Спалахи кору причини, профілактика зараження в цьому періоді

Кір - це інфекційне (вірусне) захворювання, яке до недавнього часу вважалося переважно дитячим. Однак в останні роки їм почали хворіти і дорослі. Спалахи кору регулярно реєструються в Росії, в країнах Європи та СНД. Основною причиною зростання захворюваності медики називають зменшення охоплення населення специфічної вакцинацією.

Спалах кору в Москві в 2018 році

Збільшення кількості зареєстрованих випадків кору в Москві почалося ще в середині 2017 року. У 2018 році захворюваність продовжує зростати, відзначається поширення інфекції серед пацієнтів дитячих лікарень і учнів. Однак про епідемію і необхідності введення карантину в навчальних закладах говорити рано, у всякому разі, так стверджує Росспоживнагляд. Нестабільної можна назвати положення і в Московській області - нові випадки кору реєструються регулярно.

Для стабілізації ситуації в столиці та області в 2017 році була організована вакцинація людей, які не отримували щеплення від кору раніше. Постійно проводиться серологічний моніторинг (визначення рівня захисних антитіл в крові) для виявлення осіб, які не мають протикорового імунітету. Лікарі закликають населення не відмовлятися від щеплень, оскільки цей спалах може бути початком більш серйозного, можна сказати епідемічного підвищення захворюваності на кір.

Спалах кору в Україні і країнах Європи

За даними Європейського цента з контролю за інфекційними хворобами, в 2017 році були зареєстровані спалахи кору в Румунії, Італії, Німеччині. У 2018 році підвищення захворюваності на цю інфекцію триває, цього разу в епіцентрі Греція і Франція. Неблагополучної можна також назвати ситуацію з кором в Україні, де з початку 2018 роки (за 3 місяці) ця недуга діагностований у понад 600 людей, 7 з них померли.

Більшість хворих були вакциновані взагалі або ж не отримали своєчасно другу дозу вакцинального препарату. Це ще раз підтверджує необхідність імунізації, як основного методу профілактики кору. так за рекомендаціями ВООЗ, домогтися зупинки циркуляції серед жителів країни корового вірусу можна тільки охопивши щепленнями понад 95% населення.

Причини спалахів кору

Впровадження в медичну практику масової вакцинації від кору в 70-80 роках ХХ ст. призвело до значного падіння захворюваності. Але періодично ця недуга все-таки повертається, навіть в благополучні країни. Основна причина - похибки у проведенні прищепної кампанії. Для того щоб сформувався імунітет, кожна дитина має отримати 2 дози противокоревой вакцини. Якщо ж проведена тільки одне щеплення, ризик захворіти залишається дуже високим.

В останні роки спалаху кору мають ряд особливостей:

 • Хворіють люди будь-якого віку (а не тільки діти, як було раніше).
 • Збільшилася кількість важких форм захворювання.
 • Простежується тенденція до поширення інфекції з однієї країни в іншу.

Перша і друга особливості пояснюються знову-таки похибками вакцинації. Коли починають масово хворіти нещеплені діти, заражаються і дорослі, які щеплення отримали ще колись в дитинстві. Крім того, інфікуються і малюки віком до 1 року. До 6 місяців їх захищають мамині антитіла, наступні 6 місяців - зона ризику, оскільки щеплення роблять лише в 12 місяців.

важливо

У людей, які не мають достатнього імунітету, захворювання протікає вкрай важко, тому, чим більше незахищеного населення, тим серйозніше і трагічніше спалах хвороби. Для маленьких дітей, людей похилого віку кір становить найбільшу небезпеку.

У Росії з вакцинацією на сьогоднішній момент все йде добре, але в останні роки досить сильно активізувалися міграційні процеси, тому можливе завезення кору з інших країн, наприклад, з тією ж Україною або країн Європи. Джерелом інфекції можуть стати трудові мігранти, біженці, туристи, які відвідали Італію, Грецію, Румунію.

Чим небезпечна кір

Перебіг кору особливо не відрізняється від гострих вірусних респіраторних інфекцій, єдине, чим виділяється розглядається захворювання, - це плямистий висип на тілі і специфічні білясті плями на слизовій оболонці щік. Але ось ускладнення у кору набагато серйозніше, тому цієї недуги так боятися медики. У дітей і дорослих, що мають ослаблений імунітет і хронічні захворювання, інфекція може спровокувати розвиток наступних ускладнень:

 • запалення вуха.
 • корової пневмонії.
 • бронхіту.
 • Запалення кишечника і тривалої діареї.
 • Запалення головного мозку.

Енцефаліт і важка корова пневмонія у маленьких дітей можуть закінчитися летальним результатом. У майбутніх мам кір дуже часто стає причиною викидня, передчасних пологів та інших ускладнень вагітності. Дитина може інфікуватися внутрішньоутробно і народитися з ознаками інфекційного захворювання.

профілактика зараження

Кір є дуже заразним захворюванням. Практично кожна людина, що контактував з хворим і не має імунного захисту, захворює. Пояснюється це тим, що перебуваючи в повітрі, вірус зберігає здатність до проникнення в сприйнятливий організм і прояву своїх хвороботворних властивостей як мінімум 2 години. Збудник кору також може кілька годин зберігатися на поверхнях, піднімаючись з пилом в повітря. Тому, якщо хворий навіть покине приміщення, інфекція (віруси, які "викашляв" хворий) в ньому залишиться.

Таким чином, дотримання гігієнічних правил від кору не завжди може захистити. Відмова від поїздок в транспорті, відвідування шкіл, садочків, роботи і громадських місць - це теж не вихід. Єдиним засобом профілактики, ефективність якого доведена, залишається вакцинація.

Щоб не стати жертвою кору в періоди епідемічних спалахів, необхідно:

 • Обов'язково робити щеплення від цього захворювання дітей (в 12 міс. І 6 років комплексним препаратом, який також захищає від краснухи та епідемічного паротиту).
 • Вакцинуватися самому, особливо якщо немає інформації, що щеплення було зроблене в дитинстві. Попередньо можна здати аналіз крові на кір (антитіла класу G до вірусу кору) і подивитися, чи є імунітет до цього захворювання. Про те, як і де це зробити, розповість дільничний лікар.

У разі контакту з хворим на кір для попередження розвитку захворювання проводяться такі заходи:

 • Якщо контактував повністю вакцинована, нічого робити не треба. Щеплення захистить від розвитку важкої форми недуги.
 • Якщо даних про вакцинацію немає або ж якщо вона не закінчена (введена тільки одна необхідна доза препарату), слід обов'язково звернутися в свою поліклініку і пройти вакцинацію протягом 3 днів після контакту.
 • У разі неможливості проведення вакцинації (наприклад, якщо є протипоказання) контактувати вводять імуноглобулін - готові антитіла до кору. Це необхідно зробити протягом 5-6 днів після можливого інфікування.

Таким чином, тільки вакцинація може захистити від кору. Щепитися варто за планом, а не тоді коли почнеться спалах. Якщо більше 95% населення буде імунізовані, хвороботворний вірус не зможе довго підтримувати свою життєдіяльність і поширюватися серед людей.

Зубкова Ольга Сергіївна, медичний оглядач, лікар-епідеміолог