Воші на голові - як виглядають воші? Як позбутися від них?

воші - це комахи, які паразитують на тілі людини. При зараженні вошами лікарі говорять про таке захворювання, як педикульоз.

Воші є ектопаразитами загону пухоедових. Своїми ротовими органами воша проколює шкіру тварини-господаря і висмоктує його кров. Воші можуть жити тільки на декількох близьких видах тварин-носіїв. Людські воші (Pediculus humanus) поширені у всіх куточках нашої планети. Вони переносять дуже небезпечні захворювання - тиф (висипний і поворотний), волинську гарячку та ін.

Захворювання, при якому воші паразитують на шкірі людини, називається "педикульоз" (вошивість). Існує три види вошей, здатних паразитувати на людині: головний, платтяна і лобкова воша (площица). Завдяки цій класифікації виділяють, відповідно, три підвиди захворювання: головний педикульоз, платтяна педикульоз і лобковий педикульоз. Іноді ці підвиди утворюють педикульоз змішаного типу.

Навіть в сучасному суспільстві проблема вошей до справжнього моменту є актуальною, і зустрічаються вони часто. Заразитися можна від хворої людини. Часто спалаху захворювання спостерігаються в організованих колективах: в дитячих садах і в школах. Іноді люди інфікуються при використанні постільної білизни в поїзді, під час походів в сауни та лазні. Найчастіше ураження піддається саме голова. Примітно, що воші воліють людей, регулярно миючих голову: з чистої шкіри паразитам легше висмоктувати кров.

Зміст статті:

 • Як виглядає воша?
 • Причини появи вошей на голові
 • Симптоми зараження вошами
 • діагностика
 • Виведення вошей з голови
 • Як позбутися вошей за 1 день і назавжди?
 • Профілактика зараження вошами

Як виглядає воша?

 • Воша - це маленьке і рухливе комаха. Всього лише за хвилину воно здатне подолати відстань в 23 см. Помітити паразита складно.

 • Колір воші сірий або білуватий. У довжину вона не перевищує 3 мм. У паразита є 3 пари ніг.

 • На голові легше виявити яйця, які відкладають воші. Вони називаються гнидами. Воші відкладають їх у значних кількостях.

 • Гниди представлені щільними мішечками жовтого кольору. Вони добре спаяні з волоссям. Їх не можна просто струсити.

 • Розмір гнид не перевищує 1,5 мм.

 • Воші і гниди найчастіше селяться на волосистій частині голови. Однак іноді вони заселяють вії та брови.

 • Одна комаха живе 3 тижні. Якщо воно залишає голову, то термін життя воші скорочується до 24 годин. Гниди здатні зберігати життєздатність протягом 14 днів.

 • Воші харчуються людською кров'ю. Голова після зараження починає свербіти приблизно через 14-30 днів. Сверблячка пояснюється тим, що під час проколювання шкіри, воші виділяють слину, яка призводить до подразнення.


Причини появи вошей на голові

Воші не вміють літати або стрибати.

Вони здатні потрапити на голову людини такими способами як:

 • Під час прямого контакту.

 • Під час використання чужих предметів особистої гігієни, наприклад, рушників, постільної білизни, гребінців.

 • При використанні головного убору, взятого у зараженої людини.

 • Воші здатні перебігати з однієї голови на іншу, при контакті волосся. Особливо висока ймовірність зараження, якщо волосся у людини довгі.

Багато людей вважають, що воші - це доля асоціальних груп населення. Насправді заразитися може кожен, незалежно від його статусу. Вірогідність зараження підвищується в таким місцях, як: школа, дитячий сад, літній табір, сауна, баня, басейн, готель, перукарня, поїзд.

У шлунку воші є умови для розмноження мікробів, які здатні викликати висипний або поворотний тиф. Хвороба передається людині не через укус воші, а через її екскременти. У слині комахи збудники тифу відсутні. Також збудники хвороби виходять у зовнішнє середовище, коли ВШУ тиснуть. Якщо на шкірі голови є ушкодження, то бактерії тифу проникнуть крізь них в кров і поширюватися по організму. Також зараження тифом може трапитися при попаданні патогенної флори на слизові оболонки, або при їх втиранні в голову. Тому так важливо починати лікування одразу після виявлення проблеми.


Симптоми зараження вошами

Про те, що у людини воші, можна зрозуміти не відразу. Перші симптоми розвиваються через 2-3 тижні. Потрапивши на голову людини, вшак кріпиться до його волоссю. Щоб розмножуватися, їй потрібна кров. Комаха харчується тільки нею. Для видобутку крові воші проколюють шкіру голови своїм хоботком. У тому місці, де був зроблений укус, може залишатися червона пляма невеликого розміру. Ці плями починають свербіти. Після того як воша наїдається, вона починає відкладати яйця. Вони називаються гниди. Яйця надійно кріпляться до волосся. Їх не можна змити звичайним шампунем. Через кілька днів з гнид вилуплюються нові комахи.

Основною ознакою зараження вошами є свербіж шкіри голови. Найсильніше він буде в потиличній зоні, за вухами і на скронях. Це призводить до того, що людина гірше спить, у нього може знижуватися апетит.

Якщо уважно оглянути шкіру голови, то можна виявити на ній жовті кірочки. Іноді помітно запалення волосяних цибулин. Там, де вошей найбільше (на потилиці, за вухами і ін.), Шкіра червона, висипання нагадують екзему. Якщо уважно придивитися до волосся, то можна побачити гниди. Вони мають білий або жовтуватий окрас. Якщо розчавити гниди, можна почути клацання.

Коли захворювання не лікується протягом довгого часу, волосся склеюються, їх фолікули сильно запалюються, починають гноїтися. Воші можуть стати причиною розвитку лімфаденіту. При цьому збільшуються в розмірах і починають хворіти лімфатичні вузли, які розташовуються за вухами і на шиї.


діагностика

Діагностика зводиться до огляду шкіри голови і волосся. На те, що людина заражена вошами будуть вказувати гниди і розчухи на шкірі.


Виведення вошей з голови

У минулі роки терапія вошей була недостатньо ефективною. Комах труїли гасом дьогтем, дихлофос, оцтом, журавлинним соком. Всі ці кошти відносяться до народних, їх застосування не рекомендовано в сучасних умовах.

Зараз в аптеках можна придбати різні препарати для лікування вошей. Вони випускаються у формі шампунів або спреїв.

Засоби для лікування вошей:

 • Флу Маркс (450 рублів), Емульсія Д-95 (200 рублів). Це безпечні масла, які не мають запаху, але володіють достатньою ефективністю.

 • чемерічний вода.

 • Шампунь Педілін з малатіон.

 • Ниттифор, Нікс, Медіфокс концентрат 5%, Медіфокс-гель, Хігія, Веда 2. Всі ці засоби містять перметрин.

 • Фоксілон. Цей лосьйон містить бензилбензоат.

 • Шампунь Парані з мінеральними маслами.

 • Пара плюс - це комбінований препарат, який містить перметрин, малатион і піперонілбутоксід.

 • Сірчана мазь концентрацією 5%.

 • борна мазь.

Визначити, який засіб підходить конкретній людині, повинен дерматолог. Перед початком лікування потрібно ретельно вивчити інструкцію по застосуванню і строго її дотримуватися. Багато препаратів мають високу токсичність, тому застосовувати їх потрібно з обережністю. Заборонено використовувати ці кошти для лікування вагітних жінок, маленьких дітей, людей, які страждають алергією, а також пацієнтів з хворобами органів дихання.

Після того, як час дії препарату вийде, потрібно буде прочесати волосся гребенем. Зубчики повинні бути рідкісними. Щоб було легше вичісувати гниди і воші, потрібно обробити волосся оливковою олією. Для вичісування використовують залізний гребінь.

Не можна мити голову шампунем протягом 2 наступних днів після лікування. Заборонено використовувати кондиціонери і бальзами для волосся. Їх не застосовують ще 14 днів після проведеної терапії, так як вони створюють на волоссі плівку. Вона не дасть активних речовин лікарського засобу знищити гниди.

Якщо воші з'явилися у маленької дитини, то впоратися з ними можна вичісуванням. Його проводять на 1, 5, 9 і 13 день. Попередньо на волосся наносять кондиціонер, а потім їх ретельно прочісують гребінцем.

Важливо врахувати, що для позбавлення від вошей застосовують або метод вичісування, які лікарські засоби.

Деякі люди вважають, що позбутися вошей можна, якщо коротко підстригти волосся. Насправді, гниди розташовуються не далі, ніж на 5 см від поверхні голови. Тому стрижка не допоможе.

До тих пір, поки людина не буде впевнений, що він позбувся проблеми, йому заборонено відвідувати місця масового скупчення людей. Це термін становить 14 днів після проведеного лікування.

Повторна ймовірність зараження невисока, так як поза голови воші не живуть довше доби.

Щоб мінімізувати ризик знову захворіти педикульозом, потрібно дотримуватися такі рекомендації, як:

 • Зробити генеральне прибирання в кімнаті.

 • Випрати постільну білизну і одяг при температурі 54 градуси. Гниди і воші загинуть через 5 хвилин такої обробки.

 • Обробити дезінфікуючими засобами гребінця і шпильки. Їх на годину поміщають в воду, в якій розчинений шампунь від вошей, або в спиртовий розчин. Можна вимити гребінець з милом і на 2 дня покласти її в морозилку.

 • Ті речі, які не можна випрати, потрібно здати в хімчистку, або на 2 тижні упакувати в пакети. За цей час всі комахи загинуть.


Як позбутися вошей за 1 день і назавжди?

Вичісування не поступається за ефективністю обробки голови хімічними засобами. Це було доведено в ході експерименту, який провели в Бельгії.

Препарати дозволяють знищити дорослих комах, а ось гниди часто виживають. Він міцно спаяні з волоссям, тому потрібна повторна обробка голови токсичними речовинами.

В експерименті брало участь 600 чоловік, у яких були виявлені воші. Половину випробовуваних лікували із застосуванням лікарських засобів, а іншу половину - методом вичісування з використанням кондиціонера для волосся. Як вдалося встановити, обидва методи мали рівнозначну ефективність.


Профілактика зараження вошами

Щоб не допустити зараження, потрібно ретельно дотримуватися правил особистої гігієни, а також не використовувати чужі особисті речі.

Довге волосся в громадському транспорті потрібно прибирати під одяг, або збирати в хвіст. Не можна використовувати чужі гребінця, гумки, шпильки, рушники. Якщо має бути поїздка в поїзді, то рекомендується взяти з собою постільну білизну з дому. Не можна приміряти чужі головні убори.

Якщо у одного члена сім'ї були виявлені воші, то лікування повинні пройти всі люди, які проживають з хворим на одній території.

Після лікування потрібно пропрасувати всі постільні приналежності, головні убори, рушники. Важливо повідомити в школі і в дитячому садку про своє захворювання, щоб не допустити поширення вошей.