличчі в залежності від їх походження:

 • Міліум ( "просянка") - являє собою крихітний щільний вузлик білого кольору, злегка виступає над поверхнею шкіри. Його вміст - відмерлі клітини епідермісу, змішані з підшкірним жиром. Міліум зберігає незмінний розмір протягом усього періоду свого існування. Дуже часто міліуми утворюють цілі "колонії" на століттях, щоках, підборідді, лобі або крилах носа.

 • Ксантелазма (жовта бляшка) - являє собою опукле пляма неправильної форми, розташоване зазвичай на верхньому столітті, у внутрішньому куточку одного або відразу обох очей (симетрично). Ксантелазма має пухку структуру, містить відлущені клітини епідермісу, шкірне сало і лейкоцити. З'являється цей дефект у людей з серйозними порушеннями ліпідного обміну, підвищеним рівнем холестерину в крові, ожирінням, діабетом, панкреатитом, цирозом печінки. Ксантелазми мають властивість з часом збільшуватися в розмірах.

 • Атерома (кіста сальної залози) - являє собою округле підшкірне ущільнення, еластичне і рухливе при пальпації. Колір атероми зазвичай не відрізняється від відтінку навколишньої шкіри, оскільки накопичився всередині неї секрет сальних залоз укладений в щільну капсулу зі сполучної тканини. На поверхні освіти іноді можна помітити чорну крапку - закупорене гирлі. Атерома, як правило, формується на підборідді або за вухами, тобто там, де розташоване найбільше сальних залоз. Така кіста на обличчі може досягати великих розмірів (з перепелине яйце і більше), а також запалюватися і нагноюватися.

Жировики на обличчі не схильні до малігнізації, вони безпечні і зазвичай безболісні. Але їх власники відчувають серйозний психологічний дискомфорт через видимого дефекту зовнішності.


Причини утворення жировик

Дослідники проблеми досі не з'ясували точну причину скупчення сального секрету під шкірою і формування жировиків. Від їх появи не застрахований жоден чоловік, ці дефекти виникають у людей будь-якого віку і статури.

Негативні фактори, що призводять до утворення жировик:

 • Тип шкіри, успадкований від батьків, тобто передача гена, відповідального за гиперсекрецию шкірного сала, що провокує появу акне, камедонів і жировиків;

 • Порушення метаболізму, а саме - ліпідного обміну, що веде до розвитку атеросклерозу і підвищенню рівня холестерину в крові;

 • Печінкова і ниркова недостатність, цироз печінки, панкреатит, ліпоїдний нефроз;

 • Патології кровообігу і функціонування лімфатичної системи, порушують харчування шкіри і її очищення від забруднень, що веде до накопичення жирових відкладень під її верхнім шаром;

 • Ендокринні порушення, що ведуть до змін гормонального фону;

 • Зловживання декоративною косметикою, неправильне очищення шкіри, подразнюючу її і веде до надмірного виділення шкірного сала;

 • Запалення шлунково-кишкового тракту, порушення всмоктування поживних речовин і виведення токсинів, отруєння неякісною їжею;

 • Зловживання нікотином і алкоголем.

Лікування жировика на обличчі проводить лікар-дерматолог або косметолог. Спроби самостійного видалення освіти приречені на невдачу, тому що його неможливо видавити. Якщо капсулу жировика проколюють без дотримання заходів антисептики, під шкіру може бути занесена інфекція, з'являться серйозні ускладнення.


діагностика

Діагностування жировика проводиться лікарем-дерматологом або косметологом в умовах амбулаторного прийому. Найчастіше досить візуального огляду. У разі утворень значного розміру потрібна консультація хірурга.

Для диференціювання жировиків від інших шкірних патологій проводиться УЗД або біопсія.


Як позбутися жировика на обличчі?

Існує кілька методів, які допомагають позбутися від подібних утворень на обличчі. Деструкція жировиків не повинна закінчуватися виникненням шрамів і рубців, процедура повинна бути безболісною і безпечною.

Основні методи:

 • Використання медикаментів. При наявності невеликих жировик дерматолог може призначити препарати, що розм'якшують тканини епідермісу, що знезаражують порожнину жировика і сприяють його розсмоктуванню. Це мазь Вітаон, мазь Вишневського, іхтіолова мазь та інші засоби, які відтягують глибокі освіти з-під шкіри. Ліки наносять на шкіру точково, в проекції жировика.

 • ін'єкційний ліполіз. Невеликий жировик лікар може видалити, вводячи в нього за допомогою ін'єкції спеціальну речовину, що розчиняє відкладення ліпідних клітин. Через 2-3 місяці освіту повністю зникає. У методу є недолік - він неефективний в 20% випадків.

 • Хірургічна операція з видалення жировика. Застосовується при значних розмірах вогнища патології (більше 2 см в діаметрі). Під час маніпуляції розтинають верхній шар шкіри, капсула спорожняється і вилущівается. Після хірургічного видалення жировика на обличчі може залишитися помітний шрам, тому метод не користується популярністю. Більшість пацієнтів воліють доплатити і позбутися від дефекту за допомогою лазерного або радіохвильового ножа в приватній клініці, але це не завжди можливо.

Тривалість традиційної хірургічної операції - 20-30 хвилин, під час її проведення видаляють капсулу і накопичився в ній жир. Якщо жировик мав значні розміри і запалився, в рану спочатку встановлюється дренаж. Лише після купірування гнійного процесу вилущівается капсула і накладаються шви.

Видалення невоспаленних жировика на обличчі може бути вироблено методом ліпосакції, коли вміст освіти відкачують за допомогою спеціального шприца. До переваг процедури відноситься швидкість, мала травматичність і відсутність шраму. Але є і серйозний недолік - оскільки капсула залишається на місці, великий ризик виникнення рецидиву.


Видалення жировика на обличчі лазером

Методика лазерного видалення має безліч переваг:

 • Локальна дія - деструкції піддається тільки тканину жировика, здорові ділянки обличчя залишаються неушкодженими.

 • Комплексне рішення проблем - видалення освіти, коагуляція судин, дезінфекція післяопераційної рани.

 • Можливість проведення гістології - пухлина не руйнується, а видаляється разом з капсулою.

 • Повторне освіту жировика на цьому місці виключено.

Перед операцією вводять місцеву анестезію, розсікають шкіру лазерним ножем. Кровотеча при такій тактиці виключено, тому що за допомогою лазера судини відразу коагулируются. Краї рани розводять в сторони, витягають з неї капсулу з жировиком. За допомогою лазерного ножа пухлина вилущівается, одночасно припікаються залишки новоутворення. Мініатюрний розріз не вимагає накладення швів, на рану накладають стерильну пов'язку. Операція триває 15-40 хвилин, після неї не залишається набряку, рубців і шрамів. На наступний день пацієнт повертається до звичайного розпорядку дня.

В період лікування слід дотримуватися спеціальної дієти, яка виключає жирну їжу і алкоголь, не застосовувати інтенсивну очистку особи, не зловживати декоративною косметикою. Для знезараження шкіри обличчя можна обробляти її антисептиками - розчином саліцилової кислоти, хлоргексидин, перекисом водню. Для профілактики рецидивів слід уважно ставитися до чистоти шкіри і дотримання правил особистої гігієни.