Аналіз на хелікобактер пілорі

Helicobacter pylori - це бактерія, в нормі живе в шлунково-кишковому тракті у багатьох людей. При сприятливих умовах колонії хелікобактер пілорі збільшуються, викликаючи патології шлунка і кишечника. Перед тим, як призначити курс лікування, лікар повинен переконатися в наявності патогенних мікроорганізмів в шлунково-кишковому тракті, уточнити рівень їх концентрації.

Аналіз на хелікобактер пілорі призначається при хворобливих відчуттях і дискомфорті в області шлунка перед прийомом їжі. Хелікобактеріоз провокує розвиток серйозних уражень слизових оболонок. Своєчасне виявлення інфекції і її ліквідація дозволяють уникнути розвитку серйозних ракових утворень та інших порушень здоров'я.

Даний аналіз дає загальне уявлення про збудника інфекції, оскільки на сьогоднішній день вважається одним з найбільш точних. Представлені спіралеподібні мікроорганізми живуть часто в нижньому відділі шлунка, а також в дванадцятипалій кишці. Такі анаеробні мікроби миттєво гинуть на повітрі. Найчастіше захворювання передається від інфікованої людини до здорової через слиз і слину, а також побутовим шляхом. Потрапивши в новий організм, бактерії спускаються безпосередньо в шлунок.

Інформація, що міститься в шлунку соляна кислота такий вид мікроорганізмів не знищує. Бактерії зариваються в слизові оболонки шлунка, без праці порушуючи структуру тканин, що призводить до неповноцінного функціонування. Така потенційна небезпека викликає серйозні запальні процеси, ерозії і виразки. Крім цього хелікобактер пілорі здатні змінювати місцеву кислотність шлунка.

Дані мікроорганізми легко поширюються по всьому шлунку при ослабленому імунітеті людини і при тривалому існуванні.

Своєчасна діагностика дозволяє уникнути багатьох небезпечних наслідків. При будь-яких симптомах шлункового нездужання фахівець призначить аналіз на хелікобактер пілорі. Багато пацієнтів скаржаться на проблеми в системі травлення. До них можна віднести повторювані гострі болі в області шлунка, поява печії, відчуття тяжкості і неприйняття м'ясної жирної їжі. Як правило, при хеликобактериозе сильні болі проходять відразу ж після прийому їжі.

Зміст статті:

 • Показання до здачі аналізу
 • Підготовка до аналізу
 • Види аналізів і діагностик
 • Розшифровка результатів аналізу
 • Антитіла IgG до хелікобактер пілорі
 • Якщо хелікобактер пілорі позитивний - що це значить?
 • Результати аналізу калу на хелікобактер пілорі
 • Визначення антигену хелікобактер пілорі в калі
 • Helicobacter pylori IgM і IgA - що це?

Показання до здачі аналізу

Складно уявити, щоб людина, що не має симптомів захворювання, відправився на повномасштабне обстеження без будь-якої необхідності.

Симптоми, що призводять до здачі аналізів на Helicobacter pylori:

 • Гастралгия (біль в шлунку і кишечнику) різної інтенсивності. З'являються під час їжі або після неї, викликані дефіцитом ферментів і порушенням перетравлення їжі та її застоєм в шлунку.

 • "Голодні болі". З'являються через 2-3 години після прийому їжі, купіруються під час їжі. Через ушкодження слизової оболонки загострюється її чутливість, хворий відчуває, як їжа і вода проходять по травному тракту.

 • Інтенсивна печія. Виникає через зворотного закидання агресивного шлункового соку в не призначених для цього стравохід, при частих повторах є симптомом патології.

 • Відчуття тяжкості, що виникає навіть після прийому мінімальних порцій їжі. У хворого виникає відчуття переповненого шлунка.

 • Часта нудота, чи не викликана об'єктивними причинами (наприклад, токсикозом вагітності).

 • Поєднання болю в шлунку з блювотою і відсутністю можливості їсти і пити.

 • Невеликий дискомфорт в проекції шлунка, погіршення апетиту, легка вага. Часто виявляються на початковій стадії хеліобактеріоза.

 • Наявність слизу в калі.

Будь-який з цих симптомів - привід для негайного звернення до лікаря для обстеження і лікування.


Підготовка до аналізу

Для отримання об'єктивних показників потрібно ретельно готуватися до здачі аналізів на Helicobacter pylori.

Необхідні підготовчі заходи:

 • Повна відмова від куріння за добу до здачі аналізів. Нікотин негативно впливає на слизову шлунка, спотворюючи результати аналізів.

 • Повна відмова від спиртного. Причина та ж.

 • Заборона на вживання чаю і кави, негативно впливають на стан шлунково-кишкового тракту.

 • Тимчасове обмеження на прийом їжі протягом 8 годин до аналізу.

Оскільки кров для аналізу на хелікобактер береться з вени на голодний шлунок, можна взяти з собою в поліклініку трохи їжі і воду.


Види аналізів і діагностик

Для вивчення стану організму існує кілька методик. Кожна з них має свої особливості.

ІФА на бактерію

Імуноферментний аналіз призначають, щоб оцінити рівень концентрації антитіл до хелікобактер пілорі в крові пацієнта. Якщо в крові є антитіла до бактерії, значить, імунітет виробив їх не менше 1-2 тижнів назад. Якщо реакція організму ще не сформована, можливий помилково негативні результати.

Причини хибнопозитивних результатів:

 • помилка лаборанта, який проводив дослідження;

 • недостатньо часу пройшло після ерадікціі, так як антитіла знаходяться в крові через деякий час після повного лікування.

Позитивний результат ІФА свідчить про необхідність повного обстеження, вивчення результатів розширеного аналізу крові, який дає більше інформації про стан організму.

Імуноглобуліни в крові LgG, LgM, LgA 

В організмі людини при проникненні в нього інфекцій або патогенних мікроорганізмів виробляються імуноглобуліни - білки клітин крові, що протистоять чужорідним вірусам. При зараженні хеліобактеріозом організм людини виробляє імуноглобуліни LgG, LgM, LgA, активно протистоять Helicobacter pylori. При їх виявленні в крові людини слід робити висновок про те, що він хворий хеліобактеріозом.

Особливість імуноглобулінів полягає в тому, що в гонитві за патогенними клітинами вони наздоганяють їх в будь-якому місці організму людини. Ці білки виробляються після освоєння бактеріями шлунково-кишкового тракту.

Розшифровка аналізів:

 • Знижений або негативний рівень вмісту імуноглобуліну LgG говорить про одне з наступних варіантів: бактерія відсутня в організмі і ймовірність розвитку виразкової хвороби низька, або з моменту зараження пройшло всього 3-4 тижні. При болях в шлунково-кишковому тракті потрібно через тиждень повторити обстеження.

 • Підвищений або позитивний рівень імуноглобуліну LgG говорить про одне з двох варіантах: бактерія присутня в організмі, підвищуючи ризик розвитку раку і виразки шлунка, або людина зовсім недавно вилікувався від хеліобактеріоза.

 • Знижений рівень вмісту імуноглобуліну LgM, зазвичай виявляється відразу ж після інфікування, або його відсутність, абсолютно точно говорить про відсутність бактерій, так як цей білок виявляється в ранній період після зараження.

 • Підвищення рівня LgM свідчить про те, що шлунково-кишкового тракту знаходиться на ранній стадії інфікування, і він майже не пошкоджений інфекцією.

аналіз ПЛР

Результати дослідження полімеразної ланцюгової реакції можуть зафіксувати в крові зразки ДНК Helicobacter pylori, що ставить ПЛР-тест на перше місце серед всіх методів діагностики. Позитивний результат тесту доводить наявність бактерії в організмі, негативний - її відсутність. Єдине, що недоступно при виконанні аналіз крові на ПЛР - визначення часу впровадження бактерії в організм.

Якщо перед взяттям крові на аналіз проводилася антибактеріальна терапія, або лікування антисептиками, результати дослідження не будуть об'єктивними. Розшифровку аналізів крові краще довірити фахівцеві, хоча серйозні лабораторії вкладають в результати таблицю норми і відхилень від неї.

цитологічне дослідження

При виконанні цього тестування під час проведення ендоскопії беруть мазки зі слизової антрального відділу шлунка. Область взяття мазка - місця набряку і гіперемії, але не ерозії і не виразки. Після взяття відбитків лікар-лаборант висушує і забарвлює мазки.

При дослідженні під мікроскопом можна виявити Helicobacter pylori у вигляді спіралі або у вигляді крил летить чайки.

Референсні значення цитології:

 • (+) - слабкий рівень обсіменіння (до 20 мікробних тіл);

 • (++) - середній рівень (до 40 мікробних тіл);

 • (+++) - високий рівень (понад 40 мікробних тіл при 360-кратному збільшенні).

Додатково при наявності запалення виявляють клітинний інфільтрат: (еозинофілія, нейтрофилия, лімфоцити, плазматичні клітини). Додатково можна виявити дисплазію, проліферацію, метаплазию, злоякісні новоутворення.

уреазний тест

Дослідження виконується після взяття біоптату слизової під час ендоскопії. Його поміщають в гель-носій, що містить сечовину, індикатор pH, бактеріостатичний агент. Висновки роблять на підставі зміни кольору биоптата в діапазоні від жовтого відтінку до малинового кольору.

Референсні значення:

 • Малинова забарвлення з'явилася в першу годину - виражена інфекція (+++);

 • У перші 2 години - помірний рівень інфікування (++);

 • До кінця доби - незначний рівень інфекції (+);

 • У більш пізні терміни - норма або негативний результат.

При слабкому рівні інфікування може бути зафіксований помилково негативні результати. Для підвищення достовірності його поєднують з гістологічним методом.

13С уреазний тест, дихальний

При проведенні цього тестування потрібно взяти натщесерце фонові проби повітря, що видихається. Після легкого сніданку у вигляді соку або молока обстежуваний випиває водний розчин сечовини, міченої 13C, так званий тестовий розчин. Потім через кожні 15 хвилин роблять забір 4 фінальних проб.

Аналіз тесту на підставі наявності стабілізованого ізотопу при використанні мас-спектрометра:

 • Легка ступінь інфікування - менше 3,5%;

 • Середній ступінь - 3,5-6,4%;

 • Важка ступінь - 6,5-9,4%;

 • Дуже важка ступінь - понад 9,5%.

Норма Helicobacter pylori при уреазний тест - 1%.

Гемотест

Аналіз заснований на визначенні титру антитіл - імуноглобулінів класу G. У нормі вони при попаданні хелікобактер в організм пов'язують мікроорганізми, зупиняючи їх хвороботворні вплив. Дослідження проводиться методом імуноферментного аналізу після взяття крові з вени в стерильну пробірку. Перед дослідженням не можна їсти протягом 8 годин, пити каву і алкоголь, курити. Для вивчення динаміки аналіз проводять протягом усього періоду лікування.


Розшифровка результатів аналізу

Незважаючи на те, що розшифровку показників потрібно довірити лікаря, який направив на обстеження, всі пацієнти хочуть самостійно дізнатися свої результати.

Скільки норма хелікобактер пілорі? Норма вмісту бактерій при тестуванні венозної крові: < 0,9 ед/мл.

Інтерпретація інших значень:

 • 0,9-1,1 од / мл - ймовірність інфікування Helicobacter pylori сумнівна;

 • Понад 1,1 од / мл - бактерії абсолютно точно є в організмі. Високий ризик розвитку виразки шлунка і раку шлунка.

Норма при уреазний тест - відсутність малинового кольору в забарвленні матеріалу. Норма при бактеріоскопічному дослідженні - відсутність збудників.


Антитіла IgG до хелікобактер пілорі

Виявлення імуноглобулінів до Helicobacter pylori проводиться за допомогою твердофазного імуноферментного аналізу, або "сендвіч" - методу. Для дослідження використовується венозна кров, до її здачі не можна палити протягом 30 хвилин.

Метод заснований на тому, що після потрапляння в організм бактерії хелікобактер розвивається місцевий і системний відповідь. Він полягає в наростанні титру імуноглобуліну IgM, IgG-, IgA-антитіл в сироватці крові. У 100% випадків інфікування виявляють IgG-імуноглобулін, в 65-80% випадків - IgA, в 17-20% - IgM, тому точну діагностику проводять шляхом визначення концентрації IgG в сироватці крові.

Переваги методу:

 • Не потребує проведення ендоскопії, тому метод безпечний;

 • високочутливий;

 • Використовується для профілактики первинного інфікування.

Метод може бути не точний при визначенні титру імуноглобуліну у літніх людей, так як у них знижена вироблення антитіл, а так само у тих пацієнтів, хто приймає цитостатики. Після терапії хеліобактеріоза цей метод теж не ефективний, тому що в крові рівень гормону після лікування антибіотиками ще 6 місяців залишається досить високим.

Показання до використання:

 • Скарги пацієнта на диспепсію при неможливості провести ендоскопію;

 • Первинна діагностика хеліобактеріоза;

 • Моніторинг ефективності лікування антибактеріальними препаратами.

Референсні значення проведеного обстеження: концентрація IgG-імуноглобуліну від 0 до 0,9, результат негативний. Це може означати відсутність інфекції або високу результативність терапії.


Якщо хелікобактер пілорі позитивний - що це значить?

Позитивний результат тесту доводить наявність бактерії в організмі, негативний - її відсутність. Не завжди позитивні показники свідчить про захворювання хеліобактеріозом. Найчастіше - це ознака наявності бактерії в організмі. Однак відразу ж після ерадікціі Helicobacter pylori аналіз на її утримання в організмі все одно буде позитивним, незважаючи на відсутність бактерії - антитіла в крові не зникають швидко. Саме вони дають хибнопозитивний результат, тому аналіз слід брати не раніше, ніж через місяць після лікування.

Це єдиний виняток з правила: позитивний результат на Helicobacter означає наявність захворювання або носійство бактерії.


Результати аналізу калу на хелікобактер пілорі

Після вивчення матеріалу, наданого пацієнтом, можна абсолютно точно відповісти на питання, чи є Helicobacter pylori в його організмі, чи ні, тобто, аналіз калу відноситься до якісних.


Визначення антигену хелікобактер пілорі в калі

Дослідження виконується методом полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР). Його точність становить 95%, визначення присутності бактерії таким способом рекомендується у дітей, у людей похилого і тяжкохворих пацієнтів.

Щоб результат аналізу був об'єктивним, до дослідження потрібно підготуватися:

 • Протягом 4 тижнів до дослідження не приймати антибіотики;

 • За 3 доби до дослідження не є продукти, що забарвлюють кал: червоне виноградне вино, буряк, виноград, чорна смородина;

 • Перед дослідженням за 2-3 дня виключити з меню продукти з грубою клітковиною: висівки, редис, капусту, моркву, буряк;

 • Чи не використовувати лікарські засоби, що підсилюють перистальтику шлунково-кишкового тракту.

Для дослідження достатньо заповнити на третину стандартний контейнер для збору аналізів. Не можна брати кал з унітазу, так як він може нести на собі сліди миючого засобу. Бажано зберігати контейнер з біоматеріалом не довше ніж 10-12 годин при температурі від +2 до -8 ° C.

Результат аналізу можна отримати на наступну добу. Оскільки аналіз калу - це якісне дослідження, його результат формулюється, як "позитивний" або "негативний".


Helicobacter pylori IgM і IgA - що це?

Імуноглобуліни класу M - це білки крові, раніше інших імунних фракцій реагують на появу в організмі бактерії хелікобактер, їх можна зафіксувати в крові на ранній стадії.

 • Позитивний результат аналізу на наявність імуноглобуліну IgM виникає при наростанні титру антитіл при інфікуванні хеліобактеріозом;

 • Позитивні показники вмісту IgA - показник активного процесу впровадження бактерії в слизову оболонку шлунка і її запалення.

У здорової людини ці показники відсутні або є в мінімальних кількостях.