Аналіз крові на загальний кальцій норми і розшифровка

Кальцій - це макроелемент, який виконує безліч найважливіших функцій в людському організмі. Зміна його змісту в крові неминуче призводить до порушення функціонування організму. Тому при появі симптомів дисбалансу макроелементи призначають аналіз крові на загальний кальцій.

Біологічна роль кальцію

Переоцінити важливість кальцію для людини досить складно. Цей макроелемент бере участь в м'язовому скороченні, передачі імпульсів по нервових волокнах, регуляції серцевого ритму, процесі кровотворення, формуванні кісткового скелета.

Приблизно 99% кальцію міститься в кістках, решта об'єму - в плазмі крові.

У крові кальцій побуває в двох видах:

 1. Вільному (це так званий іонізований кальцій);
 2. Пов'язаному (кон'юговані з білками і низькомолекулярними аніонами).
важливо

Під поняттям "загальний кальцій" мають на увазі зміст усіх перерахованих вище фракцій кальцію в крові.

Рівень кальцію підтримується на стабільному рівні завдяки налагодженій ендокринної регуляції. Так, за кальцієвий обмін відповідають гормони кальцитонін і паратгормон.

коли кальцій в крові падає, активізується паращитовидної залози. вона виробляє паратгормон, який екстрено підвищує рівень кальцію в крові шляхом виведення його з кісткових депо і зменшення ниркової екскреції.

Коли ж рівень кальцію в крові підвищений, активізується щитовидна залоза. вона виробляє кальцитонін, який знижує рівень кальцію в крові, направляючи його в кісткові депо або посилюючи ниркову екскрецію. Ряд патологічних станів здатний порушувати гормональну регуляцію кальцієвого обміну.

Коли призначають аналіз крові на кальцій?

Дисбаланс кальцію здатний завдати серйозної шкоди організму. Аналіз на загальний кальцій дозволяє виявити порушення кальцієвого обміну і визначити причину, що викликала це патологічний стан.

В цілому, лікарі призначають аналіз на загальний кальцій в наступних випадках:

 1. Для оцінки стану паращитовидних залоз, в т.ч. після тиреоїдектомії;
 2. Для з'ясування причини судомного синдрому або гипотонуса м'язів;
 3. Для дослідження кальцієвого обміну у пацієнтів з онкологічними захворюваннями, патологією нирок, органів шлунково-кишкового тракту, серцево-судинної системи (порушення ритму).

Всі перераховані вище стану можуть супроводжуватися порушенням кальцієвого обміну.

Зверніть увагу

Кальцій в крові не відображає вміст кальцію в кістках. Тому дане дослідження не інформативно при остеопорозі. В такому випадку необхідно пройти інше дослідження - денситометрію, яке визначає мінеральну щільність кісток.

Норми і розшифровка результату аналізу крові на кальцій

Дослідження крові на вміст кальцію зараз пропонують багато приватні лабораторії. Аналіз необхідно здавати вранці натщесерце. Для дослідження відбирають венозну кров.

Норма загального кальцію в крові у дорослих - 2,15- 2,5 ммоль / л. У дітей цей показник трохи вище і становить 2,2-2,7 ммоль / л.

Коли кальцій знижений?

Про зниження загального кальцію говорять при його рівні менше 2 ммоль / л (гіпокальціємія). Основною причиною цього стану є гипопаратиреоз. При захворюванні паращитовидних залоз знижується вироблення паратгормона, а значить, і рівень кальцію стабільно знижений.

Гіпопаратиреоз буває первинним або вторинним. Первинний гіпопаратиреоз - це прояв вродженої патології, наприклад, синдрому Ді Джорджі. Набагато частіше медики стикаються з вторинним гіпопаратиреозом. Сюди відносять післяопераційний гіпопаратиреоз, який розвивається після видалення щитовидної залози. Також нерідко зустрічається розвиток вторинного гипопаратиреоза на тлі аутоімунних захворювань.

Також кальцій знижується при таких патологічних станах:

 1. Гіповітаміноз D;
 2. гіпомагніємія;
 3. Хронічна ниркова недостатність;
 4. панкреонекроз;
 5. Захворювання шлунково-кишкового тракту, що супроводжуються мальабсорбцією.

Коли кальцій підвищений?

Коли кальцій перевищує 2,5 ммоль / л, тоді медики говорять про підвищеному його утриманні (гіперкальціємія). Існує дві основні причини його підвищення - гіперпаратиреоз і злоякісні новоутворення.

при гиперпаратиреозе паращитовидні залози виробляють багато паратгормону. А збільшення цього гормону викликає стійке підвищення кальцію в крові. Гиперпаратиреоз часто розвивається внаслідок ураження залози доброякісною пухлиною.

онкозахворювання різної локалізації можуть супроводжуватися збільшенням кальцію в крові внаслідок руйнування кісток метастазами. Крім того деякі злоякісні пухлини здатні виділяти речовину, що надає дію, подібне паратгормону.

Також до гіперкальціємії призводять такі патологічні стани як:

 1. тиреотоксикоз;
 2. саркоїдоз;
 3. Надлишок вітаміну Д;
 4. гемобластози;
 5. Хвороба Аддісона;
 6. хвороба Педжета.

Григорова Валерія, лікар, медичний оглядач