Аналіз на коклюш коли і як його здають

Кашлюк - гостре інфекційне захворювання органів дихання, основним проявом якого є тривалий нападоподібний кашель. Хворіють на кашлюк люди будь-якого віку - у кого немає достатнього імунітету після вакцинації, той в зоні ризику. Однак найважче переносять недугу маленькі діти, у них часто виникають ускладнення з боку нервової системи, розлади дихання і кровообігу. Своєчасна діагностика кашлюку в більшості випадків дозволяє уникнути затягування хвороби і розвитку ускладнень.

 

Чому важливо своєчасно діагностувати коклюш

Коклюш викликають бактерії Bordetella pertussis. Вони виділяються хворим в навколишнє середовище під час кашлю та чхання протягом практично всієї гострої фази хвороби (в середньому 20 днів). З цими мікроорганізмами можна боротися за допомогою антибіотиків, проте щоб був ефект, лікування повинно бути призначене на ранній стадії захворювання. Взагалі протягом коклюшу виділяють чотири періоди:

 • інкубаційний (триває 10-14 діб від моменту зараження) - час, необхідний мікроорганізму для прояву своїх патогенних властивостей;
 • продромальний або катаральний (триває 3-14 днів) - з'являються перші ознаки хвороби, що не відрізняються особливо від таких при звичайному ГРЗ, - сухий кашель, субфебрильна температура;
 • спазматичний (триває 4-6 тижнів) - період специфічного коклюшного кашлю:
 • фаза реконвалесценції - відновлення і одужання.

По клінічній картині діагностувати коклюш можна лише в третьому періоді захворювання, але для початку специфічної антибактеріальної терапії, що дозволяє зупинити прогресування патології, це вже пізно. Оптимальний час для лікування антибіотиками - перший тиждень захворювання, тобто продромальний період. Звідси випливає перша перевага своєчасної діагностики коклюшу - можливість проведення специфічного лікування хвороби.

Якщо на кашлюк захворіє маленька дитина (до року), якому не були зроблені протівококлюшние щеплення, протягом недуги буде дуже важким. У таких діток виникають серйозні ускладнення з боку нервової, серцево-судинної та респіраторної системи, що вимагають надання допомоги в умовах реанімації.

До відома! за даними Американського центру з контролю за інфекційними хворобами, щорічно в світі на кашлюк хворіє пріблізітельно16 млн. чоловік, близько 200 тис. випадків недуги закінчується летально, більшість вмираючих - малюки першого року життя.

У дітей старшого віку, які не пройшли курс вакцинації, ризик важкого перебігу коклюшу нижче, але є. У хворих може розвинутися пневмонія, ателектаз легені, енцефалопатія, судоми. Однак якщо захворювання буде виявлено своєчасно, лікарі зможуть докласти всіх зусиль для стабілізації стану пацієнта і недопущення виникнення ускладнень - це друга перевага своєчасної діагностики коклюшу.

У правильно вакцинованих дітей, підлітків, дорослих людей коклюш, як правило, не розвивається, а якщо і розвивається, то у вигляді стертою або малосимптомной форми хвороби. Такі хворі становлять не меншу небезпеку для оточуючих, ніж хворі з явними ознаками коклюшу, оскільки і перші, і другі виділяють інфекцію в навколишнє середовище з кашлем. Якщо ж захворювання буде виявлено і буде розпочато антибіотикотерапія, заразність хворого різко знизитися, відповідно інші члени сім'ї (особливо маленькі діти) не будуть підлягати ризику інфікування небезпечною бактерією. Це ще одна перевага ранньої діагностики коклюшу.

У яких випадках показано обстеження на коклюш

Лабораторне обстеження на коклюш рекомендується проводити наступним категоріям населення:

 • дітям, кашляючих більше 5-7 днів (особливо якщо кашель має нападоподібний характер);
 • особам, які тісно контактували з хворим на кашлюк будинку, в садку, в школі, на роботі;
 • дорослим з підозрою на кашлюк (особливо якщо в сім'ї є немовлята або ж якщо хворий є працівником дитячого закладу).
важливо

Роль дорослих у поширенні коклюшу серед дітей дуже висока - це довели численні наукові дослідження. У дорослих хвороба протікає найчастіше як тривале ГРЗ, а кашель не має характерних для даного захворювання рис. Тому багато лікарів і самі хворі не замислюються про кашлюку, вважаючи його виключно дитячою хворобою. У таких ситуаціях пролити світло на справжню причину нездужання може тільки лабораторна діагностика.

Аналізи при підозрі на коклюш

Діагностика кашлюку проводиться наступними методами:

 • бактеріологічними (посів на живильні середовища);
 • молекулярно-генетичним (виявлення ДНК збудника коклюшу);
 • серологічним (визначення концентрації в крові специфічних антитіл).

Для кожного з цих досліджень є свої терміни проведення, якщо їх не дотримуватися інформативність і достовірність аналізу значно знижується.

Бактеріологічний аналіз виділень глотки на коклюш

Оптимальний термін для забору матеріалу на бактеріологічний аналіз - це 5-7 дні хвороби. Якщо недуга триває 3 і більше тижнів - дослідження буде малоінформативною. Крім того, матеріал повинен бути взятий до початку антибіотикотерапії, в іншому випадку можливі помилково негативні результати, при яких зростання мікроорганізмів на поживних середовищах немає, а інфекційне захворювання є. Щоб підвищити достовірність бактеріологічного дослідження, його проводять дворазово, наприклад, на 5 і 6 дні хвороби.

У лабораторних умовах збудника коклюшу вирощують на штучних середовищах, які відрізняються від природного місця існування даної бактерії. Тому дуже важливо, щоб в ході забору матеріалу медичний працівник зміг захопити якомога більше біомаси мікроорганізму з глотки пацієнта. Для цього перед походом в лабораторію обстежуваний не повинен чистити зуби, їсти, пити, полоскати рот і горло. Якщо ця умова порушена, здавати матеріал можна буде не раніше ніж через 2-3 години.

Виділення для аналізу на коклюш забирають спеціальним тампоном з задньої стінки глотки в інфекційній лікарні або прямо в лабораторії. Далі матеріал сіють на поживні середовища, в яких добре росте і розмножується збудник коклюшу. Є ще один метод забору слизу для дослідження - відкриту чашку з живильним середовищем підносять безпосередньо до рота обстежуваного під час кашльового нападу.

Попередній результат бактеріологічного аналізу можна отримати вже на 2-3 день після посіву, а заключний - тільки через 5-7 діб. Bordetella pertussis на штучних середовищах росте досить повільно, тому бактериологом необхідний час для точної ідентифікації мікроорганізмів.

Виявлення збудника коклюшу методом ПЛР

Матеріалом для даного дослідження є зішкріб з задньої стінки глотки. Ефективність методу ПЛР в діагностиці кашлюку є найвищою (близько 80%), помилково негативні результати зустрічаються рідко. Проводиться такий аналіз в перші 3-4 тижні захворювання, тобто коли в слизовій дихальних шляхів ще присутній Bordetella pertussis.

Особливості підготовки: не можна чистити зуби, їсти і пити мінімум за 2-3 години до дослідження, безпосередньо перед взяттям матеріалу можна пополоскати рот кип'яченою водою.

Визначення концентрації специфічних антитіл в крові

Серологічне дослідження застосовується для діагностики кашлюку інфекції на пізніх термінах її розвитку - приблизно з 3 тижні захворювання. В цей час описані вище методи виявляються малоефективними, оскільки збудника в дихальних шляхах вже немає, а збереження кашлю пов'язано із залишковими запальними явищами і перепорушенням кашльового центру в головному мозку.

В ході серологічної діагностики коклюшу визначають титри антитіл до антигенів Bordetella pertussis трьох класів:

 • імуноглобуліни М - з'являються на 2 тижні захворювання;
 • імуноглобуліни А - синтезуються з 2-3 тижні;
 • імуноглобуліни G - виявляються тільки після 3 тижні недуги.

Основним методом серологічної діагностики коклюшу є імуноферментний аналіз (ІФА). Досліджуваний матеріал - венозна кров. Підготовка до здачі крові повинна бути такою ж, як і перед іншими аналізами: приходити в лабораторію необхідно вранці натщесерце, за 12 годин до дослідження бажано виключити фізичні навантаження і не приймати лікарські засоби, якщо це можливо.

Особливістю серологічної діагностики коклюшу є необхідність в дослідженні парних сироваток, тобто проведенні двох аналізів з проміжком в 10-14 днів. Така тактика дає можливість виявити наростання титрів антитіл, яке говорить на користь розвивається захворювання, а не імунітету, набутого внаслідок раніше перенесеного коклюшу або вакцинації.

важливо

Згідно з рекомендаціями ВООЗ підтвердженням наявності коклюшу у невакцинованих від цієї інфекції дітей є наростання рівня антитіл Ig М і Ig А до одного або декількох антигенів Bordetella pertussis. Для оптимальної лабораторної діагностики одночасно повинні використовуватися два методи дослідження: бактеріологічний посів та серологічний аналіз крові.

Загальний аналіз крові при кашлюку

Даний метод дослідження не є специфічним і не може підтвердити або спростувати діагноз "Кашлюк". Єдине призначення цього аналізу - виявлення запального процесу і корекція плану подальшого обстеження. Лікар може запідозрити коклюш при наявності у пацієнта відповідної клінічної картини і високого лимфоцитоза і лейкоцитозу в результаті загального аналізу крові.

Вартість аналізів на коклюш

Зверніть увагу

Ціни можуть істотно відрізнятися в кожному з міст РФ.

У приватних клініках і лабораторіях бактеріологічне дослідження на коклюш коштує в середньому 1,5 тис. Рублів. Визначення титру антитіл до коклюшу обійдеться по 750-800 рублів за кожен імуноглобулін. Приблизно така ж ціна і у аналізу глоточного зіскрібка на коклюш методом ПЛР. Додатково оплачується послуга по забору матеріалу: мазки і зіскрібки - 300-400 рублів, взяття венозної крові - 100-150 рублів.

Де можна здати аналізи на коклюш

Вирішувати, які дослідження необхідно пройти хворому, повинен лікар з урахуванням клінічної картини захворювання, віку пацієнта та епідемічних даних (Чи були контакти з хворими на кашлюк і т.д.). Тому спочатку слід звернутися саме до нього, а не йти прямо в лабораторію.

З направленням лікаря здати кров і мазки на коклюш можна в державних і приватних медичних установах. При цьому необхідно враховувати, що не всі комерційні лабораторії надають повний комплекс досліджень на коклюш - багато хто не проводять бактеріологічний аналіз. З результатами обстеження необхідно знову-таки йти до свого лікаря, тільки він зможе грамотно інтерпретувати отримані дані і призначити лікування.

Зубкова Ольга Сергіївна, медичний оглядач, лікар-епідеміолог